Wydarzenia z zagranicy w skrócie, czwartek 1 września, 20.00

...

01.09. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- W Pałacu Elizejskim rozpoczęła się w czwartek późnym popołudniem międzynarodowa konferencja pod hasłem "Przyjaciele Libii". Jej celem jest omówienie politycznego i gospodarczego wsparcia dla tego kraju po obaleniu reżimu pułkownika Muammara Kadafiego.

- KE prawdopodobnie nie zgodzi się na proponowane przez Polskę przeniesienie unijnych środków z kolei na drogi - powiedział w czwartek w wywiadzie dla PAP komisarz UE ds. transportu Siim Kallas. Przyznał, że sprzeciwia się temu m.in. dyrekcja transportu.

- Narodowa Rada Libijska (NRL) jest jedynym legalnym przedstawicielem narodu Libii - oświadczyło w czwartek Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy.

- Nowoczesne państwa nie powinny ograniczać swobód w internecie - oświadczył w czwartek premier Rosji Władimir Putin. Jak pisze Reuters, wypowiedź ta najwyraźniej była próbą rozwiania obaw, że rząd może się ostro zabrać za przeciwników w okresie przedwyborczym.

- Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka zabiega o poprawę stosunków z UE, obiecując zwolnienie więźniów politycznych i rozmowy na temat politycznej przyszłości kraju - pisze w czwartek agencja Reutera, powołując się na uzyskany przez siebie dokument.

- Kolejni czterej uczestnicy powyborczych protestów skazani na Białorusi po wyborach 19 grudnia zostali ułaskawieni przez prezydenta Alaksandra Łukaszenkę - pisze w czwartek Radio Swaboda, powołując się na administrację prezydenta. Nazwisk oficjalnie nie podano.

- W kilku miastach Bułgarii odbyły się w czwartek protesty z udziałem kilkuset osób przeciw poszukiwaniom gazu łupkowego, które niedługo mają się zacząć w północno-wschodniej części kraju - poinformowało radio publiczne w Sofii.

- Gubernator meksykańskiego stanu Nuevo Leon zapowiedział dochodzenie przeciwko bratu burmistrza miasta Monterrey, podejrzanemu o przyjmowanie pieniędzy od właścicieli kasyn. W jednym z nich zginęły w zeszłym tygodniu 52 osoby - podała w czwartek agencja EFE.

- Brytyjski minister finansów w latach 2007-2010 Alistair Darling nie ufał bankierom, a nawet się ich bał, ponieważ sądził, że "ich arogancja i głupota mogą pogrążyć kraj". Mówią o tym przecieki z mających się wkrótce ukazać wspomnień Darlinga, o czym w czwartek poinformowała BBC.

- Premier Silvio Berlusconi nazwał Włochy "gównianym krajem", z którego zamierza się wynieść - podała w czwartek ANSA, powołując się na podsłuch telefoniczny zarządzony przez prokuraturę w stosunku do bliskiego znajomego Berlusconiego, z którym rozmawiał.

- Władze USA pracują nad wzmocnieniem bezpieczeństwa przed obchodami 10. rocznicy ataków z 11 września 2001 roku. Szczególne zagrożenie - obok zamachów na wielką skalę - stanowią terroryści działający w pojedynkę - podkreślił prezydent Barack Obama.

- Prezydent USA Barack Obama przedstawi plan stymulacji gospodarki i zwiększenia liczby miejsc pracy nie 7 września, jak planował Biały Dom, ale dzień później, przychylając się w ten sposób do apeli przywódcy Republikanów w Izbie Reprezentantów, Johna Boehnera.

- Rosja uznała powstańczą Narodową Radę Libijską (NRL) za prawowite władze Libii. Stosowne oświadczenie wydało w czwartek Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej.

- Francja otrzymała zgodę na odblokowanie 1,5 miliarda euro zamrożonych libijskich aktywów na rzecz powstańczej Narodowej Rady Libijskiej - ogłosił w czwartek minister spraw zagranicznych Alain Juppe.

- Algieria jest gotowa uznać powstańczą Narodową Radę Libijską (NRL) po utworzeniu przez nią reprezentatywnego rządu, złożonego z przedstawicieli wszystkich regionów - powiedział w czwartek w Paryżu algierski minister spraw zagranicznych Murad Medelsi.

- Władze Belgii przeznaczyły 3 mln euro na wsparcie przemian demokratycznych w Libii i zapowiedziały szybkie otwarcie ambasady w Trypolisie. Bruksela wystąpiła też do ONZ z prośbą o zgodę na odblokowanie części aktywów libijskich zamrożonych w Belgii.

- Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble ostrzegł, że przyznanie parlamentowi zbyt dużego wpływu na decyzje o wsparciu zadłużonych krajów strefy euro może utrudnić działanie Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF).

- Od 1 września obowiązuje na Węgrzech tzw. podatek chipsowy od żywności i napojów o wysokiej zawartości cukru, soli, węglowodanów oraz kofeiny. Ma on przynieść budżetowi 74 mln euro rocznie.

- Decyzja Niemiec o rezygnacji z energii atomowej do 2022 roku wpłynęła na osłabienie eksportu oraz stagnację gospodarki tego kraju w drugim kwartale tego roku - wynika z opublikowanych w czwartek danych federalnego urzędu statystycznego w Wiesbaden.

- Około 3 tys. osób uczestniczyło w czwartek w Biesłanie, w rosyjskiej Osetii Północnej, w uroczystości żałobnej poświęconej pamięci 334 osób, w tym 186 dzieci, które siedem lat temu zginęły w ataku czeczeńskich terrorystów na tamtejszą szkołę.

- Film "Carnage" (Rzeź) Romana Polańskiego, który w czwartek wieczorem zostanie zaprezentowany na 68. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, został ciepło przyjęty na pokazie dla prasy.

- Parlament bułgarski odrzucił w czwartek weto prezydenta do nowelizacji ustawy o służbie dyplomatycznej, zakazującej pełnienia przez byłych agentów komunistycznych służb specjalnych funkcji ambasadorów i szefów departamentów w MSZ.

- Niemcy są gotowe wnieść widoczny wkład w odbudowę Libii po konflikcie zbrojnym i obaleniu dyktatora Muammara Kadafiego - oświadczyła w czwartek w Berlinie niemiecka kanclerz Angela Merkel przed wyjazdem na paryską konferencję, poświęconą wsparciu Libijczyków.

- Uzbekistan świętuje w czwartek 20. rocznicę niepodległości uzyskanej po upadku ZSRR. Niepodległy kraj stawia na kontynuowanie reform politycznych i gospodarczych - powiedział prezydent Islam Karimow.

- Libijscy powstańcy w czwartek przedłużyli o tydzień ultimatum przywódcom plemiennym i zwolennikom obalonego dyktatora Muammara Kadafiego w jego rodzinnym mieście Syrcie. Pierwotnie dawali im czas do soboty na złożenie broni.

- Sto dwadzieścia tysięcy samochodów BMW z silnikami dieslowskimi trafi do warsztatów z powodu problemów z filtrem paliwa - poinformował w czwartek producent.

- UE częściowo zniosła w czwartek sankcje nałożone na Libię. Decyzja dotyczy odblokowania aktywów 28 przedsiębiorstw, w tym portów i spółek energetycznych. W mocy pozostaje embargo nałożone na sprzedaż i transport broni oraz ONZ-owska strefa zakazu lotów.

- Obalony dyktator Libii Muammar Kadafi zaapelował w czwartek do swoich zwolenników, by kontynuowali walkę z powstańcami i nie poddali się. "Niech Libia stanie w płomieniach" - powiedział były przywódca, cytowany przez arabskie telewizje.

- Mołdawia ma nadzieję, że szczyt Partnerstwa Wschodniego pod koniec września w Warszawie da sześciu jego członkom "jasną perspektywę" wstąpienia do Unii Europejskiej - powiedział w czwartek minister spraw zagranicznych tego kraju Iurie Leanca. (PAP)

zdz/ jtt/ asa/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)