Wydarzenia z zagranicy w skrócie, czwartek 16 września, 20.00

...

16.09.2010 | aktual.: 16.09.2010 20:23

16.09. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Szef emigracyjnego rządu Czeczenii Ahmed Zakajew jest już w Polsce; w piątek weźmie udział w Światowym Kongresie Narodu Czeczeńskiego - poinformował dziennikarzy przewodniiczący Kongresu Deni Teps.

- Premier Donald Tusk powiedział w czwartek, że polska prokuratura będzie musiała wszcząć procedurę ekstradycyjną wobec szefa emigracyjnego rządu Czeczenii Ahmeda Zakajewa, jeśli ten pojawi się w Polsce. Strona rosyjska nie może tu liczyć na decyzje, które by ją satysfakcjonowały - zastrzegł.

- Przedstawiciele rosyjskich ugrupowań opozycyjnych i ruchów społecznych podpisali w czwartek porozumienie o stworzeniu koalicji, która weźmie udział w wyborach parlamentarnych w 2011 roku i wystawi wspólnego kandydata w wyborach prezydenckich w 2012 roku.

- Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka nazwał w czwartek opozycjonistów wrogami narodu, szkodzącymi państwu. Występując na zjeździe związków zawodowych, wbrew oczekiwaniom nie złożył deklaracji ws. swego kandydowania w wyborach prezydenckich 19 grudnia.

- Relacjonując wyniki czwartkowego szczytu UE, premier Donald Tusk powiedział, że najciekawsza i najbardziej emocjonująca była debata dotycząca kwestii Romów we Francji i sporu pomiędzy KE a Paryżem. Polska nie opowiada się po żadnej ze stron.

- Premier Donald Tusk uznał za "dyskwalifikującą" wypowiedź szefowej niemieckiego Związku Wypędzonych Eriki Steinbach, która powiedziała, że Władysław Bartoszewski ma zły charakter.

- Po pejoratywnej wypowiedzi przewodniczącej Związku Wypędzonych (BdV) Eriki Steinbach na temat Władysława Bartoszewskiego niemiecka SPD uznała, że nie może już współpracować z tą deputowaną CDU i rzeczniczką frakcji CDU ds. praw człowieka.

- Premier Donald Tusk z ostrożnym optymizmem przyjął informację, że rząd Litwy opowiada się za uprawomocnieniem pisowni nazwisk, w tym polskich, w formie oryginalnej. Jak przyznał w czwartek, z gratulacjami woli poczekać, aż te zapowiedzi się zmaterializują.

- Zadowolenie z przebiegu spotkań i klimatu przyjęcia Benedykta XVI na Wyspach Brytyjskich dominuje w pierwszych reakcjach Watykanu. W czwartek rano papież rozpoczął czterodniową wizytę w Szkocji i Anglii.

- Komisja spraw zagranicznych amerykańskiego Senatu opowiedziała się w czwartek za przyjęciem nowego układu START z Rosją o redukcji strategicznej broni nuklearnej.

- Czeskie ministerstwo sprawiedliwości ogłosiło w czwartek listę zmian w konstytucji, które zamierza zrealizować wraz z rządem w czasie obecnej kadencji - w tym bezpośrednich wyborów prezydenckich. Obecnie prezydenta Republiki Czeskiej wybiera parlament.

- W referendum, które odbędzie się w sobotę na Słowacji, obywatele odpowiedzą na pytania dotyczące polityki państwa, m.in. ograniczenia immunitetu deputowanych czy likwidacji abonamentu radiowo-telewizyjnego.

- Prokuratura Generalna Federacji Rosyjskiej potwierdziła, że jeśli szef emigracyjnego rządu Czeczenii Ahmed Zakajew przyjedzie do Polski, to strona rosyjska zażąda jego ekstradycji.

- W zamian za uwzględnienie kosztów reform emerytalnych w długu publicznym Polska nie wyklucza w ramach reformy zasad budżetowych UE poparcia postulatu Niemiec co do sankcji i kontrolowanego bankructwa zbyt zadłużonego państwa - powiedział premier Donald Tusk.

- Międzypaństwowy Komitet Lotniczy (MAK) w Moskwie we wtorek przekaże stronie polskiej kolejne dokumenty dotyczące katastrofy prezydenckiego Tu-154M pod Smoleńskiem - dowiedziała się PAP ze źródła w MAK.

- Grecja zdecydowanie odrzuca ewentualność restrukturyzacji swego zadłużenia - poinformował czwartkowy "Financial Times", powołując się na greckiego ministra finansów Jeorjosa Papakonstantinu.

- Parlament Rumunii uchwalił w nocy ze środy na czwartek reformę systemu emerytalnego, która przewiduje stopniowe zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn i podniesienie go do 65 lat.

- Premier Słowacji Iveta Radiczova stawia ultimatum zatrudnionym w budżetówce emerytom: albo zrezygnują z pracy i będą tylko pobierać emeryturę, albo nadal będą aktywni zawodowo, ale zrezygnują ze świadczeń wypłacanych przez państwo.

- Bułgarskie związki zawodowe rozpoczęły w czwartek zbieranie podpisów pod protestem przeciwko planowanej przez rząd reformie systemu emerytalnego. W pierwszych trzech godzinach od rozpoczęcia akcji zebrano ponad 400 podpisów - podało radio publiczne.

- Nawet 20 tysięcy ludzi może wziąć udział w zaplanowanej w Pradze na najbliższy wtorek demonstracji czeskich związków zawodowych.

- Komunistyczna Korea złożyła nieoczekiwanie sąsiadowi z południa propozycję podjęcia rozmów między wojskowymi przedstawicielami obu krajów. Poinformował o tym w czwartek rzecznik ministerstwa obrony Korei Południowej.

- Prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew, rządzący krajem od lat 80., chce się ubiegać o kolejną kadencję w wyborach w 2012 roku. Dzięki zmienionej w 2007 roku konstytucji Nazarbajew może sprawować urząd dożywotnio.

- Włochy, dotychczas blokujące podpisanie umowy o wolnym handlu UE-Korea Płd., w czwartek wycofały swoje zastrzeżenia, podyktowane troską o interesy swoich producentów aut. Umowa wejdzie w życie w 2011 roku. Najpierw musi uzyskać zielone światło eurodeputowanych.

- Niemiecka firma Netdirekt, zajmująca się świadczeniem usług internetowych, poinformowała w czwartek o zamknięciu strony internetowej islamistów, którą na jej serwerze we Frankfurcie nad Menem umieszczono bez jej wiedzy.

- Już za pięć lat mają się rozpocząć loty "taksówek kosmicznych" przewożących turystów-milionerów w przestrzeń międzygwiezdną, w tym na międzynarodową orbitalną stację kosmiczną wraz z jej załogami.

(PAP)

ana/ asa/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)