Wydarzenia z zagranicy w skrócie, czwartek 27 stycznia, 17.00

...

27.01. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- UE przywróci zawieszone w 2008 roku sankcje wizowe dla przedstawicieli białoruskiego reżimu, rozszerzając listę osób nimi objętych do około 120; na razie nie będzie decyzji w sprawie sankcji gospodarczych - ujawniły w czwartek źródła dyplomatyczne. Sankcje wizowe zostaną przywrócone w odpowiedzi na powyborcze represje na Białorusi. Formalną decyzję w tej sprawie mają podjąć w poniedziałek ministrowie spraw zagranicznych 27 państw UE na posiedzeniu w Brukseli.

- Rosyjski koncern naftowy Rosnieft i amerykański ExxonMobil ogłosiły w czwartek podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos zawarcie porozumienia w sprawie wspólnej eksploatacji liczącej ponad 11 tysięcy km kwadratowych roponośnej strefy na Morzu Czarnym. Inwestycje amerykańskiego giganta w wysokości 1 mld dolarów pozwolą na wydobycie z rosyjskich złóż miliarda ton ropy.

- Zaufanie Rosjan do prezydenta i premiera znacznie zmalało w styczniu, zmniejszyło się o 6-7 pkt proc. - pisze w czwartek dziennik "Kommiersant" przytaczając wyniki sondażu analitycznego Centrum Lewady. Nie bardzo wiadomo, dlaczego. Takiego spadku, jak podkreśla dziennik, socjolodzy Centrum nie notowali nawet w czasie szczytu kryzysu finansowego.

- Władze Czech oficjalnie potwierdziły udzielenie azylu politycznego byłemu ministrowi gospodarki Ukrainy w rządzie Julii Tymoszenko, Bohdanowi Danyłyszynowi - poinformował w czwartek rzecznik MSZ w Kijowie Ołeksandr Dikusarow.

- Węgierski minister spraw wewnętrznych z czasów komunistycznych Bela Biszku został oskarżony przez prokuraturę o "publiczne negowanie zbrodni narodowego socjalizmu i komunizmu" - poinformowała w czwartek Prokuratura Generalna Węgier.

- Rząd Szwecji zaproponował w czwartek zwiększenie górnego wymiaru kary za seks z prostytutką z sześciu miesięcy do roku więzienia.

- Izraelski Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem we współpracy z firmą Google pracuje nad digitalizacją swych zasobów i rozpoczął udostępnianie ich online. Z okazji obchodzonego w czwartek Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście (rocznica wyzwolenia Auschwitz) na portalu Yad Vashem umieszczono zbiór 130 tysięcy zdjęć w pełnej rozdzielczości oraz zaoferowano duże możliwości przeszukiwania tych zasobów na podstawie słów kluczowych, dat i innych danych. Internauci mogą też dodawać własne uwagi, bądź dokumenty.

- Przedstawiciele niemieckiego rządu i parlamentu oddali w czwartek hołd ofiarom narodowego socjalizmu. Po raz pierwszy podczas dorocznej uroczystości na forum Bundestagu przemówienie wygłosił ocalały z Zagłady przedstawiciel narodu Sinti i Romów.

- Po otwarciu niemieckiego rynku pracy 1 maja firmy z Bawarii zamierzają zabiegać o wykwalifikowanych pracowników z nowych krajów UE, w tym Polski - zapowiedział szef Zrzeszenia Bawarskiej Gospodarki (VBW) Bertram Brossardt gazecie "Passauer Neue Presse".

- Co najmniej 41 osób poniosło śmierć, a 75 zostało rannych w zamachu z użyciem samochodu pułapki w zamieszkanej głównie przez szyitów części Bagdadu - poinformowały w czwartek źródła policyjne i medyczne.

- Były szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Mohamed ElBaradei, egipski reformator i laureat Pokojowej Nagrody Nobla, powiedział, że jest gotów pokierować transformacją polityczną w swym kraju, jeśli zechce tego naród.

- Demonstranci podpalili w czwartek rano posterunek policji w Suezie na wschodzie Egiptu. Według świadków, na których powołuje się agencja Reutera, policjanci uciekli z budynku zanim obrzucono go koktajlami Mołotowa.

- Egipska prokuratura generalna oskarżyła 40 zatrzymanych uczestników antyrządowych demonstracji o próbę obalenia reżimu - podała w czwartek agencja Reutera, powołując się na telewizję Al-Arabija.

- Co najmniej tysiąc osób zostało zatrzymanych od początku manifestacji w Egipcie przeciw reżimowi prezydenta Hosniego Mubaraka - podały w czwartek służby bezpieczeństwa. Udział w demonstracjach zapowiada laureat Pokojowej Nagrody Nobla Mohamed ElBaradei.

- Tysiące ludzi demonstrowały w czwartek w stolicy Jemenu Sanie, domagając się ustąpienia prezydenta Alego Abd-Allaha Salaha, rządzącego krajem od 32 lat.

- Prokuratura Generalna Ukrainy wysunęła w czwartek nowe zarzuty wobec byłej premier Julii Tymoszenko, która jest w opozycji do obecnych władz kraju z prezydentem Wiktorem Janukowyczem na czele.

- "Luda wyjdź do ludzi!" - pod takim hasłem pod siedzibą administracji prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza kilkanaście kobiet domagało się w czwartek, by dopuścił swą małżonkę Ludmiłę Janukowycz do życia publicznego.

- Brytyjska policja zatrzymała w czwartek pięciu młodych ludzi podejrzanych o przeprowadzenie ataków hakerskich na instytucje postrzegane jako wrogie demaskatorskiemu portalowi Wikileaks.

- Nowe tajskie linie lotnicze PC Air angażują jako personel pokładowy transseksualistów - podał w czwartek szef tej firmy Peter Chan, dodając, że "rewolucja" ta rozprzestrzeni się i na inne firmy. (PAP)

amp/ asa/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)