Trwa ładowanie...
d41tbxk

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, czwartek 4 listopada, 17.00

...

d41tbxk
d41tbxk

04.11. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Sejm Litwy przyjął w czwartek nowelizację ustawy o obywatelstwie, która m.in. wprowadza prawo do podwójnego obywatelstwa. W ocenie niektórych posłów ustawa ta ma znamiona dyskryminacji, gdyż cześć jej zapisów dotyczy jedynie osób pochodzenia litewskiego.

- Bułgarski parlament odrzucił w czwartek wniosek opozycji o utworzeniu specjalnej komisji, badającej pochodzenie środków, za które wicepremier i szef MSW Cwetan Cwetanow nabył kilka nieruchomości. Cwetow musiał jednak składać wyjaśnienia w parlamencie.

- Bułgaria rozpoczęła w czwartek wydobycie gazu ziemnego z własnych źródeł w północnej części Morza Czarnego. Zasoby dwóch złóż szacowane są na 2,5 mld m sześc. i mają zaspokoić 15 proc. zapotrzebowania kraju w najbliższych kilku latach.

d41tbxk

- Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew oświadczył w czwartek, że Dzień Jedności Narodowej stał się świętem wszystkich ludzi, którzy lubią i szanują jego kraj, a także mówią po rosyjsku i cenią rosyjską kulturę.

- Ok. 5 tys. stronników Ruchu Przeciwko Nielegalnej Imigracji (DPNI) i innych skrajnie prawicowych ugrupowań wzięło udział w Rosyjskim Marszu, zorganizowanym w czwartek w Moskwie z okazji obchodzonego 4 listopada święta państwowego - Dnia Jedności Narodowej. Podobne demonstracje odbyły się również w innych miastach Rosji.

- W dzień po zatwierdzeniu przez parlament nowego rządu Łotwy opozycja zażądała w czwartek ustąpienia ministra spraw zagranicznych zarzucając mu ksenofobię.

- Grecka policja wykryła w czwartek kolejne podejrzane paczki, zdetonowała pakunek zawierający urządzenie wybuchowe adresowany do ambasady Francji w Atenach - poinformowała agencja Retuers powołując się na naocznych świadków.

d41tbxk

- Tysiące osób manifestowało w czwartek przed dawnym budynkiem ambasady Stanów Zjednoczonych w Teheranie w 31. rocznicę zajęcia placówki przez islamskich studentów.

- Strajki przeciwko reformie systemu emerytalnego kosztowały rafinerie francuskie, które przez ponad 10 dni nie pracowały, 230 mln euro - poinformowała w czwartek w komunikacie Francuska Unia Przemysłu Naftowego (Ufip).

- Prezydent Serbii Boris Tadić przeprosił w czwartek za masakrę około 200 chorwackich jeńców wojennych i cywilów w szpitalu w chorwackim Vukovarze po opanowaniu przez Serbów miasta w listopadzie 1991 roku w czasie wojny 1991-1995.

d41tbxk

- Sześć zbrojnych organizacji skupiających mniejszości etniczne w Birmie zawarło porozumienie o wzajemnej pomocy na wypadek ofensywy junty po niedzielnych wyborach parlamentarnych - poinformowały w czwartek źródła dysydenckie.

- Samolot australijskich linii Qantas, który w dramatycznych okolicznościach stracił jeden z silników nad Indonezją, awaryjnie, ale bezpiecznie wylądował w Singapurze.

- Linie lotnicze Qantas zawieszają wszystkie loty swoich 6 samolotów Airbus A380 po wybuchu silnika maszyny tego typu lecącej nad Indonezją z 459 osobami na pokładzie - poinformował w czwartek prezes Qantas Alan Joyce. Inne linie zapowiadają, że tego nie zrobią. (PAP)

amp/

d41tbxk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41tbxk