Wydarzenia z zagranicy w skrócie, piątek 14 stycznia, 20.00

...

14.01. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Benedykt XVI wyraził w piątek zgodę na ogłoszenie dekretu o uznaniu cudu za wstawiennictwem Jana Pawła II, co formalnie kończy proces beatyfikacyjny polskiego papieża. Beatyfikacja odbędzie się 1 maja.

- Prezydent Tunezji Zin el-Abidin Ben Ali opuścił kraj - podała agencja AFP, powołując się na źródła zbliżone do tunezyjskiego rządu. Władzę przejął tymczasowo przewodniczący parlamentu - podał hiszpański dziennik "El Pais".

- Sekretarz stanu USA Hillary Clinton wytknęła Chinom przed wizytą ich prezydenta łamanie praw człowieka. Zapowiedziała, że USA nie przestaną zabierać głosu na ten temat. Podkreśliła, że Ameryka wita bez obaw wzrost potęgi Chin na arenie międzynarodowej.

- Główne tunezyjskie partie opozycyjne, zarówno legalne, jak i zdelegalizowane, ogłosiły w piątek w Paryżu wspólną deklarację. Zapowiadają w niej ustanowienie rządu tymczasowego, który w ciągu najbliższych 6 miesięcy zorganizuje wybory.

- Władze Tunezji ogłosiły w piątek wprowadzenie stanu wyjątkowego w związku z antyrządowymi zamieszkami. Godzina policyjna ma obowiązywać od godz. 17 do 6 rano - podała państwowa telewizja.

- W Tunezji armia przejęła kontrolę nad lotniskiem w Tunisie. Zamknięta została przestrzeń powietrzna kraju - podały w piątek wieczorem źródła lotnicze, cytowane przez AFP.

- Prezydent Georgi Pyrwanow i premier Bojko Borysow są zamieszani w skandale z podsłuchami i handlem wpływami politycznymi, które już drugi tydzień wstrząsają krajem - podały w piątek media.

- Prokuratur podejrzewa premiera Włoch o korzystanie z usług seksualnych nieletniej marokańskiej tancerki z nocnego lokalu, która brała udział w nocnych party w rezydencji premiera. "To absurd" - mówi prawnik Silvio Berlusconiego.

- Siły zagraniczne w Afganistanie wyasygnowały w ostatnich dwóch miesiącach 1,4 mln dolarów dla Afgańczyków za szkody poniesione przez nich na południu kraju w następstwie zaostrzenia działań militarnych koalicji w tym regionie - poinformowało w piątek NATO.

- 4,5 tony mięsa wieprzowego mogącego zawierać rakotwórcze dioksyny trafiło na przełomie roku z Niemiec do Czech - podała w piątek czeska Państwowa Inspekcja Weterynaryjna (SVS). W produktach dostępnych na rynku inspektorzy nie wykryli szkodliwych substancji.

- Administracja Baracka Obamy zamierza zrezygnować z programu SBInet - "wirtualnego ogrodzenia", które w założeniach miało zabezpieczać odcinki granicy USA z Meksykiem - poinformował w piątek kongresman Bennie Thompson.

- Ponad 5 tysięcy Jordańczyków wyszło w piątek na ulice kilku miast w całym kraju, by zaprotestować przeciwko rosnącym cenom paliw i żywności i domagać się ustąpienia premiera.

- Dziesiątki ludzi mogły zginąć, gdy wybuchła panika wśród pielgrzymów powracających z hinduistycznej świątyni w stanie Kerala na południu Indii - informują w piątek indyjskie stacje telewizyjne.

- Azerbejdżan potwierdził swoje poparcie dla projektu gazociągu Nabucco, który ma dostarczać gaz z basenu Morza Kaspijskiego do Europy - powiedział w piątek przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, który przebywa z wizytą w Baku.

- Niemiecka minister rolnictwa Ilse Aigner zapowiedziała w piątek w Berlinie zaostrzenie kontroli producentów pasz w związku z wykrytą w Niemczech aferą dioksynową. Także do Polski i Czech trafiła niemiecka wieprzowina, która mogła być skażona dioksynami.

- Prokuratura w Poczdamie poinformowała w piątek PAP, że wniosła akt oskarżenia przeciwko kobiecie, która spowodowała we wrześniu ubiegłego roku wypadek polskiego autokaru pod Berlinem. Oskarżono ją o nieumyślne spowodowanie śmierci 14 osób.

- Już ponad pół tysiąca osób zginęło w katastrofalnej powodzi i pod zwałami ziemi na górskich terenach w pobliżu Rio de Janeiro - poinformowały w nocy z czwartku na piątek brazylijskie media. To najtragiczniejsza w skutkach klęska żywiołowa w historii kraju.

- Stan zdrowia rannej w zamachu demokratycznej kongresmenki Gabrielle Giffords wyraźnie się poprawił - poinformował w czwartek Michael Lemole, neurochirurg z uniwersyteckiej kliniki w Tuscon w stanie Arizona.

- Relacje Polski z Litwą są najgorsze pomiędzy dwoma państwami w Unii Europejskiej. Gorsze niż stosunki Węgier ze Słowacją, czy Węgier z Rumunią - powiedział w piątkowym wywiadzie dla agencji BNS dziennikarz tygodnika "The Economist" Edward Lucas.(PAP)

- 5,5 proc. Białorusinów deklaruje, że jest stałymi widzami TV Biełsat; liczba ta od kwietnia do grudnia ubiegłego roku wzrosła ponad dwukrotnie - wynika z badania przeprowadzonego przez ośrodek "Zierkało Info" dla TV Biełsat, przekazanego w piątek PAP.

- Białoruskie KGB przeprowadziło w piątek rewizję w mieszkaniu Wolhy Niaklajeuej, żony przebywającego w areszcie byłego kandydata w wyborach prezydenckich Uładzimira Niaklajeua.

- Granaty z gazem łzawiącym wystrzelono w piątek do demonstrantów przed siedzibą tunezyjskiego ministerstwa spraw wewnętrznych i słychać tam było również strzały, co skłoniło setki protestujących do ucieczki - poinformował obecny na miejscu wydarzeń korespondent Reutera.

- Komisja Europejska poinformowała w piątek, że rybacy z Islandii nie będą mogli wyładowywać w portach UE makreli. Zakaz ma zmusić rząd w Reykjaviku do zmniejszenia połowów tych ryb. To eskalacja makrelowego sporu z Islandią, która stara się o przyjęcie do UE.

- Na Litwie zarejestrowano kolejne dwa śmiertelne przypadki grypy A/H1N1 - poinformowano w piątek w Wilnie. W sumie w tym sezonie w kraju doszło już do czterech zgonów z powodu tego wirusa.

- Unia Europejska postanowiła w piątek zamrozić europejskie aktywa samozwańczego zwycięzcy wyborów prezydenckich na Wybrzeżu Kości Słoniowej Laurenta Gbagbo i 84 osób z jego klanu - podały w piątek źródła dyplomatyczne. (PAP)

ana/ asa/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)