Wydarzenia z zagranicy w skrócie, piątek 19 listopada, 20.00
...
19.11.2010 | aktual.: 19.11.2010 20:23
19.11. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Amerykański prom kosmiczny Discovery wystartuje do swego ostatniego lotu nie wcześniej niż 3 grudnia - poinformowała amerykańska agencja kosmiczna NASA.
- Ponad 70 lat temu 13-letni wówczas Robert Irwin z Kalifornii kupił komiks "Detective # 27" za 10 centów. W czwartek sprzedał go na aukcji za blisko... pół miliona dolarów.
- Nawet do 36 górników zostało w piątek uznanych za zaginionych po eksplozji w kopalni węgla kamiennego w Nowej Zelandii. Akcję ratunkową opóźnia obawa przed kolejną eksplozją.
- Były dyrektor generalny państwowego programu nuklearnego Chin, China National Nuclear Corporation (CNNC), Kang Rixin, został w piątek skazany na dożywocie za korupcję - poinformowała agencja Xinhua.
- Nowe zdjęcia satelitarne wskazują, że w głównym kompleksie atomowym Korei Północnej w Jongbion trwają prace budowlane, co zdaje się potwierdzać, że Phenian tworzy eksperymentalny reaktor nuklearny na wodę lekką - podał prywatny think tank z USA.
- Grupa 29 organizacji pozarządowych prowadzących działalność w Afganistanie zaapelowała w piątek do NATO o podjęcie pilnych kroków w celu ochrony ludności cywilnej.
- Rozpoczynający się w piątek po południu szczyt NATO w Lizbonie może być kamieniem milowym dla rozwoju Sojuszu oraz jego stosunków z Rosją - oceniła w Berlinie kanclerz Niemiec Angela Merkel.
- Wiedeński sąd, który prowadzi sprawę czeczeńskiego dysydenta Umara Israiłowa, zamordowanego w tym mieście w 2009 roku, poinformował w piątek, że chce przesłuchać prezydenta Czeczenii Ramzana Kadyrowa, którego austriacka policja podejrzewała o zlecenie zamachu.
- Całodniowe spotkanie Benedykta XVI z około 150 kardynałami z całego świata rozpoczęło się w piątek rano w Watykanie, w przeddzień konsystorza. To, jak wyjaśniono , "dzień refleksji i modlitwy". Jednym z tematów narady jest skandal pedofilii w Kościele.
- W Azerbejdżanie uwolniono dwóch blogerów, których uwięzienie w zeszłym roku wywołało falę protestów obrońców praw obywatelskich. Władzom zarzucano, że ukarały blogerów za satyrę na rząd.
- Prezydent Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew podczas sobotniego szczytu NATO-Rosja w Lizbonie przedstawi propozycje Moskwy zmierzające do rozwoju współpracy z Sojuszem Północnoatlantyckim, w tym w sferze obrony przeciwrakietowej.
- Prezydent Bronisław Komorowski przybył w piątek do Lizbony, gdzie weźmie udział w rozpoczynającym się tego dnia szczycie NATO. Sojusz ma przyjąć nową koncepcję strategiczną na najbliższe 10 lat w odpowiedzi na nowe globalne wyzwania XXI w.
- Po zakończonych niedawno fiaskiem eksperymentach na skanerach ciała na włoskich lotniskach nowe tego typu urządzenia, również na próbę, zainstalowane zostaną na początku przyszłego roku na rzymskim Fiumicino, mediolańskiej Malpensie i w Wenecji.
- Północnoafrykański odłam Al-Kaidy żąda od Paryża, by negocjował bezpośrednio z Osamą bin Ladenem w sprawie uwolnienia francuskich zakładników porwanych dwa miesiące temu w Nigrze - doniosły w piątek francuskie media, relacjonując nowe nagranie telewizji Al-Dżazira.
- Akcja Wyborcza Polaków na Litwie (AWPL) rozpoczęła przygotowania do wyborów samorządowych, które odbędą się w kraju za trzy miesiące, 27 lutego.
- W Wielkiej Brytanii odnaleziono dwie dotychczas nieznane sonaty skrzypcowe Antonio Vivaldiego, które przeleżały blisko 270 lat w kolekcji manuskryptów - poinformowała w piątek BBC powołując się na rzeczniczkę londyńskiego Foundling Museum.
- Rosja, jeden ze światowych liderów w eksporcie uzbrojenia, w ciągu roku zarobiła na sprzedaży broni rekordową kwotę 8,5 mld dolarów - podał w piątek przedstawiciel rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego.
- W Toronto rozpoczął się festiwal filmów Unii Europejskiej. Wśród nich jest film polski: w niedzielę torontończycy mogą obejrzeć "Wszystko będzie dobrze" Tomasza Wiszniewskiego i spotkać się z grającym główną rolę Robertem Więckiewiczem, specjalnym gościem festiwalu. (PAP)
zdz/