Trwa ładowanie...
d2kbtcd

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, piątek 19 lutego, 20.00

...
Share
d2kbtcd

19.02. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Partia Regionów prezydenta-elekta Ukrainy Wiktora Janukowycza zainicjowała dymisję rządu jego rywalki wyborczej, premier Julii Tymoszenko. Projekt uchwały w tej sprawie zarejestrował w piątek w parlamencie deputowany Ołeksandr Jefremow.

- Rząd chiński potępił w piątek spotkanie prezydenta USA Baracka Obamy z duchowym przywódcą Tybetu dalajlamą określając je jako "jaskrawe naruszenie" norm międzynarodowych. Pekin wyraził nadzieję, że Waszyngton podejmie kroki zmierzające do uzdrowienia stosunków dwustronnych.

d2kbtcd

- Opublikowany w czwartek raport Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) wskazuje, że Iran nie wywiązuje się ze swych zobowiązań międzynarodowych i musi ponieść konsekwencje - oświadczył rzecznik Białego Domu Robert Gibbs. Iran twierdzi, że raport wykazał jedynie jego pokojowe zamiary.

- Bułgaria nie prowadziła do tej chwili oficjalnych negocjacji na temat rozmieszczenia elementów tarczy antyrakietowej na jej terytorium - zapewnia w opublikowanym w piątek oświadczeniu bułgarskie MSZ.

- Minister obrony Rosji Anatolij Sierdiukow powiedział w piątek, że Moskwa nie będzie rozmieszczać rakiet Iskander w obwodzie kaliningradzkim, dopóki nie pojawią się nowe zagrożenia dla jej bezpieczeństwa.

- Zakaz palenia w miejscach publicznych w Bułgarii zniknie jeszcze przed wejściem w życie. Zgodnie z przyjętą w maju 2009 roku ustawą, miał on obowiązywać od 1 czerwca bieżącego roku.

d2kbtcd

- Po czterech dniach strajku celników w Grecji niedobory paliw płynnych stały się jeszcze dotkliwsze, a kolejki przed stacjami benzynowymi wydłużyły się - poinformowała w piątek grecka telewizja.

- Premier Litwy Andrius Kubilius poinformował w piątek, że problemy litewskich Polaków dotyczące używania języka polskiego zostaną rozstrzygnięte w tym roku; kwestia pisowni nazwisk polskich - w najbliższym czasie, a możliwość dwujęzycznych napisów - jesienią.

- Prezydent Turkmenistanu Kurbankuły Berdymuchammedow powiedział w piątek, że jest otwarty na ewentualne powstanie partii opozycyjnej - po to, by kraj mógł poczynić krok w kierunku demokracji.

- Wyższy Sąd Administracyjny (WSA) w Kijowie przystąpił w piątek do rozpatrzenia skargi na wynik wyborów prezydenckich, złożonej przez Julię Tymoszenko, która uważa, że głosowanie zostało sfałszowane na korzyść jej rywala - Wiktora Janukowycza.

d2kbtcd

- 17 października odbędzie się kanonizacja krakowskiego duszpasterza, błogosławionego Stanisława Kazimierczyka (1433-1489)- ogłosił w piątek Watykan po konsystorzu w sprawie kanonizacji 6 błogosławionych.

- Pierwszy zbudowany w Iranie niszczyciel został zwodowany w piątek w obecności najwyższego duchowego przywódcy Iranu, ajatollaha Alego Chamenei - poinformowała irańska telewizja państwowa IRIB.

- 2 lub 3 kwietnia 2011 roku - tę możliwą datę beatyfikacji Jana Pawła II wymienili w rozmowie z PAP watykaniści Luigi Geninazzi i Andrea Tornielli. Wyznaczenie na 17 października kanonizacji 6 błogosławionych wyklucza beatyfikację papieża Polaka tego dnia.

- Zakaz wnoszenia płynów na pokład samolotu, obowiązujący w UE od 4 lat, pozostanie w mocy do kwietnia 2013, gdyż na razie nie ma alternatywy dla tego środka bezpieczeństwa - powiedziała w piątek PAP rzeczniczka Komisji Europejskiej ds. transportu Helen Kearns.

d2kbtcd

- Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Aleksander Szczygło podpisał w piątek w Tbilisi plan współpracy między BBN i Radą Bezpieczeństwa Narodowego Gruzji na lata 2010-2011.

- Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył w piątek, że Moskwę "bardzo niepokoi" to, że Iran odmawia współpracy z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA).

- Belgia, Holandia, Luksemburg, Niemcy i Norwegia zażądają w najbliższych tygodniach wycofania z Europy amerykańskiej broni nuklearnej, która jeszcze się tam znajduje - powiedział w piątek Dominique Dehaene, rzecznik premiera Belgii Yvesa Leterme'a.

- 47 państw członkowskich Rady Europy przyjęło w piątek w Interlaken (środkowa Szwajcaria) "plan działania" mający na celu udoskonalenie funkcjonowania Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który coraz gorzej radzi sobie z zalewem skarg.

d2kbtcd

- Austriacka policja poinformowała o zatrzymaniu w nocy z czwartku na piątek czworga Polaków, podejrzanych o próbę włamania do jubilera. Zatrzymani nie przyznają się do winy.

- Najbezczelniejszy niemiecki bezrobotny Arno Duebel potajemnie nagrywa piosenki i przygotowuje się do pierwszych występów - podał w piątek dziennik "Bild". To może być przełom w życiu kontrowersyjnego hamburczyka, który od lat żyje na zasiłku i unika pracy.

(PAP)

zdz/ asa/

d2kbtcd

Podziel się opinią

Share
d2kbtcd
d2kbtcd