Wydarzenia z zagranicy w skrócie, piątek 20 maja, 20.00

...

20.05.2011 | aktual.: 20.05.2011 20:23

20.05. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Kanclerz Niemiec Angela Merkel poparła w piątek propozycję prezydenta USA Baracka Obamy w sprawie rozwiązania konfliktu na Bliskim Wschodzie poprzez utworzenie państwa palestyńskiego w granicach sprzed wojny sześciodniowej w 1967 roku.

- Kwartet Bliskowschodni - USA, Rosja, UE i ONZ - wyraził w piątek zdecydowane poparcie dla przedstawionej przez Baracka Obamę wizji pokoju między Izraelem a Palestyńczykami.

- Francja potępiła w piątek zapowiedzianą przez władze Izraela budowę ponad półtora tysiąca nowych mieszkań w dwóch dzielnicach okupowanej Wschodniej Jerozolimy, którą Palestyńczycy uważają za stolicę swego przyszłego państwa.

- Propozycja ustanowienia Państwa Palestyńskiego w granicach z 1967 roku wysunięta przez prezydenta USA wywołała wrzenie w izraelskich kołach rządowych, ale została przyjęta z uznaniem przez liderkę opozycji Cipi Liwni.

- Kraje wschodzących gospodarek powinny wysunąć jednolitą kandydaturę na nowego szefa MFW - oświadczył w piątek kandydat państw poradzieckich, gubernator Banku Narodowego Kazachstanu Grigorij Marczenko, wskazując grupę BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny, RPA).

- Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew zaapelował w piątek do państw Zachodu o porozumienie się z jego krajem w sprawie europejskiej tarczy antyrakietowej. W przeciwnym razie - ostrzegł - Europa może się cofnąć do czasów zimnej wojny.

- Po raz pierwszy od zjednoczenia Niemiec w 1990 roku liczba przestępstw popełnianych w tym kraju spadła w 2010 roku poniżej 6 mln - poinformował w piątek minister spraw wewnętrznych Hans-Peter Friedrich. Znacznie wzrosła jednak przestępczość internetowa.

- Na dwa lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata skazał w piątek sąd w Mińsku poetę Uładzimira Niaklajeua, byłego opozycyjnego kandydata w grudniowych wyborach prezydenckich. Innego kandydata opozycji w wyborach Witala Rymaszeuskiego sąd skazał też na dwa lata w zawieszeniu na dwa lata.

- Sąd w Mińsku ogłosił w piątek, że przekłada ogłoszenie wyroku w procesie dwóch byłych kandydatów w grudniowych wyborach prezydenckich: Mikoły Statkiewicza i Dźmitryja Wusa. Według komentatorów odroczenie wyroku może mieć tło polityczne.

- Premier Węgier Viktor Orban i szef Krajowego Samorządu Romskiego Florian Farkas podpisali w piątek w Budapeszcie ramowe porozumienie dotyczące wspierania społecznej integracji Romów.

- Litewski rząd zapewnia, że polskie szkoły na Litwie i nauczanie w języku polskim zostaną zachowane, ale broni krytykowanej przez Polaków na Wileńszczyźnie ustawy o oświacie. Zrobimy wszystko, by szkoły polskie na Litwie i nauczanie w języku polskim zostało zachowane - powiedział w piątek Deividas Matulionis, szef kancelarii litewskiego rządu dla polskiej rozgłośni w Wilnie "Radio Znad Wilii".

- Tysiące ludzi, głównie młodych, od wielu dni manifestują dzień i noc na placu Puerta del Sol w centrum Madrytu przed niedzielnymi wyborami regionalnymi i lokalnymi w Hiszpanii. Protestują przeciwko brakowi pracy i domagają się zmiany prawa wyborczego.

- Co najmniej trzy osoby zginęły, a 79 zostało rannych w trzęsieniu ziemi, do którego doszło w nocy z czwartku na piątek na północnym zachodzie Turcji - poinformował w piątek minister ochrony środowiska Veysel Eroglu. Stan jednego z rannych jest poważny.

- Aż 857 osób odniosło w czwartek obrażenia w katastrofie kolejowej w Soweto pod Johannesburgiem - poinformował w piątek przedstawiciel firmy Metrorail, odpowiedzialnej za pociągi podmiejskie w RPA.

- Co najmniej 21 osób zastrzeliły w piątek syryjskie siły bezpieczeństwa w trakcie tłumienia w kilku miastach demonstracji przeciw autokratycznym rządom prezydenta Baszara el-Asada - podała agencja AFP, powołując się na przedstawicieli ruchu obrony praw człowieka.

- Ponad 4 tys. osób uciekło w ciągu ostatnich kilku tygodni z Syrii do sąsiednich państw przed brutalnym traktowaniem przeciwników rządu przez reżim w Damaszku - poinformował w piątek Urząd Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR).

- "NATO nie ma najmniejszego zamiaru interweniować w Syrii" - oświadczył w piątkowym wywiadzie dla agencji ANSA sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Anders Fogh Rasmussen. Zaapelował do władz w Damaszku o wyjście naprzeciw postulatom Syryjczyków.

- Samoloty NATO zatopiły w nocy z czwartku na piątek osiem okrętów wojennych Kadafiego podczas skoordynowanych ataków na porty w Trypolisie, Al Kum i Syrcie - głosi komunikat Sojuszu opublikowany w Brukseli w piątek rano.

- Rzecznik NATO powiedział w piątek, że Sojusz zniszczył 8 okrętów wojennych libijskiego dyktatora, ponieważ Muammar Kadafi zaczął wykorzystywać marynarkę wojenną przeciwko bronionej przez powstańców Misracie i przeciw okrętom NATO..

- Rodzina poszukiwanego za zbrodnie wojenne z lat 90. byłego dowódcy sił Serbów bośniackich gen. Ratko Mladicia pozwała państwo serbskie w związku ze skonfiskowaniem przez policję 15 tys. euro z ich domu w Belgradzie podczas rewizji w lutym zeszłego roku.

- Szef japońskiej firmy TEPCO, zarządzającej uszkodzoną przez trzęsienie ziemi i tsunami elektrownią atomową Fukushima I, oświadczył w piątek, że ustąpi ze stanowiska po tym jak firma odnotowała olbrzymie straty związane z kryzysem w tej siłowni. (PAP)

amp/ jtt/ osz/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)