Wydarzenia z zagranicy w skrócie, piątek 24 czerwca, 20.00

...

24.06.2011 | aktual.: 24.06.2011 20:23

24.06. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Rozmowy o podniesieniu ustawowego limitu długu publicznego USA załamały się wskutek wycofania się z nich głównych republikańskich negocjatorów. Tymczasem do wygaśnięcia ostatecznego terminu podniesienia tego limitu pozostało już tylko około pięciu tygodni.

- Przywódcy UE udzielą dalszej pomocy Grecji i zrobią wszystko, co konieczne, by zapewnić stabilność eurolandu. Nowy plan pomocy dla Grecji ma być gotowy w lipcu; ma w nim uczestniczyć sektor prywatny - brzmią ustalenia pierwszego dnia szczytu w Brukseli.

- Jesienią polska prezydencja zorganizuje wielką konferencję na temat nowego wieloletniego budżetu UE z udziałem państw członkowskich, Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i parlamentów narodowych - poinformowały źródła bliskie prezydencji w Brukseli.

- Europejscy liderzy dali w piątek na szczycie UE w Brukseli zielone światło dla zakończenia negocjacji członkowskich z Chorwacją do końca czerwca, by podpisanie traktatu akcesyjnego nastąpiło przed końcem roku, czyli za polskiej prezydencji.

- Przywódcy UE wezwali w piątek Komisję Europejską, by do września przygotowała mechanizm pozwalający na czasowe przywracanie kontroli na granicach wewnątrz strefy Schengen, ale tylko w ostateczności i w krytycznych sytuacjach jak np. duży napływ imigrantów.

- Przywódcy państw UE zatwierdzili w piątek wybór włoskiego ekonomisty Mario Draghiego na stanowisko prezesa Europejskiego Banku Centralnego. Przejmie je po Francuzie Jean-Claudzie Trichecie 1 listopada.

- Premier Donald Tusk jest umiarkowanie zadowolony z wyniku szczytu UE ws. reformy Schengen. Polsce udało się wprowadzić zapis, że mechanizm przywracania kontroli wewnątrz Schengen nie będzie mógł ograniczać prawa obywateli UE do swobodnego przemieszczania się.

- W nowym pakiecie pomocy dla Gecji nie zostanie użyty mechanizm gwarancji z budżetu UE, w którym chciała uczestniczyć Polska. Wybrano wsparcie od strefy euro i MFW. Premier Donald Tusk potwierdził po szczycie UE, że Polska nie wesprze funduszu eurolandu dla Aten.

- Parlament grecki będzie głosował 29 i 30 czerwca nad "pięcioletnim planem fiskalnym" i osobną ustawą o realizacji tego planu, określającą więcej szczegółów zamierzonych przedsięwzięć - informuje w piątek Reuters.

- Nowy plan ratunkowy, obiecany Grecji, jeśli przyjmie ona program oszczędnościowy, będzie "podobnej" wysokości co plan sprzed roku, którego wartość wyniosła 110 mld euro - oświadczył w piątek premier Grecji Jeorjos Papandreu.

- Premier Wielkiej Brytanii David Cameron zaatakował w piątek przywódców Unii Europejskiej za chwalenie się budową nowej siedziby UE za 240 mln euro w Brukseli, podczas gdy państwa członkowskie są zachęcane do oszczędności.

- Białoruski model gospodarczy dotarł "do kresu swych możliwości" - ocenił w piątek dyrektor Banku Światowego ds. Białorusi Martin Raiser, apelując do władz tego kraju o wdrożenie reform strukturalnych.

- Ministerstwo Transportu Federacji Rosyjskiej zakazało eksploatowania na terytorium Rosji od 1 stycznia 2012 roku samolotów pasażerskich Tu-134, Jak-40 i An-24 niewyposażonych w system ostrzegania przed zbliżeniem z ziemią.

- Do trzęsienia ziemi o sile 7,4 w skali Richtera doszło w czwartek na Pacyfiku ok. 170 km na wschód od wyspy Atka, należącej do amerykańskiego stanu Alaska. Dla wybrzeży niektórych wysp w tym regionie ogłoszono ostrzeżenie przed tsunami, które później odwołano.

- Chiny zapewniły Koreę Płd., że nie staną więcej po stronie Korei Płn., jeśli władze tego państwa zdecydują się na kolejną prowokację - oświadczył prezydent Korei Płd. Li Miung Bak na spotkaniu z parlamentarzystami swego kraju.

- Działacz nieuznawanego przez władze w Mińsku Związku Polaków na Białorusi Igor Bancer został skazany w piątek przez sąd w Grodnie na karę grzywny w wysokości 2,1 mln rubli białoruskich (ponad 1000 zł).

- Na toczącym się w Grodnie procesie korespondenta "Gazety Wyborczej" i działacza nieuznawanego przez Mińsk Związku Polaków na Białorusi Andrzeja Poczobuta, prokurator zażądał w piątek dla oskarżonego kary trzech lat pozbawienia wolności.

- Z badań opinii publicznej wynika, że 60 proc. Niemców uważa, że ich kraj nie ma wyboru i musi pomóc Grecji wyjść z kryzysu zadłużenia publicznego. Sondaż, którego wyniki opublikowała w piątek telewizja ARD, przeprowadzono 21-22 czerwca na grupie tysiąca osób.

- Muammar Kadafi, zdaniem jego byłego przyjaciela i współpracownika, może wkrótce uciec na Białoruś. "Myślę, że za dwa, góra trzy tygodnie Kadafi opuści Libię i wyjedzie, prawdopodobnie na Białoruś" - powiedział w czwartek Abdel Rahman Szalgam w wywiadzie dla włoskiej telewizji.

- Udaremniono atak na ośrodek werbunkowy amerykańskiej armii w Seattle w stanie Waszyngton. Jak poinformował w czwartek Departament Sprawiedliwości, FBI aresztowało dwóch mężczyzn, którzy przygotowywali ten atak.

- Duma Państwowa, izba niższa parlamentu Rosji, już w przyszłym tygodniu zajmie się projektem ustawy, dzięki której Sąd Konstytucyjny Federacji Rosyjskiej ma uzyskać prawo do blokowania wykonywania orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

- Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew zgłosił projekt ustawy, obniżającej z 7 proc. do 5 proc. głosów próg wyborczy, pozwalający partiom politycznym wejść do parlamentu - poinformował w piątek Kreml. (PAP)

pif/ ana/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)