Wydarzenia z zagranicy w skrócie, piątek 9 lipca, 17.00

...

09.07. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Prezydent Słowacji Ivan Gaszparovicz zaprzysiągł w piątek nowy rząd stworzony przez koalicję czterech ugrupowań centroprawicowych. Iveta Radiczova będzie pierwszą w historii Słowacji kobietą, stojącą na czele gabinetu.

- Na lotnisku w Wiedniu doszło w piątek do największej od końca zimnej wojny wymiany agentów między USA a Rosją. Źródła, na które powołują się agencje, domniemują, że doszło do wymiany 10 rosyjskich agentów na 4 Rosjan skazanych za szpiegostwo.

- Rosyjski samolot z 10 Rosjanami - szpiegami w USA wylądował w piątek po południu na lotnisku w Moskwie. Jednocześnie amerykański samolot z 4 Rosjanami, szpiegującymi na rzecz Zachodu, wylądował w brytyjskiej bazie wojskowej w środkowej Anglii - podały miejscowe media.

- Strajk pracowników transportu publicznego sparaliżował w piątek włoskie miasta. Od czwartku wieczorem protestują także kolejarze. Akcję strajkową pracowników środków transportu miejskiego ogłosiło siedem związków zawodowych, w tym największe centrale, domagając się podpisania jednego układu zbiorowego dla całej branży. W poszczególnych miastach strajk zorganizowano w różnych godzinach.

- We Włoszech trwa 24-godzinny strajk dziennikarzy. Dzień Ciszy, jak go nazwano, ogłosiła Krajowa Federacja Włoskiej Prasy na znak protestu przeciwko projektowi ustawy, która zakazuje publikowania zapisów podsłuchów. W piątek nie ukażą się największe gazety. Radio i telewizja nie nadają serwisów informacyjnych, nie pracują włoskie agencje prasowe.

- Potężny kryzys finansowy, jaki przeżywa Grecja, stał się dla tamtejszego fiskusa bodźcem do nasilenia poszukiwań tych, którzy uchylają się od płacenia podatków.

- Co najmniej 56 osób zginęło, a ponad 100 zostało rannych w piątek w zamachu samobójczym w północno-zachodnim Pakistanie - poinformowały pakistańskie władze, na które powołuje się agencja Reutera. Celem kamikadze jadącego na motorze było biuro władz lokalnych.

- Zamachowiec-samobójca zabił w piątek w Bagdadzie pięć osób, w tym trzech oficerów wojska irackiego - poinformowała miejscowa policja. Rannych zostało 18 osób, w tym co najmniej dwóch wojskowych.

- Zakaz sprzedaży napojów alkoholowych nocą, wprowadzony w Badenii-Wirtembergii, nie narusza konstytucji - uznał niemiecki Trybunał Konstytucyjny w opublikowanym w piątek orzeczeniu. Od początku marca w godzinach 22-5 na stacjach benzynowych, w kioskach i całodobowych supermarketach nie wolno w tym kraju związkowym sprzedawać alkoholu. Wprowadzając zakaz, władze deklarowały wolę zapobiegania upijaniu się młodych ludzi na umór. Badenia-Wirtembergia zdecydowała się na rozwiązanie, unikatowe w całych Niemczech. Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego doszli do wniosku, że w tym przypadku dobro publiczne przeważa nad ograniczeniem swobody handlu.

- Przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy powiedział w piątek w Kijowie, że Ukraina wchodzi w nowy etap rozmów o trybie bezwizowym z UE. Na konferencji z prezydentem Wiktorem Janukowyczem szef UE nie podał możliwej daty zniesienia obowiązku wizowego.

- Lankijski minister, który od czwartku prowadzi głodówkę przed biurem ONZ w Kolombo, podał się w piątek do dymisji - informuje agencja AFP. Minister budownictwa ogólnego i mieszkaniowego oraz służb technicznych Wimal Weerawansa protestuje przeciwko oenzetowskiemu śledztwu w sprawie domniemanych zbrodni wojennych popełnionych na Sri Lance podczas konfliktu z tamilskimi separatystami.

- Google może kontynuować działalność w Chinach. Jego rzeczniczka poinformowała w piątek, że władze chińskie odnowiły tej firmie licencję, więc Google będzie więc nadal oferował internautom w Chinach swą wyszukiwarkę internetową i "lokalne produkty". Licencja stanęła pod znakiem zapytania, gdy wiosną, nie godząc się na wymogi chińskiej cenzury, Google zaczął automatycznie przekierowywać do Hongkongu chińskich internautów, chcących skorzystać z jego wyszukiwarki. Pekin zakwestionował to posunięcie.

- Jak podają francuskie media, dwie homoseksualne kobiety zostały uznane jako prawne opiekunki dziecka. Jest to pierwszy taki przypadek we Francji, gdzie do tej pory legalną opiekę nad dzieckiem mogła sprawować tylko jedna z dwóch osób pozostających w związku homoseksualnym.

- Okręgowy sąd w Płowdiwie odmówił w piątek zwrócenia byłemu carowi i premierowi bułgarskiemu Symeonowi Sakskoburggotskiemu i jego siostrze Marii Luizie dworku oraz 37-hektarowego parku w miasteczku Kriczim.

- Tegoroczna literacka nagroda im. Georga Buechnera została przyznana berlińskiemu pisarzowi Reinhardowi Jirglowi - poinformowała w piątek przyznająca to wyróżnienie Niemiecka Akademia Języka i Poezji.

amp/ ana/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)