16.06. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Rząd amerykański wyraził nadzieję, że sojusznicy USA, w tym Polska, będą nadal uczestniczyli militarnie w operacji NATO w Afganistanie mimo trudności tej misji i strat w ludziach.
- Polski kontyngent powinien opuścić prowincję Ghazni w Afganistanie przed 2013 rokiem - powiedział w środę w Wilnie dziennikarzom minister obrony Bogdan Klich.
- Koncern BP uruchomił w środę drugi - po metalowej kopule - system zbierania ropy, od 20 kwietnia wyciekającej ze złoża pod dnem Zatoki Meksykańskiej po wybuchu na platformie wiertniczej Deepwater Horizon.
- Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) przyjął wniosek Polski o przedłużenie dostępu do elastycznej linii kredytowej funduszu (FCL) i zasygnalizował, że rozpatrzy go pozytywnie.
- Światowy kryzys finansowy przyczynił się do spadku liczby nielegalnych imigrantów w Unii Europejskiej - poinformowała w środę unijna agencja ds. granic Frontex.
- Hiszpański rząd przyjął w środę dekret zawierający kontrowersyjne reformy rynku pracy, które mają ożywić gospodarkę - poinformowała wicepremier Maria Teresa Fernandez de la Vega. Przeciwko zmianom protestują związki zawodowe, wzywając do strajku generalnego.
- Firma motoryzacyjna Opel wycofuje wszystkie wnioski o gwarancje kredytowe państw europejskich - poinformował w środę zarząd Opla w Ruesselsheim w niemieckim kraju związkowym Hesja.
- Trzęsienie ziemi o sile 7,1 w skali Richtera nawiedziło w środę prowincję Papua we wschodniej Indonezji. Zginęły co najmniej dwie osoby, uszkodzonych zostało kilka budynków. Odwołano ostrzeżenie o możliwej lokalnej fali tsunami.
- Właściciel jedynej niezależnej telewizji w Wenezueli Guillermo Zuloaga uciekł z kraju w obawie przed aresztowaniem przez władze, które zaostrzają walkę z opozycją przed zbliżającymi się wyborami do parlamentu.
- 15 osób zginęło, a 12 uznaje się za zaginione w powodziach, które nawiedziły południowo-wschodnią Francję - poinformowały w środę lokalne władze.
- Francuski rząd chce podnieść do 2018 roku wiek przechodzenia na emeryturę z 60 do 62 lat - poinformował w środę minister pracy, solidarności i administracji państwowej Eric Woerth.
- Jedynie 12 proc. mieszkańców Niemiec deklaruje zadowolenie z pracy rządu koalicji chadeckiego bloku CDU/CSU oraz liberalnej Partii Wolnych Demokratów (FDP) - wynika z najnowszego sondażu dla telewizji ARD.
- Iran zbuduje wkrótce nowy jądrowy reaktor badawczy do celów medycznych - zapowiedział w środę szef irańskiej Organizacji Energii Atomowej Ali Akbar Salehi. Jak dodał, reaktor będzie miał większą moc od istniejącego już urządzenia w Teheranie.
- Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek spotka się z rosyjskim prezydentem Dmitrijem Miedwiediewem podczas swej wizyty w Rosji w dniach 21-23 czerwca - powiedziała w środę PAP rzeczniczka szefa PE.
- Po raz pierwszy od trzech lat Rosja znów grozi Białorusi ograniczeniem dostaw gazu - podkreśla w środę dziennik "Kommiersant", informując, że Moskwa dała Mińskowi pięć dni na spłacenie długu za gaz, zapowiadając w przeciwnym wypadku przykręcenie kurka.
- Jak wynika z opublikowanego we środę sondażu przeprowadzonego przez spółkę RAIT na zamówienie agencji informacyjnej BNS, 46,6 proc. mieszkańców Litwy popiera możliwość zapisu w dokumentach litewskich nazwisk przedstawicieli mniejszości narodowych, w tym Polaków, w formie oryginalnej. Sprzeciwia się temu 30,3 proc. respondentów, a 23 proc. nie ma zdania.
- Rodzina byłego dowódcy sił Serbów bośniackich generała Ratko Mladicia, poszukiwanego przez Trybunał ONZ ds. Zbrodni w dawnej Jugosławii, złożyła w środę oficjalny wniosek w sądzie w Belgradzie o uznanie go za zmarłego.
- Firma motoryzacyjna Opel wycofuje wszystkie wnioski o gwarancje kredytowe państw euroejskich - poinformował w środę zarząd Opla w Ruesselsheim w niemieckim kraju związkowym Hesja.
- Organizacje propalestyńskie w drugiej połowie lipca chcą zorganizować kolejną flotyllę z pomocą humanitarną dla Gazy - poinformował w środę w Strasburgu ich przedstawiciel.
- Hiszpański rząd przyjął w środę dekret zawierający kontrowersyjne reformy rynku pracy, które mają ożywić gospodarkę - poinformowała wicepremier Maria Teresa Fernandez de la Vega.
- Stutysięczny nakład broszury "Putin: rezultaty. 10 lat" autorstwa liderów opozycyjnego ruchu Solidarność, Borysa Niemcowa i Władimira Miłowa, został zatrzymany w Petersburgu z powodu nieprawidłowości w dokumentach - informuje w środę rosyjski portal Grani.ru. (PAP)
zdz/