Wydarzenia z zagranicy w skrócie, środa 24 sierpnia, 20.00
...
24.08.2011 | aktual.: 24.08.2011 20:23
24.08. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Nowy rząd libijski utworzony przez powstańców "będzie honorować kontrakty" zawarte przez Muammara Kadafiego - zapewnił w środę rzecznik powstańczej Narodowej Rady Libijskiej (NRL) Guma Gamaty.
- Libijscy powstańcy przejęli kontrolę nad bazą wojskową Mazrak al-Szams w mieście Zuara, na zachód od Trypolisu - poinformowała w środę telewizja Al-Arabija.
- Szef Narodowej Rady Libijskiej (NRL) Mustafa Abdel Dżalil obiecał w środę amnestię każdemu, kto zatrzyma lub zabije Muammara Kadafiego. Apel ten skierował do osób z najbliższego otoczenia pułkownika. Za pojmanie dyktatora wyznaczono też 1,3 mln USD nagrody.
- Mahmud Dżibril, szef powstańczej Narodowej Rady Libijskiej, wezwał swych rodaków do jedności. "Musimy teraz skoncentrować się na odbudowie kraju i działaniach, które przyczynią się do zabliźnienia ran" - powiedział Dżibril we wtorek na konferencji prasowej w Dausze.
- Wybory parlamentarne w Libii odbędą się za osiem miesięcy - powiedział w opublikowanym w środę wywiadzie dla włoskiego dziennika "La Repubblica" szef powstańczej Narodowej Rady Libijskiej (NRL) Mustafa Dżalil. Dodał, że Muammar Kadafi będzie sądzony w kraju.
- Wycofanie się z kompleksu koszarowego Bab al-Azizija było jedynie manewrem taktycznym - powiedział Muammar Kadafi w przesłaniu do narodu, wyemitowanym w nocy z wtorku na środę, zapewniając, że będzie walczył do "śmierci lub zwycięstwa".
- Rzecznik upadającego reżimu zagroził zamienieniem Libii w "płonący wulkan". Mussa Ibrahim powiedział jednej z libijskich stacji radiowych, że 80 procent Trypolisu jest nadal pod kontrolą sił wiernych Kadafiemu.
- Dziesiątki pocisków rakietowych Grad zostały w nocy z wtorku na środę wystrzelone na zajęty przez powstańców Trypolis - poinformowała telewizja Al-Arabija, powołując się na świadków. Siły wierne Kadafiemu prowadzą także zmasowany ostrzał pociskami rakietowymi Scud Misraty.
- Chiny wezwały w środę do "trwałego przekazania władzy" w Libii i oświadczyły, że są w kontakcie z powstańczą Narodową Radą Libijską. Wskazuje to wyraźnie, że Pekin skłania się ku uznaniu sił zwalczających Muammara Kadafiego - pisze agencja Reuters.
- Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew zaapelował w środę do Muammara Kadafiego i libijskich powstańców o zakończenie walk i rozpoczęcie rozmów. "Chcemy, aby Libijczycy doszli między sobą do porozumienia" - dodał rosyjski prezydent w bazie wojskowej na Syberii.
- Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew oświadczył w środę, że Ukraina powinna pójść drogą Białorusi, jeśli chodzi o budowę stosunków z Rosją w sferze dostaw i tranzytu gazu.
- Kraje europejskie przedstawiły we wtorek w Radzie Bezpieczeństwa ONZ projekt rezolucji przewidującej nowe sankcje wobec władz Syrii i wymierzonej przede wszystkim w prezydenta tego kraju Baszara el-Asada - poinformowały źródła dyplomatyczne.
- Brytyjski sąd pracy orzekł, że polski inżynier był ze względu na swą narodowość poniżany i upokarzany przez kolegów z pracy, którzy nazywali go "Boratem" - poinformował w środę dziennik "Daily Mail".
- Korea Północna potwierdziła gotowość bezwarunkowego powrotu do sześciostronnych rozmów na temat swojego programu nuklearnego, w tym na temat moratorium na próby jądrowe - powiedziała w środę rzeczniczka Kremla Natalia Timakowa.
- Agencja ratingowa Moody's obniżyła w środę wiarygodność kredytową Japonii. Rating, jak poinformowała w Tokio agencja, został obniżony o jeden stopień - z Aa2 na Aa3.
- Jak podały w środę niemieckie media, po wtorkowym specjalnym posiedzeniu frakcji parlamentarnej CDU/CSU chadecja jest nadal podzielona w kwestii reformy systemu stabilizowania strefy euro.
- Rząd Grecji poinformował w środę o zlikwidowaniu tajnego funduszu, który od dziesięcioleci był do dyspozycji ministerstwa prasy. Środki z tego funduszu przekazano do budżetu.
- Prezydent Niemiec Christian Wulff skrytykował w środę antykryzysowe działania Europejskiego Banku Centralnego, zwracając uwagę, że dokonywane przez tę instytucję znaczne zakupy obligacji poszczególnych państw na rynku wtórnym to praktyka wątpliwa pod względem prawnym.
- Założyciel słynnej sieci sklepów IKEA Ingvar Kamprad, jeden z najbogatszych ludzi na świecie, był w czasie II wojny światowej aktywnym nazistą - dowodzi autorka najnowszej książki mu poświęconej, powołując się na dokumenty szwedzkiej służby bezpieczeństwa.
- Białoruski Bank Narodowy skierował do kilku banków komercyjnych rekomendację, by w swoich kantorach na bazarach i w centrach handlowych nie sprzedawały, a jedynie skupowały dewizy od klientów.
- Były przywódca Serbów chorwackich Goran Hadżić, który stanął w środę po południu ponownie przed sędziami ONZ-owskiego trybunału ds. zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii nie przyznał się do winy.
- Po raz pierwszy w Hiszpanii władze nakazały szpitalowi zaprzestanie sztucznego odżywiania nieuleczalnie chorej pacjentki - poinformowała w środę agencja EFE.
- Kosmiczny statek transportowy Progress, którego nie udało się wyprowadzić w środę na właściwą orbitę, najpewniej spadł na ziemię we wschodniej Rosji - poinformowała AFP, powołując się na agencję Interfax. Progress M-12M z ładunkiem ponad 3,5-tony miał dotrzeć na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) 26 sierpnia. (PAP)
pif/ asa/