Trwa ładowanie...
d4j4v9x
d4j4v9x

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, środa 4 sierpnia, 17.00

...
Share
d4j4v9x

04.08. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad wyszedł cało z środowego zamachu na jego konwój w zachodnim Iranie - poinformowały źródła w kancelarii prezydenckiej. Tymczasem doniesienia o zamachu zdementowały służby prasowe prezydenta.

- Arabia Saudyjska ograniczy od najbliższego piątku możliwość używania telefonów Blackberry - ze względów bezpieczeństwa. Ich posiadacze nie będą mogli korzystać z funkcji wysyłania w czasie rzeczywistym zaszyfrowanych wiadomości.

d4j4v9x

- Mężczyzna z nożem wtargnął we wtorek do przedszkola we wschodnich Chinach, zabijając w napadzie szału co najmniej trójkę dzieci i jedną osobę z personelu nauczycielskiego - piszą agencje powołując się na informacje pochodzące od osób z miejscowości, w której doszło do tragedii.

- Poziom jakości powietrza w Moskwie jest najniższy od ośmiu lat - podała w środę państwowa agencja zajmująca się monitorowaniem zanieczyszczenia powietrza.

- Pal Schmitt, dwukrotny mistrz olimpijski w szermierce i członek rządzącej partii Fidesz, obejmie w czwartek urząd prezydenta Węgier. Prezydent ma w tym kraju niewielkie kompetencje, ale ta nominacja wpisuje się w politykę wzmacniania roli Fideszu w państwie.

- Iran otrzymał cztery rakiety systemu obrony powietrznej S-300 od Białorusi i z "innych źródeł" - poinformowała w środę irańska półoficjalna agencja prasowa Fars.

d4j4v9x

- Liban odpowie na każdą nową "agresję" izraelską - powiedział w środę agencji AFP rzecznik armii libańskiej po doniesieniach o wysłaniu sił izraelskich na wspólną granicę dzień po wymianie ognia w rejonie przygranicznym.

- Koncern BP poinformował w środę, że operacja "static kill" mająca na celu zaplombowanie wycieku ropy naftowej w Zatoce Meksykańskiej przyniosła "pożądany efekt".

- Wobec burzliwych reakcji bank ING w Belgii postanowił wycofać się z decyzji o ograniczeniu do tysiąca euro tygodniowo wypłat pieniędzy z bankomatów dla klientów powyżej 60. roku życia. Decyzję argumentował rosnącą liczbą ataków na ludzi starszych.

- Egipskie służby bezpieczeństwa twierdzą, ze za poniedziałkowym atakiem rakietowym na Izrael i Jordanię mogą stać rebelianci ze Strefy Gazy - podała w środę egipska oficjalna agencja prasowa MENA.

d4j4v9x

- Przywódca czeczeńskich separatystów Doku Umarow powiedział środę na wideo, że nie zrezygnuje ze swej funkcji. Kilka dni temu Umarow, który przed kilku laty ogłosił się "emirem Kaukazu", oznajmił, że rezygnuje z tej funkcji na rzecz swojego następcy.

- Z ośrodka nuklearnego w Sarowie ewakuowano wszystkie materiały radioaktywne w związku z pożarem w pobliżu - poinformowały w środę rosyjskie źródła oficjalne.

- Zgodnie z nowym, opublikowanym w środę w Dzienniku Urzędowym UE prawodawstwem unijnym osoby prowadzące działalność na własny rachunek oraz ich partnerzy zyskają lepszą ochronę socjalną, w tym po raz pierwszy prawo do urlopu macierzyńskiego - poinformowała KE.

- Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew ukarał w środę kilku wysokich rangą wojskowych w związku z pożarem w bazie rzecznej Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej w Kołomnie koło Moskwy.

zdz/

d4j4v9x

Podziel się opinią

Share
d4j4v9x
d4j4v9x