Wydarzenia z zagranicy w skrócie, środa 5 października, 20.00

...

05.10.2011 | aktual.: 05.10.2011 20:23

05.10. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Zespół inspektorów UE, MFW i EBC prawdopodobnie zarekomenduje przekazanie Grecji nowej transzy pomocy międzynarodowej, ale Ateny nie powinny traktować tego jako oczywistości, tylko najpierw wykazać, że przeprowadzą reformy - powiedział przedstawiciel trojki.

- Niemcy nie wykluczają zmiany traktatu UE, by wzmocnić euro - oświadczyła w środę kanclerz Angela Merkel. Pytana o możliwość redukcji długu Grecji, nie odparła jak dotychczas kategorycznie "nie". Za uzasadnioną uznała rekapitalizację banków, jeśli to konieczne.

- Kanclerz Niemiec Angela Merkel, pytana w środę w Brukseli o możliwość restrukturyzacji długu Grecji, nie odpowiedziała jak dotychczas kategorycznie "nie". Oświadczyła, że po raporcie tzw. trojki, która oceni, czy dług Grecji jest spłacalny, Niemcy zrobią to, co konieczne.

- Grecki minister gospodarki Michalis Chrisochoidis oświadczył w wywiadzie, który ma się ukazać w czwartek w niemieckim tygodniku "Die Zeit", że sytuacja w jego kraju "jest dość rozpaczliwa".

- Greccy urzędnicy publiczni przystąpili w środę do 24-godzinnego strajku, paraliżując sektor publiczny w proteście przeciwko programowi oszczędności rządu. Do strajku przyłączyli się kontrolerzy lotów. Odwołane zostały wszystkie loty do i z Grecji.

- KE ma zaproponować, by krajom łamiącym dyscyplinę finansów publicznych zabierać dostęp do funduszy strukturalnych. Ta kara ma grozić wszystkim, a nie tylko strefie euro, jak chciał Berlin. Zdaniem Danuty Huebner to kompletnie nielogiczne i kontrproduktywne.

- We współrządzącej Niemcami liberalnej Partii Wolnych Demokratów (FDP) odbędzie się wewnętrzne referendum w sprawie udziału Niemiec w planowanym stałym Europejskim Mechanizmie Stabilizacyjnym, który ma służyć wsparciu zadłużonych krajów strefy euro.

- Odpływ netto kapitału prywatnego z Rosji osiągnie w 2011 r. nieco ponad 50 mld dol. - oświadczył w środę wiceminister rozwoju gospodarczego Andriej Klepacz.

- Białoruś dostanie kredyt od rosyjskiego Sbierbanku w wysokości 1 mld dolarów do końca października, a zabezpieczeniem kredytu będzie 51 proc. akcji zakładów petrochemicznych Naftan, jednej z dwóch rafinerii na Białorusi - podał w środę portal Telegraf.by.

- Ukraiński parlament nie zgodził się w środę na wprowadzenie zmian do kodeksu karnego, które mogłyby oczyścić z zarzutów przetrzymywaną w areszcie byłą premier Julię Tymoszenko, oraz byłego szefa MSW, Jurija Łucenkę.

- Rzecznik premiera Rosji Władimira Putina, Dmitrij Pieskow, wystąpił w środę w obronie swojego szefa, który jest już porównywany z Leonidem Breżniewem, mówiąc, że okres rządów tego byłego przywódcy sowieckiego był "wielkim plusem" dla kraju.

- Senat Haiti oficjalnie zatwierdził we wtorek wieczorem 45-letniego lekarza Garry'ego Conille'a na stanowisku premiera. Dwaj poprzedni kandydaci proponowani przez prezydenta kraju Michela Martelly'ego nie uzyskali aprobaty parlamentu.

- Papież Benedykt XVI przyjął w środę w Watykanie na prywatnej audiencji współprzewodniczących Polsko-Rosyjskiej Grupy do Spraw Trudnych Adama Rotfelda i Anatolija Torkunowa. (PAP)

pif/ jtt/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)