Trwa ładowanie...
d24zhpi
wydarzenia

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 11 października, 17.00

...

Share
d24zhpi

11.10. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Na siedem lat pozbawienia wolności skazał we wtorek sąd rejonowy w Kijowie byłą premier Ukrainy Julię Tymoszenko, oskarżoną o nadużycia przy zawieraniu kontraktów gazowych z Rosją w 2009 roku.

- Wyrok sądowy, skazujący byłą premier Ukrainy Julię Tymoszenko na siedem lat więzienia, nie jest ostateczny - oświadczył we wtorek ukraiński prezydent Wiktor Janukowycz.

d24zhpi

- UE wyraziła głębokie rozczarowanie wyrokiem sądu w Kijowie, który skazał byłą premier Ukrainy Julię Tymoszenko na siedem lat więzienia. Bruksela zagroziła, że będzie to miało konsekwencje dla stosunków UE-Ukraina i zawarcia negocjacji umowy stowarzyszeniowej.

- Rada Europy skrytykowała we wtorek skazanie na siedem lat więzienia byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko, uważając, że "wyrok w sprawach politycznych powinien być pozostawiony parlamentowi i wyborcom, a nie sądom".

- Ateny mogą otrzymać 8 mld euro w ramach kolejnej transzy pomocowej już na początku listopada - poinformowali we wtorek inspektorzy KE, MFW i EBC we wspólnym oświadczeniu, zamykającym kilkutygodniowy przegląd stanu greckich finansów.

- Komisja Europejska zaproponowała we wtorek nowe unijne przepisy dotyczące prawa umów, które mają pobudzić handel, w tym internetowy, między krajami UE. Polska prezydencja wyraziła zadowolenie, bo znoszenie barier w handlu to jeden z jej priorytetów.

d24zhpi

- Premier Władimir Putin, który przybył we wtorek z dwudniową wizytą do Pekinu, poinformował po spotkaniu z premierem Wenem Jiabao, że rozmowy na temat wielkiego kontraktu gazowego między Rosją i Chinami zbliżają się do "końcowego etapu prac".

- Zakłócenia w ruchu kolejowym we Francji to efekt wtorkowych strajków przeciwko planom oszczędnościowym ogłoszonym przez władze w połowie sierpnia. Odwołano 25 proc. pociągów szybkiej kolei TGV. W całym kraju zaplanowano ok. 200 demonstracji.

- Premier Słowacji Iveta Radiczova zagroziła dymisją, jeśli parlament we wtorkowym głosowaniu sprzeciwi się reformie Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF). W nocy słowacka koalicja nie osiągnęła porozumienia w tej sprawie.

- Prawie 2,5 tys. osób zmarło na cholerę w 10 krajach Afryki Zachodniej od początku bieżącego roku. To jedna z największych epidemii w historii regionu - poinformował we wtorek Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF).

- Państwowa telewizja birmańska ogłosiła we wtorek, że wkrótce na wolność wyjdzie ponad 6,3 tys. więźniów. Nie sprecyzowano jednak, czy wśród tych osób będą także więźniowie polityczni, czego domaga się Zachód oraz birmańska rządowa komisja praw człowieka. (PAP)

amp/ jtt/

d24zhpi

Podziel się opinią

Share
d24zhpi
d24zhpi