Trwa ładowanie...
d3ygoa0

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 16 listopada, 20.00

...

d3ygoa0
d3ygoa0

16.11. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Spotkanie przebywających z wizytą w Waszyngtonie byłej minister spraw zagranicznych Anny Fotygi i posła PiS Antoniego Macierewicza z republikańskim kongresmanem Peterem Kingiem nie jest jak dotąd potwierdzone - dowiedział się we wtorek PAP ze źródeł dyplomatycznych.

- Demonstracja przypominająca o zaginionych bez wieści na Białorusi politykach i biznesmenach odbyła się we wtorek wieczorem w centrum Mińska. Nieliczne zgromadzenie, inaczej niż bywało w poprzednich latach, nie zostało rozpędzone przez milicję.

- Porażką zakończyły się negocjacje między PE a rządami UE ws. budżetu na 2011 r., za co winą dyplomaci obarczali grupę płatników netto: W.Brytanię, Holandię, Szwecje i Danię. To oznacza, że wydatki UE będą opierać się na niekorzystnym dla odbiorców funduszy prowizorium.

d3ygoa0

- Władze Birmy ostrzegły we wtorek przed składaniem skarg na przeprowadzone 7 listopada wybory parlamentarne. Może to sprawić, że uwolniona liderka opozycji Aung San Suu Kyi, która wezwała do sprawdzenia nieprawidłowości, może mieć znowu kłopoty.

- Akcjonariusze South Stream zwrócą się do KE o zgodę na korzystanie tylko przez ich inwestorów z części mocy przesyłowych tego gazociągu - poinformował we wtorek szef resortu gospodarczego Trajczo Trajkow. Trzeba też będzie zmienić umowę z Rosją.

- Ewentualne militarne uderzenia na Iran może zjednoczyć ten podzielony kraj i umocnić Teheran w dążeniu do zbudowania broni atomowej - ocenił we wtorek minister obrony USA Robert Gates.

- Izrael czeka na pisemne sformułowanie przez Stany Zjednoczone planu ponownego zamrożenia osadnictwa na Zachodnim Brzegu, zanim podejmie decyzję w tej sprawie - poinformował we wtorek Nir Hefetz z biura premiera Benjamina Netanjahu.

d3ygoa0

- Z inicjatywy Komisji Europejskiej ruszyła we wtorek budowa wspólnej bazy danych o holokauście, która kosztem 7 mln euro w ciągu czterech lat połączy archiwa rozsiane po Europie i Izraelu. Z Polski w przedsięwzięciu uczestniczy Żydowski Instytut Historyczny (ŻIH).

- Rządząca w Niemczech partia CDU wypowiedziała się we wtorek na zjeździe w Karlsruhe przeciwko dopuszczeniu testów genetycznych na embrionach powstałych w wyniku sztucznego zapłodnienia.

- Ok. 30 tys. ludzi protestuje we wtorek przed siedzibą Rady Najwyższej (parlamentu) w Kijowie, domagając się odrzucenia rządowego projektu nowego kodeksu podatkowego.

d3ygoa0

- Jeden z najbardziej poszukiwanych handlarzy bronią na świecie, Rosjanin Wiktor But, opuścił we wtorek terytorium Tajlandii w ramach procedury ekstradycji do Stanów Zjednoczonych - poinformowała tajlandzka policja.

- Rosja nieodpłatnie dostarczy Libanowi śmigłowce, czołgi i amunicję. Siły libańskie mogą też liczyć na pomoc wojskową USA. Premier Libanu Saad Hariri poinformował we wtorek, że na rosyjską pomoc złoży się sześć śmigłowców, 31 czołgów, pociski artyleryjskie kalibru 130 mm i około pół miliona sztuk amunicji do broni średniego kalibru. Hariri, który rozmawiał we wtorek w Moskwie z premierem Rosji Władimirem Putinem, nie powiedział, kiedy ta pomoc wojskowa ma zostać dostarczona.

- Brytyjski rząd chce wypłacić wielomilionowe odszkodowanie kilkunastu byłym więźniom Guantanamo i innym, podejrzewanym kiedyś o terroryzm - informuje we wtorek BBC. Chodzi o kilkunastu obywateli brytyjskich, którzy twierdzą, że byli torturowani i zarzucają współodpowiedzialność za swoje przejścia brytyjskim żołnierzom i wywiadowi.

d3ygoa0

- Do co najmniej 53 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych poniedziałkowego pożaru 28-piętrowego wieżowca mieszkalnego w Szanghaju - poinformowała we wtorek chińska agencja Xinhua. Policja zatrzymała czterech spawaczy, którzy przez przypadek wzniecili pożar.

- Ponad 60 osób zginęło, a kolejnych 80 zostało rannych pod gruzami domu, który w poniedziałek zawalił się w stolicy Indii, Delhi - poinformowała we wtorek stacja telewizyjna NDTV.

- Bilans ofiar śmiertelnych szalejącej od połowy października epidemii cholery na Haiti przekroczył tysiąc osób. Jak podało we wtorek haitańskie ministerstwo zdrowia, do tej pory zmarły 1034 osoby.

d3ygoa0

- W związku z epidemią cholery na północy Haiti doszło w poniedziałek do gwałtownych protestów i starć demonstrantów z policją i żołnierzami misji ONZ. Ci ostatni w obronie własnej otworzyli ogień. Zginęło dwóch młodych mężczyzn.

- Lekarze w Szkocji we współpracy z brytyjską firmą biotechnologiczną ReNeuron poddali pierwszego pacjenta eksperymentalnej terapii komórkami macierzystymi, mającymi odbudować tkankę mózgową, uszkodzoną przez udar niedokrwienny.

- 6500 ton śmieci leży na ulicach Neapolu i okolicznych miasteczek w całej prowincji - poinformowano we wtorek. Sytuacja w głównym mieście Kampanii pogarsza się z dnia na dzień; leży tam prawie 3 tysiące ton niewywiezionych odpadków.

d3ygoa0

- Policjanci z bułgarskiej drogówki przyjmują miesięcznie ponad 100 tys. łapówek - wynika z opublikowanego we wtorek raportu pozarządowego Centrum Badania Demokracji.

- Plony zboża w Rosji były w tym roku niższe o 33 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym z powodu suszy, która dotknęła ponad 10 mln ha upraw - poinformowało we wtorek rosyjskie Ministerstwo Rolnictwa.

- W poniedziałek wieczorem w rafinerii Orlen Lietuva w Możejkach wybuchły dwa niegroźne pożary, które Orlen Lietuva w wydanym we wtorek komunikacie określa jako "nieprzewidziane wydarzenia".

- Muzeum w Luwrze wystosowało apel o datki na zakup obrazu Łukasza Cranacha starszego (1472 -1553), aby zatrzymać obraz w we Francji. Francuskiemu muzeum narodowemu brakuje miliona euro, aby zakupić renesansowy obraz, wart 4 mln. To pierwszy taki apel Luwru.

- Dwór księcia Walii Karola, Clarence House, potwierdził we wtorek oficjalnie, iż drugi w kolejności do brytyjskiego tronu 28-letni książę William, wnuk królowej Elżbiety II, zaręczył się z Catherine (Kate) Middleton. Ślub odbędzie się w przyszłym roku.

- Pierwsza książka dla dzieci napisana przez prezydenta USA Baracka Obamę zaraz po wydaniu wywołała we wtorek krytykę z prawej strony amerykańskiej sceny politycznej.

- Blisko 2,8 mln muzułmańskich pielgrzymów przystąpiło we wtorek do rytualnego kamienowania szatana podczas hadżdżu, pielgrzymki do świętego miasta Mekka w Arabii Saudyjskiej, którą przynajmniej raz w życiu ma obowiązek odbyć każdy wyznawca islamu. (PAP)

amp/ asa/

d3ygoa0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ygoa0