Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 24 maja, 17.00

...

24.05.2011 | aktual.: 24.05.2011 17:23

24.05. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Prokuratura Generalna Ukrainy zatrzymała we wtorek byłą premier Julię Tymoszenko. Przywódczyni największego opozycyjnego ugrupowania w parlamencie prokuratura zarzuca utrudnianie śledztwa.

- Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko, zatrzymana we wtorek i doprowadzona na przesłuchanie w Prokuraturze Generalnej, nie zostanie aresztowana - wynika z informacji przekazanych przez zastępcę prokuratora generalnego Rinata Kuzmina.

- Moskiewski Sąd Miejski we wtorek złagodził do 13 lat pozbawienia wolności wyrok sądu I instancji na byłego właściciela koncernu naftowego Jukos Michaiła Chodorkowskiego i jego partnera biznesowego Płatona Lebiediewa. Chamowniczeski Sąd Rejonowy w Moskwie w grudniu 2010 roku skazał obu przedsiębiorców na 13,5 roku łagru za rzekome przywłaszczenie 218 mln ton ropy naftowej i wypranie uzyskanych w ten sposób pieniędzy.

- Duńscy deputowani zgodzili się we wtorek przedłużyć kadencję Folketingu (jednoizbowego parlamentu) do końca czerwca, co oznacza odłożenie wyborów na późniejszy okres bieżącego roku. Premier Lars Lokke Rasmussen musi rozpisać wybory do połowy listopada, ale może także je przyspieszyć, wyznaczając termin z trzytygodniowym wyprzedzeniem. Oczekiwano dotąd, że wybory odbędą się w czerwcu.

- Jeśli Grecja nie otrzyma wkrótce następnej transzy pomocy finansowej Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego w wysokości 12 mld euro, to stanie się niewypłacalna - ostrzegł we wtorek grecki minister finansów Jeorjos Papakonstantinu.

- Przywódca Nowej Demokracji - głównej greckiej partii opozycyjnej - Antonis Samaras odmówił we wtorek poparcia nowych działań oszczędnościowych rządu, twierdząc, że pogłębiłyby tylko recesję.

- Prezydent USA Barack Obama z małżonką Michelle zostali we wtorek przed południem przyjęci w Pałacu Buckingham przez Elżbietę II i jej małżonka księcia Edynburga Filipa. Powitaniu gości towarzyszyła salwa honorowa.

- Palestyńczycy nie ogłoszą jednostronnie powstania niepodległego państwa - zapewnił we wtorek podczas wizyty w Moskwie wysoki rangą przedstawiciel Fatahu, Azzam al-Ahmad. Z powodu impasu w rozmowach z Izraelem Palestyńczycy przygotowują się, by wystąpić do ONZ o uznanie państwa palestyńskiego w granicach sprzed 1967 roku.

- 252 loty zostały odwołane we wtorek w Europie z powodu przejścia chmury pyłów powstałej na skutek erupcji wulkanu Grimsvotn na Islandii - poinformowała europejska agencja nadzorująca ruch lotniczy Eurocontrol.

- Niemiecki Bundestag przyjmie niebawem uchwałę, która zrehabilituje członków przedwojennej polskiej mniejszości w Niemczech i poprze apele o większe wsparcie dla niemieckiej Polonii - poinformował we wtorek w Berlinie chadecki poseł Ruprecht Polenz. Planowana uchwała z okazji 20. rocznicy podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z 17 czerwca 1991 r. była jednym z tematów spotkania delegacji komisji spraw zagranicznych Sejmu z komisją spraw zagranicznych Bundestagu w Berlinie.

- Wielka Brytania nie podjęła jeszcze decyzji w sprawie ewentualnego wysłania do Libii śmigłowców bojowych - powiedział we wtorek brytyjski wiceminister obrony ds. sił zbrojnych Nick Harvey, dementując informacje przekazane dzień wcześniej przez władze Francji.

- Wysokiej rangi wysłannik amerykański na Bliski Wschód Jeffrey Feltman poinformował we wtorek o przekazaniu rebeliantom, zajmującym wschodnią część Libii, zaproszenia do otwarcia przedstawicielstwa w Waszyngtonie.

- MSZ Białorusi oświadczyło we wtorek, że Unia Europejska "nadal wywiera jawną presję na białoruskich sędziów i pracowników prokuratury". Dzień wcześniej Unia rozszerzyła listę osób objętych sankcjami wizowymi o dalszych 13 przedstawicieli Białorusi.

- Białoruski państwowy koncern paliwowy Biełnieftchim ogłosił od wtorku podwyżki cen na benzynę i olej napędowy na stacjach benzynowych średnio o 20 procent. To trzecia i najwyższa podwyżka od początku roku.

- Tego lata w Państwie Środka spodziewane są największe w historii przerwy w dostawie prądu. Urzędnicy szacują, że niedobory w dostawach elektryczności wyniosą między 30 a 40 GW.

- Około 30 więźniów politycznych rozpoczęło w Birmie strajk głodowy przeciwko zbyt ograniczonemu zakresowi niedawnej amnestii. Domagają się także lepszych warunków odbywania kary - poinformowała we wtorek organizacja birmańskich uchodźców z siedzibą w USA.

- Aż 40 osób zginęło a ponad 150 zostało rannych wskutek uderzeń piorunów podczas silnej burzy, która w poniedziałek przeszła nad Bangladeszem - poinformowała we wtorek policja i miejscowe władze. Większość ofiar brała udział z zbiorach ryżu lub łowiła ryby.

- Co najmniej 10 afgańskich robotników zginęło, a 30 zostało rannych we wtorek rano, kiedy pod ciężarówką, którą jechali do pracy eksplodowała mina-pułapka - poinformowały miejscowe służby medyczne. Do zdarzenia doszło w prowincji Kandahar na południu kraju.

- Podczas wizyty prezydenta Iranu Mahmuda Ahmadineżada w rafinerii w Abadanie, na południowym zachodzie kraju, doszło we wtorek do eksplozji i pożaru; jedna osoba zginęła, a 22 zostały ranne. Przyczyną wybuchu - jak podały irańskie media - był wyciek gazu. Ahmadineżadowi nic się nie stało i zgodnie z planem wygłosił przemówienie podczas relacjonowanej na żywo przez państwową telewizję uroczystości otwarcia w rafinerii nowej instalacji do produkcji benzyny.

- Wadliwe prędkościomierze skupiły uwagę pilotów airbusa Air France i dlatego nie byli oni w stanie poradzić sobie z innymi systemami, które także zawiodły - pisze "WSJ" na podstawie zapisów z czarnych skrzynek maszyny, która dwa lata temu runęła do Atlantyku.

- Potentat na rynku oprogramowania komputerowego, koncern Microsoft odwołał się we wtorek do Sądu Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu od nałożonej na niego przez Komisję Europejską rekordowej grzywny 889 mln euro za utrudnianie konkurencji. Decyzję w sprawie grzywny podjęto w lutym 2008 roku, uzasadniając ją pobieraniem przez Microsoft przez lata zawyżonych opłat licencyjnych za informacje techniczne.

- Serbska telewizja publiczna przeprosiła we wtorek widzów z obszaru dawnej Jugosławii za propagandę wojenną i podżeganie do nienawiści podczas autokratycznych rządów prezydenta Slobodana Miloszevicia.

amp/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)