Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 26 października, 20.00
...
26.10. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Epidemia cholery na Haiti pochłonęła już 284 ofiary śmiertelne. W ciągu zaledwie doby zmarło kolejnych 25 chorych, a do szpitali trafiło 270 osób - poinformowały we wtorek haitańskie służby medyczne.
- Francuscy senatorzy zatwierdzili we wtorek definitywnie niezwykle kontrowersyjną rządową reformę emerytalną. Do ostatecznego przyjęcia projektu ustawy pozostaje tylko przewidziane na środę głosowanie w Zgromadzeniu Narodowym.
- Parlament węgierski przyjął w poniedziałek rządowy plan zmierzający do przekierowania części emerytur z otwartych funduszy emerytalnych do kasy państwowej, co krytycy uważają za sposób na zmniejszenie deficytu budżetowego. Ustawa, którą przyjęto 249 głosami za, przy 11 przeciwnych, przewiduje, że część składek, jakie powinny trafić do prywatnych funduszy emerytalnych, zostanie skierowana do kasy państwowej, co przyniesie budżetowi dodatkowych 1,5 mld euro.
- Rządzący na Węgrzech centroprawicowy Fidesz wprowadzi w konstytucji zmianę uniemożliwiającą Trybunałowi Konstytucyjnemu unieważnianie w przyszłości ustaw okołobudżetowych - zapowiedział we wtorek szef frakcji parlamentarnej Fideszu Janos Lazar.
- Czeski rząd rozważa połączenie projektu emisji obligacji dla osób fizycznych z finansowaniem reformy emerytalnej - poinformowała we wtorek agencja CTK, powołując się na przedstawiciela departamentu prasowego ministerstwa finansów Jakuba Haasa.
- Co najmniej 113 osób zginęło, a setki uznano za zaginione po przejściu tsunami wywołanego trzęsieniem ziemi o sile 7,7 w skali Richtera, które w poniedziałek nawiedziło okolice Sumatry - poinformowały we wtorek indonezyjskie władze.
- UE będzie szybciej i skuteczniej niosła pomoc w przypadku klęsk żywiołowych dzięki połączeniu zasobów krajowych w ramach stałego systemu reagowania - zapowiedziała we wtorek komisarz UE ds. pomocy humanitarnej i reagowania kryzysowego Kristalina Georgiewa.
- Niemieccy kolejarze przeprowadzili we wtorek strajki ostrzegawcze w całym kraju, które spowodowały znaczne utrudnienia w regionalnej komunikacji kolejowej oraz w ruchu pociągów dalekobieżnych na niektórych trasach.
- Blisko 3/4 państw jest postrzeganych jako bardzo skorumpowane - wynika z dorocznego raportu Transparency International, opublikowanego we wtorek w Berlinie. Na 178 państw Polska zajęła 41. miejsce. Polska zajęła 18. miejsce w Unii Europejskiej. Najbardziej skorumpowane kraje UE to Grecja (3,5), Bułgaria (3,6) i Rumunia (3,7).
- Kształt propozycji sekretarza generalnego NATO ws. dokumentu strategicznego Sojuszu jest godny tego, aby go w pełni poprzeć i bronić na konferencji w Lizbonie - zadeklarował prezydent Bronisław Komorowski po wtorkowych rozmowach z prezydentem Rumunii Traianem Basescu.
- Były iracki wicepremier i minister spraw zagranicznych Tarik Aziz został we wtorek skazany przez Sąd Najwyższy Iraku na śmierć przez powieszenie za prześladowanie partii szyickich w czasie rządów Saddama Husajna - poinformowała iracka telewizja państwowa.
- Konfiskatę broni palnej zarządzono we wtorek w Jemenie. Wcześniej unieważnione zostały wszelkie pozwolenia na broń nie sygnowane przez resort spraw wewnętrznych.
- We wtorek w Chinach otwarto nową, liczącą 202 kilometry superszybką linię kolejową, łączącą Szanghaj z Hangzhou nad Morzem Wschodniochińskim. Dzięki pociągom pędzącym z prędkością 350 km/h podróż między miastami skróci się z 78 do 45 minut. Wraz z uruchomieniem nowej linii długość sieci szybkich kolei w Chinach wzrosła do 7431 kilometrów i jest najdłuższa na świecie. (PAP)
amp/ jtt/