Trwa ładowanie...
d2mmt1h
wydarzenia

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 28 grudnia, 20.00

...

Share
d2mmt1h

28.12. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Pomimo nienajlepszego roku dla strefy euro od 1 stycznia jej 17. członkiem zostanie Estonia. Bałtycki kraj będzie jednym z najmniejszych i najuboższych w strefie. Znaczna część Estończyków uważa jednak wspólną walutę za dopełnienie integracji z Zachodem.

- Wśród Bułgarów spada zaufanie do wiodących polityków i instytucji państwa - wynika z opublikowanych we wtorek rezultatów sondażu przeprowadzonego przez ośrodek socjologiczny MBMD. Brak zaufania do parlamentu zadeklarowało 77 proc. ankietowanych. Ze wszystkich instytucji w państwie Bułgarom najmniej podoba się właśnie organ ustawodawczy, drugie miejsce z 65-procentową dezaprobatą dzielą rząd i prezydent, na kolejnym miejscu jest policja z 58-procentową dezaprobatą.

d2mmt1h

- Kandydat na prezydenta w wyborach 19 grudnia Uładzimir Niaklajeu został w poniedziałek przesłuchany przez KGB w obecności jego adwokatów Tamary Sidorenko i Uładzimira Buksztynoua - informują we wtorek portale białoruskie.

- Polski Bank Gospodarstwa Krajowego udzieli państwowemu Biełarusbankowi ok. 47 mln euro kredytu - informuje we wtorek białoruski niezależny portal ekonomiczny AFN w tekście pod tytułem "Polska kredytuje reżim białoruski". BGK wyjaśnia, że kredyt trafi do polskiej firmy.

- Hiszpania wydaliła dwóch rosyjskich dyplomatów za "działania niezgodne z ich statusem dyplomatycznym", a Rosja odpowiedziała wydaleniem z Moskwy dwóch hiszpańskich - podało we wtorek hiszpańskie MSZ. Rosyjscy sekretarze ambasady w Madrycie zostali wydaleni miesiąc temu. Rosja odpowiedziała na ten krok wydaleniem w Wigilię Hiszpanów akredytowanych w Moskwie, podnosząc rangę jednego z tych dyplomatów. Wydalono radcę i sekretarza ambasady Hiszpanii.

- Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew polecił prokuratorowi generalnemu Jurijowi Czajce przeprowadzenie śledztwa w sprawie chaosu, jaki zapanował na moskiewskich lotniskach - poinformował we wtorek Kreml.

d2mmt1h

- Wzburzeni pasażerowie, którzy utknęli na moskiewskim lotnisku Szeremietiewo, poturbowali we wtorek personel linii Aerofłot - informują rosyjskie media. Na lotniskach stolicy Rosji od trzech dni panuje chaos.

- Brazylijski sąd nakazał Air France wypłacenie ponad 540 tys. euro odszkodowania rodzinie czterech brazylijskich ofiar katastrofy Airbusa 330, który półtora roku temu spadł do Atlantyku. W tej najtragiczniejszej w historii Air France katastrofie zginęło 228 osób.

- Nie mija fala fałszywych alarmów bombowych w ambasadach w Rzymie. Po 13 alertach w poniedziałek, we wtorek rano zanotowano trzy następne. Pracownicy placówek dyplomatycznych wzywają policyjnych saperów do każdej przesyłki, budzącej ich wątpliwości.

- Obrońcy praw człowieka upomnieli się ponownie o uwolnienie tegorocznego laureata Pokojowej Nagrody Nobla, chińskiego dysydenta Liu Xiaobo, który we wtorek obchodzi w więzieniu 55. urodziny.

- Co najmniej 15 osób zginęło we wtorek na terytoriach plemiennych północno-zachodniego Pakistanu, przy granicy z Afganistanem, na skutek trzech ataków amerykańskich samolotów bezzałogowych - poinformowały pakistańskie służby bezpieczeństwa. (PAP)

amp/

d2mmt1h

Podziel się opinią

Share
d2mmt1h
d2mmt1h