Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 3 stycznia, 20.00

...

03.01. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Iran podejmie działania, jeśli amerykański lotniskowiec powróci na wody Zatoki Perskiej, które opuścił z powodu irańskich ćwiczeń wojskowych - powiedział dowódca sił zbrojnych Iranu generał Ataollah Salehi, cytowany we wtorek przez irańskie media.

- Stany Zjednoczone poinformowały we wtorek, że w dalszym ciągu - mimo gróźb Iranu - będą wysyłały do Zatoki Perskiej swoje grupy uderzeniowe z lotniskowcem, i że "dyslokacja amerykańskich okrętów w Zatoce będzie trwała, jak się to dzieje od dziesięcioleci".

- Dyskusje w sprawie nowych sankcji wobec Iranu trwają; Komisja Europejska ma nadzieję, że decyzje zapadną najpóźniej na radzie ministrów spraw zagranicznych 30 stycznia - oświadczył we wtorek rzecznik KE ds. polityki zagranicznej Michael Mann.

- Mieszkańcy ostatnich dziewięciu muhafaz (gubernatorstw) Egiptu rozpoczęli we wtorek głosowanie w wieloetapowych wyborach parlamentarnych, pierwszych od obalenia prezydenta Hosniego Mubaraka.

- Referendum w sprawie poprawek do konstytucji Łotwy, w myśl których rosyjski stałby się drugim, obok łotewskiego, językiem oficjalnym, odbędzie się 18 lutego - poinformowała we wtorek łotewska Centralna Komisja Wyborcza. Członkowie CKW zdecydowali się na najpóźniejszą możliwą datę, żeby zapewnić możliwość przeprowadzenia referendum również za granicą - pisze agencja BNS.

- Córce byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko, Jewhenii, nie zezwolono we wtorek na widzenie z matką odbywającą wyrok więzienia w kolonii karnej w Charkowie, na wschodzie Ukrainy.

- Grecji grozi wykluczenie z eurolandu, jeśli nie osiągnie porozumienia z pożyczkodawcami ws. drugiego pakietu pomocowego wartego 130 mld euro - uważa rzecznik rządu. Najpierw Grecja musi zakończyć rozmowy z właścicielami obligacji na temat strat - odpowiada KE.

- Litwa zrobi wszystko co możliwe, by europejską walutę przyjąć zgodnie z planem w 2014 roku - powiedział we wtorek doradca premiera Andriusa Kubiliusa. Dzień wcześniej prezydent Litwy oceniła, że przystąpienie do strefy euro w 2014 roku jest nierealne.

- 16 tysięcy euro miesięcznie, bez wydatków reprezentacyjnych - tyle wynosi średnia pensja włoskiego parlamentarzysty i jest ona najwyższa w Europie. Raport na temat zarobków deputowanych i senatorów sporządził włoski Instytut Statystyczny, odpowiednik GUS.

- 81,5 proc. Białorusinów uważa, że gospodarka ich kraju jest w kryzysie; większość nie ufa też prezydentowi Łukaszence - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu niezależnego białoruskiego ośrodka NISEPI, o którym informują białoruskie media niezależne.

- Hakerzy podający się za Saudyjczyków opublikowali w internecie wykradzione informacje o kartach kredytowych tysięcy Izraelczyków - przyznały we wtorek firmy wydające i obsługujące te karty.

- Afgańscy talibowie poinformowali we wtorek, że osiągnęli wstępne porozumienie w sprawie utworzenia biura łącznikowego w Katarze, które ma odegrać ważną rolę w negocjacjach pokojowych po 10 latach międzynarodowej interwencji wojskowej w Afganistanie.

- Francuska rządowa agencja ds. bezpieczeństwa nuklearnego ASN poinformowała we wtorek, że elektrownie atomowe we Francji gwarantują "wystarczający poziom bezpieczeństwa". Żadna z nich nie wymaga natychmiastowego zamknięcia. ASN zaleca jednak plany awaryjne. Audyt francuskich elektrowni jądrowych przeprowadzono na zlecenie rządu po wypadku w japońskiej siłowni Fukushima, uszkodzonej po tsunami 11 marca.

- Czeski urząd ds. energii atomowej nie dopatrzył się żadnych poważniejszych problemów, jeśli chodzi o bezpieczeństwo siłowni jądrowych w Czechach. Raport w tej sprawie dla Komisji Europejskiej opublikowano we wtorek.

- Trzech odwołanych ambasadorów Bułgarii, których nazwiska znajdowały się na liście byłych agentów, wygrało sprawy sądowe przeciw MSZ. Naczelny Sąd Administracyjny orzekł we wtorek, że odwołanie było sprzeczne z prawem, i przywrócił ich do pracy za granicą. Ambasadorowie w Holandii, Serbii i Grecji zwrócili się do sądu po tym, gdy w listopadzie ubiegłego roku Trybunał Konstytucyjny zniósł zakaz pełnienia przez byłych agentów służb specjalnych z czasów komunistycznych funkcji ambasadorów i zajmowania kierowniczych stanowisk w centrali MSZ.

- W Anmer, na terenie posiadłości królewskiej we wschodniej Anglii, znaleziono ludzkie zwłoki - poinformowały we wtorek brytyjskie media. Policja ustaliła, że jest to ciało zamordowanej kobiety i wszczęła dochodzenie.(PAP)

amp/ ana/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)