Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 4 października, 20.00

...

04.10. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Polskiej prezydencji udało się uzgodnić kompromis państw UE ws. regulacji i nadzoru dotyczącej pozagiełdowych instrumentów pochodnych, obwinianych o kryzys finansowy. Londyn, który ma ponad połowę udziału w tym rynku, zgodził się na europejski nadzór.

- Słowacka większościowa koalicja rządowa jeszcze nie osiągnęła porozumienia w sprawie ratyfikowania przez parlament planu zwiększenia funduszu stabilizowania euro EFSF - oświadczył we wtorek minister finansów Ivan Miklosz.

- W opublikowanym we wtorek wywiadzie przywódca współtworzącej słowacką koalicję rządową liberalnej partii Wolność i Solidarność (SaS) Richard Sulik odrzucił polityczny kompromis, który ma umożliwić zatwierdzenie przez Słowację zwiększenia funduszu stabilizowania euro EFSF.

- Rada Europy chce wspierać rozwój demokracji na terytoriach palestyńskich. Deputowani z 47 krajów członkowskich Rady znaczną większością głosów opowiedzieli się we wtorek w Strasburgu za ustanowieniem demokratycznego partnerstwa z Palestyńską Radą Narodową. Rada Europy obwarowała jednak współpracę warunkami, takimi jak rozwiązywanie wszystkich konfliktów środkami pokojowymi oraz uznanie prawa Izraela do bezpiecznych granic.

- Premier Czech Petr Neczas wsparł we wtorek starania Bułgarii o przystąpienie do strefy Schengen. Przeciwne wejściu Bułgarii i Rumunii do Schengen są Holandia i Finlandia.

- Eurogrupa planuje zwiększenie skuteczności funduszu ratunkowego strefy euro (EFSF) bez zwiększenia jego wartości - powiedział jej szef Jean-Claude Juncker. Dla ministra Jacka Rostowskiego rozmowy eurogrupy o EFSF i rekapitalizacji banków były bardzo owocne.

- Eurogrupa rozważa zwiększenie udziału banków w pomocy dla Grecji, a także zwiększenie skuteczności funduszu ratunkowego strefy euro (EFSF) bez zwiększenia jego wartości. W Luksemburgu rozmawiano też o rekapitalizacji banków, tak, by uodpornić je na grecki wirus.

- Grecki minister finansów Ewangelos Wenizelos oświadczył we wtorek, że rząd w Atenach nie będzie miał problemów z finansowaniem do połowy listopada. Zapewnił, że Grecja będzie realizować zarówno krajowe, jak i międzynarodowe zobowiązania finansowe.

- Misja Międzynarodowego Funduszu Walutowego przybyła we wtorek na Białoruś. Celem wizyty, która potrwa do 17 października, jest ocena sytuacji gospodarczej kraju i być może rozmowy o nowym kredycie, według dotychczas podawanych informacji w wys. do 7 mld USD.

- Wysoki i rosnący deficyt budżetowy USA zmusi do radykalnego zmniejszenia wydatków na pomoc amerykańską dla zagranicy, co może osłabić zdolność Waszyngtonu do wpływania na rozwój wydarzeń na świecie - pisze wtorkowy "New York Times".

- Pracownicy sektora publicznego w Grecji zablokowali we wtorek w Atenach wejścia do kilku ministerstw w proteście przeciwko przedsięwzięciom oszczędnościowym rządu Jeorjosa Papandreu, które - jak twierdzą - dławią gospodarkę.

- Borykający się od prawie trzech lat z problemami finansowymi belgijsko-francuski bank Dexia jest bliski likwidacji - podała we wtorek belgijska prasa. Przyczyną jest m.in. kryzys greckich papierów wartościowych. Bruksela uspokaja, że klienci nie ucierpią.

- Duchowy przywódca Tybetańczyków Dalajlama XIV odwołał wizytę w Republice Południowej Afryki, która miała odbyć się w tym tygodniu, gdyż nie dostał na czas wizy od władz RPA - poinformowało we wtorek jego biuro.

- Delegacje Gruzji i Rosji wznowiły we wtorek w Genewie rozmowy, które mają zapobiec wrogim działaniom w Abchazji i Osetii Południowej, takim jak te, do których doszło w roku 2008 - pisze agencja AFP.

- Premier Władimir Putin zadeklarował we wtorek, że będzie dążyć do tego, aby na bazie Unii Celnej oraz Wspólnego Obszaru Gospodarczego - dwóch struktur integracyjnych z udziałem Rosji, Białorusi i Kazachstanu - powstała otwarta na inne kraje Unia Eurazjatycka.

- Około półtora tysiąca rolników protestowało we wtorek przed siedzibą rządu i parlamentu Ukrainy w Kijowie, domagając się zniesienia ceł eksportowych na zboża oraz zwiększenia finansowania rolnictwa.

- Niemiecki minister gospodarki Philipp Roesler zlecił opracowanie założeń procedury kontrolowanej niewypłacalności państw strefy euro, pogrążonych w kryzysie zadłużenia - informuje we wtorek dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

- Komisja Europejska krytycznie oceniła niewydawanie w Polsce zaświadczeń o stanie cywilnym polskim gejom i lesbijkom zamierzającym zawrzeć związek małżeński za granicą i wyraziła we wtorek oczekiwanie, że polskie władze podejmą konkretne kroki w tej kwestii. Sprawą zajmowała się we wtorek po raz kolejny komisja petycji Parlamentu Europejskiego. KE opowiedziała się za tym, by jeszcze nie zamykać sprawy, zapoczątkowanej przez polską Kampanię Przeciw Homofobii (KPH).

- Oddziały Narodowej Rady Libijskiej (NRL) wstrzymają się do czwartku z ofensywą na Syrtę, jeden z ostatnich bastionów sił Muammara Kadafiego, ponieważ chcą uniknąć ofiar wśród ludności cywilnej - poinformował we wtorek przedstawiciel Rady.

- Szwecja wydali tych syryjskich dyplomatów, którzy zastraszają emigrantów z Syrii protestujących przeciwko reżimowi prezydenta Baszara el-Asada - zapowiedział we wtorek szwedzki minister spraw zagranicznych Carl Bildt.

- Około 3 tys. osób zostało zatrzymanych przez wojsko syryjskie w ciągu ostatnich trzech dni w opanowanym wcześniej przez zbuntowanych żołnierzy mieście Rastan w środkowej części kraju - podała we wtorek agencja AP powołując się na obrońców praw człowieka. Wielu syryjskich wojskowych zdecydowało się na dezercję, bo nie chciało strzelać do pokojowych demonstrantów.

- Trybunał Sprawiedliwości UE uznał we wtorek, że oglądanie transmisji meczów piłkarskich powinno być możliwe z użyciem najtańszych dostępnych dekoderów, nawet jeśli omija się w ten sposób przyznaną nadawcom wyłączność terytorialną w poszczególnych państwach UE.

- Co najmniej 70 osób zginęło, a 42 zostały ranne we wtorek w eksplozji samochodu pułapki przy budynkach rządowych w stolicy Somalii Mogadiszu - poinformowali pracownicy somalijskiego pogotowia ratunkowego.

- Co najmniej 12 osób poniosło śmierć, a kilka zostało postrzelonych we wtorek w ataku na autobus w prowincji Beludżystan na południowym zachodzie Pakistanu - poinformowała policja.

- Polskie pieniądze są wykorzystywane do "zwabiania" dzieci ze szkół litewskich do szkół polskich - napisał we wtorek litewski portal Delfi, informując o decyzji władz Polski o przyznaniu pomocy finansowej polskim pierwszoklasistom na Litwie.

- Minister spraw wewnętrznych Theresa May oświadczyła, że obcokrajowcy skazani prawomocnym wyrokiem sądu nie będą mogli uchronić się przed deportacją, powołując się na jedno z podstawowych praw człowieka - do życia rodzinnego, ponieważ go nadużywali.(PAP)

amp/ ana/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)