Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 8 lutego, 20.00

...

08.02.2011 | aktual.: 08.02.2011 20:23

08.02. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Władze Tunezji zwróciły się do UE o krótkoterminową pomoc, która ma ułatwić temu krajowi przejście przez transformację polityczną - poinformował we wtorek unijny komisarz ds. rozszerzenia Stefan Fuele. Dodał, że podobna pomoc rozważana jest również dla Egiptu.

- Prezydent Egiptu Hosni Mubarak powołał komisję mającą na celu opracowanie zmian w konstytucji oraz oddzielny organ, którego zadaniem będzie monitorowanie wprowadzanych reform - poinformował we wtorek egipski wiceprezydent Omar Suleiman.

- Na placu Tahrir w Kairze wciąż obozują tysiące ludzi. We wtorek rozpoczął się trzeci tydzień masowych protestów, których uczestnicy domagają się ustąpienia rządzącego Egiptem od 30 lat prezydenta Hosniego Mubaraka.

- Przebywający z wizytą w Pradze włoski minister spraw zagranicznych Franco Frattini oświadczył we wtorek, że Unia Europejska nie jest przygotowana na harmonizację podatkową, zaproponowaną przez Niemcy i Francję w czasie ostatniego szczytu UE.

- Rząd Tajlandii wprowadza specjalne przepisy dotyczące bezpieczeństwa w siedmiu dzielnicach Bangkoku, w tym w największym dystrykcie handlowym i wokół budynków rządowych - poinformował we wtorek rzecznik gabinetu premiera Abhisita Vejjajivy.

- Władze Autonomii Palestyńskiej postanowiły we wtorek, że wybory lokalne zarówno na Zachodnim Brzegu Jordanu, jak i w Strefie Gazy odbędą się 9 lipca - poinformował rzecznik palestyńskiego rządu w Ramallah, reprezentowanego przez umiarkowany Fatah.

- Rządząca w Czechach centroprawicowa koalicja postanowiła, że obetnie emerytury dawnym urzędnikom partii komunistycznej oraz funkcjonariuszom komunistycznych służb bezpieczeństwa, a da podwyżki byłym dysydentom - pisze we wtorek czeska prasa.

- We Francji rozszerza się protest środowiska prawniczego, które jest oburzone krytyką ze strony prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego. W następstwie prawniczych protestów w kilkudziesięciu francuskich sądach odwołano we wtorek rozprawy. Trwający już od piątku protest sędziów, adwokatów i innych pracownikow sądownictwa objął już wiele miast, m.in. Nantes, Lyon i Bordeaux. Przełożono tam zaplanowane na ten tydzień rozprawy z wyjątkiem tych, które muszą odbyć się w trybie pilnym. Według agencji AFP, we wtorek rano strajk objął około 50 sądów, a w 30 innych, w tym w Paryżu, tego samego dnia odbywają się walne zebrania w sprawie przyłączenia się do tego protestu.

- Szefowie państw i rządów 17 krajów strefy euro spotkają się na nadzwyczajnym szczycie 13 marca, aby omówić plan działań w celu uniknięcia kolejnych kryzysów zadłużenia - poinformowało we wtorek AFP źródło dyplomatyczne.

- Ministerstwo Sprawiedliwości Białorusi odmówiło rejestracji stowarzyszenia "Mów Prawdę!", które powołali działacze kampanii obywatelskiej o tej samej nazwie, dowodzonej przez Uładzimira Niaklajeua - podała we wtorek gazeta internetowa "Biełorusskije Nowosti".

- Węgierska spółka MAL, która była odpowiedzialna za wyciek chemiczny w październiku 2010 r. w Ajka na zachodzie Węgier, w dalszym ciągu zanieczyszcza środowisko - poinformowała we wtorek w Budapeszcie organizacja Greenpeace.

- Nowy ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Federacji Rosyjskiej Wojciech Zajączkowski wręczył we wtorek na Kremlu listy uwierzytelniające prezydentowi Rosji Dmitrijowi Miedwiediewowi.

- Setki islamskich ekstremistów, domagających się kary śmierci dla chrześcijanina uznanego za winnego znieważenia islamu, starły się we wtorek na wyspie Jawa z policją i podpaliły dwa chrześcijańskie kościoły oraz ograbiły trzeci - podała indonezyjska policja.

- Nie żyje były filipiński minister obrony, generał w stanie spoczynku Angelo Reyes, zamieszany w wielki skandal korupcyjny. Wszystko wskazuje na to, że generał popełnił we wtorek samobójstwo. Kilku byłych szefów sił zbrojnych jest podejrzanych o finansowanie sobie luksusowego stylu życia ze środków, nielegalnie wyprowadzanych z wojska. 65-letni Reyes był oskarżony o sprzeniewierzenie co najmniej 1 miliona dolarów.

- Minister finansów Wielkiej Brytanii George Osborne zdecydował, że banki w tym roku zapłacą wyższy podatek. Jego wartość sięgnie 2,5 mld funtów, czyli o ok. 800 mln więcej niż planowano wcześniej.

- Kredyt zaufania udzielony prezydentowi Ukrainy Wiktorowi Janukowyczowi przez wspólnotę międzynarodową został wyczerpany - oświadczył we wtorek bliski współpracownik byłej premier Julii Tymoszenko, Hryhorij Nemyria.

- Co najmniej 18 osób zginęło, a 25 zostało ciężko rannych w wyniku zderzenia samochodu osobowego z dwoma autokarami w stanie Yobe na północy Nigerii - poinformowały we wtorek służby drogowe tego kraju.

- NATO ogłosiło, że jego nowa siedziba będzie kosztować miliard euro. Sojusz obstaje przy tak wysokich kosztach, chociaż niektórzy uważają je za przesadne. Przedstawiciele NATO bronili we wtorek planów dotyczących budowy kompleksu przed zarzutami zbytniej rozrzutności. Argumentują, że kosztorys został przyjęty na długo przed wybuchem kryzysu. Twierdzą też, że tymczasowa siedziba, której NATO używało od 1966 r., jest już tak zniszczona, że nie spełniłaby cywilnych wymogów bezpieczeństwa.

- Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew zapowiedział we wtorek, że już jesienią tego roku kraj nie przejdzie na czas zimowy i że stosowne rozporządzenia wydał rządowi. "Podjąłem decyzję o rezygnacji z przechodzenia na czas zimowy" - powiedział prezydent.

- Rozprawa ws. ekstradycji do Szwecji założyciela demaskatorskiego portalu Wikileaks Juliana Assange'a zostanie wznowiona 11 lutego - postanowił sędzia sądu w Londynie. Obie strony podsumują wówczas swe stanowiska.

- Internauci z Bahrajnu na wzór innych społeczności arabskich wezwali na Facebooku do "rewolty" od 14 lutego. Strona zawierająca ten apel zgromadziła do wtoku już 6 tys. zwolenników.(PAP)

amp/ asa/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)