Trwa ładowanie...
angela merkel
10-05-2010 13:40

Wyjątkowe wydarzenie w historii UE

Kanclerz Angela Merkel nazwała pakiet pomocowy dla krajów strefy euro wyjątkowym w historii Unii Europejskiej. Zdaniem Merkel, mechanizm ten będzie chronił pieniądze także niemieckich podatników.

Wyjątkowe wydarzenie w historii UE
dv5gs7w
dv5gs7w

Szefowa niemieckiego rządu podkreśliła na konferencji prasowej w Berlinie, że wyjątkowa w historii euro operacja ma służyć ochronie i wzmocnieniu europejskiej waluty. - Chronimy także pieniądze ludzi w Niemczech - oświadczyła kanclerz Merkel.

Jak powiedziała, decyzje, które zapadły wczoraj w Brukseli, są dowodem na zdecydowanie krajów strefy euro. Zastrzegła jednak, że w przyszłości dostęp do funduszy pomocowych będą miały tylko te państwa, które same podejmą wysiłki na rzecz konsolidacji budżetu.

Unijni przywódcy uzgodnili w nocy w Brukseli utworzenie funduszu gwarancyjnego na sumę 750 miliardów euro. 250 miliardów przekaże na ten cel Międzynarodowy Fundusz Walutowy, pół biliona ma pochodzić z kas krajów strefy euro. Niemcy mają zagwarantować kredyty warte 123 miliardy euro.

Te decyzje wpłynęły na uspokojenie na niemieckich rynkach finansowych. Na otwarciu giełdy we Frankfurcie indeks DAX zanotował skok o ponad 4 punkty. Wzrost wartości akcji odnotowały też instytucje z branży finansowej i ubezpieczeniowej.

dv5gs7w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dv5gs7w