Trwa ładowanie...

Wyjazd do sanatorium po nowemu. Rewolucja się opóźnia

Minister zdrowia Andrzej Niedzielski zapowiedział w 2022 roku, że jego resort szykuje zmiany, dzięki którym pacjenci sami będą mogli wybrać, do którego sanatorium chcą trafić. Ustawa w tej sprawie miała wejść w życie z początkiem 2024 roku. Już wiadomo, że tak się nie stanie.

Minister zdrowia Adam Niedzielski obiecał zmiany w sanatoriachMinister zdrowia Adam Niedzielski obiecał zmiany w sanatoriachŹródło: Adobe Stock, fot: txakel
d3nfnmu
d3nfnmu

- Mając świadomość wagi leczenia uzdrowiskowego, podjęliśmy się próby jego zreformowania - zapowiedział we wrześniu 2022 roku Adam Niedzielski podczas wizyty w Ciechocinku. - W październiku będziemy prezentowali konkretny projekt ustawy z perspektywą wdrożenia w 2024 roku, by proces stabilnie i spokojnie przebiegał w czasie – wyjaśnił.

Minister zapewnił, że nowe rozwiązania mają być wygodne dla pacjentów. - Chcieliśmy przewartościować ten proces i zdefiniować na nowo z punktu widzenia pacjenta - dodał. - Pacjent w tym systemie będzie miał powiększone, maksymalne możliwości wyboru. Oznacza to, że od samego początku, kiedy trafi do lekarza, będzie razem z nim mógł zdecydować, w które miejsce się udaje bądź będzie mógł to zrobić sam - zadeklarował minister.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Inflacja hamuje, ale szczyt wciąż przed nami? Styczeń i luty mogą być ciężkie

Jak wyjaśnił, podczas wizyty u lekarza ma być wystawiane e-skierowanie, na podstawie którego pacjent będzie mógł sam wybrać zakład lecznicy, do którego pojedzie. - Oczywiście w tym obiekcie lekarz specjalista zweryfikuje zasadność leczenia pod kątem profilu czy charakteru uzdrowiska - zastrzegł minister.

d3nfnmu

Samodzielny wybór sanatorium nie tak szybko

Nie ma jednak szans, aby nowe przepisy weszły w życie od początku przyszłego roku - zwraca w piątek uwagę "Fakt". Jak tłumaczy dziennik, w maju minister Niedzielski wyjaśniał, że priorytetem są inne ustawy, a ta dotycząca wyboru sanatorium zostanie zgłoszona jako projekt poselski. Jednak do dziś taki projekt do Sejmu nie wpłynął, a w piątek izba niższa polskiego parlamentu zbiera się po raz ostatni przed wakacjami.

Kończy się już kadencja tego parlamentu. Nie wiadomo, czy po przerwie wakacyjnej i przed zapowiadanymi na październik wyborami Sejm w ogóle się jeszcze zbierze.

Nie ma szans, by reforma weszła w życie od 1 stycznia 2024 r. Potrzebny jest jeszcze pilotaż, tak, by można było ją sprawnie przeprowadzić – potwierdza "Faktowi" poseł PiS Patryk Wicher, który jest zaangażowany w prace nad nowymi przepisami. Zmiany mogą najwcześniej zostać wprowadzone w połowie przyszłego roku.

Pewne zmiany w sprawie sanatoriów zachodzą już teraz. Przypomnijmy, że od 1 lipca skierowania do sanatoriów w Polsce będą wystawiane tylko w formie elektronicznej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3nfnmu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3nfnmu