Trwa ładowanie...
d2i4kzv

Wykorzystanie mocy produkcyjnych w IV kw. na poziomie 76 proc. - GUS

25.10. Warszawa (PAP) - Wykorzystanie mocy produkcyjnych zgłaszanych przez przedsiębiorstwa w IV kwartale 2011 wynosi 76 proc., wobec 74 proc. w III kw. i podobnie jak w IV...

Share
d2i4kzv

25.10. Warszawa (PAP) - Wykorzystanie mocy produkcyjnych zgłaszanych przez przedsiębiorstwa w IV kwartale 2011 wynosi 76 proc., wobec 74 proc. w III kw. i podobnie jak w IV kwartale poprzedniego roku - poinformował w raporcie Główny Urząd Statystyczny.

W październiku 13 proc. przedsiębiorstw przetwórstwa przemysłowego ocenia swoje moce produkcyjne jako zbyt duże w stosunku do oczekiwanego w najbliższych miesiącach portfela zamówień, 72 proc. jako wystarczające, a 15 proc. jako zbyt małe (przed rokiem odpowiednio: 18 proc., 69 proc., 13 proc.).

"W ujęciu rocznym w największym stopniu wzrosło wykorzystanie mocy produkcyjnych u producentów: skór i wyrobów ze skór wyprawionych, maszyn i urządzeń, wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych, a spadło - papieru i wyrobów z papieru, odzieży, wyrobów farmaceutycznych oraz zajmujących się poligrafią i reprodukcją zapisanych nośników informacji" - napisano w raporcie.

GUS podał, że w październiku tego roku 7,4 proc. przedsiębiorców (7,9 proc. w październiku ub. r.) deklaruje, że nie napotyka barier w prowadzeniu swojej bieżącej działalności.

d2i4kzv

"W pozostałych firmach najczęściej zgłaszanymi barierami są: niedostateczny popyt na rynku krajowym (53 proc. przedsiębiorstw w październiku br., 57 proc. przed rokiem), niepewność ogólnej sytuacji gospodarczej (49 proc. przedsiębiorstw w październiku br., 45 proc. przed rokiem), koszty zatrudnienia (44 proc. przedsiębiorstw w październiku br., 33 proc. przed rokiem), wysokie obciążenia na rzecz budżetu (43 proc. przedsiębiorstw w październiku br., 39 proc. przed rokiem)" - napisano.

"W skali roku w największym stopniu zmniejszyło się znaczenie bariery związanej z niedostatecznym popytem na rynku zagranicznym (z 41 proc. do 30 proc.), a wzrosło - znaczenie bariery dotyczącej kosztów zatrudnienia (z 33 proc. do 44 proc.)" - dodano. (PAP)

map/ asa/

d2i4kzv

Podziel się opinią

Share
d2i4kzv
d2i4kzv