Trwa ładowanie...

Wypłata gwarantowana z ZUS. Komu się należy?

Zdarza się, że senior umiera niedługo po przejściu na emeryturę. Środki zgromadzone przez niego jednak nie znikają, a ZUS może je wypłacić. Jak otrzymać tzw. wypłatę gwarantowaną?

Wypłata gwarantowana z ZUS. Komu się należy?Wypłata gwarantowana z ZUS. Komu się należy?Źródło: East News, fot: ZOFIA BAZAK
d3vkkjp
d3vkkjp

W przypadku śmierci emeryta, który nabył prawo do emerytury z tytułu osiągnięcia wieku 65 lat, posiadał subkonto w ZUS, a także nie pobierał emerytury kapitałowej, osobom uposażonym (wskazanym przez seniora za życia) wypłacane jest jednorazowe świadczenie - tzw. wypłata gwarantowana.

Na wypłatę można liczyć, jeżeli śmierć emeryta nastąpiła w ciągu trzech lat od miesiąca wypłacenia pierwszej emerytury.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Propaganda sukcesu i księgowe sztuczki". Potrzebny jest skokowy wzrost wydatków na ochronę zdrowia

Wypłata gwarantowana. Ile wynosi? Kto może ją otrzymać?

Na pieniądze po zmarłym mogą liczyć osoby wcześniej uposażone, czyli wskazane przez emeryta. Warto podkreślić, że taką osobą nie musi być rodzina, może być np. przyjaciel. Uposażony może wówczas złożyć odpowiedni wniosek w oddziale ZUS i otrzymać wypłatę gwarantowaną.

Jeżeli emeryt nie wskaże żadnej osoby uposażonej, to oznacza, że jest nią współmałżonek, o ile w chwili śmierci emeryta pozostawał z nim we wspólności majątkowej. W pozostałych przypadkach wypłata gwarantowana wchodzi w skład spadku i jest dzielona procentowo pomiędzy spadkobierców.

d3vkkjp

Ile wynosi wypłata gwarantowana? Kwota zależy przede wszystkim od ilości środków zgromadzonych na subkoncie. Można ją wyliczyć, korzystając ze wzoru:

Wypłata gwarantowana = stan subkonta – (liczba miesięcy pobieranej emerytury x stan subkonta /37).

Wynika więc z tego, że jeżeli zmarły zgromadził na subkoncie np. 20 tys. zł, a emeryturę pobierał rok, wówczas uposażonemu przysługuje ok. 13 tys. zł. Zakład zaznacza jednak, że od tych pieniędzy potrącony jest podatek dochodowy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3vkkjp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3vkkjp