Trwa ładowanie...
d1kv2ju
14-02-2008 10:41

Wyrwać pracownika

Firmom może być trudniej wyciągnąć fachowców od konkurencji. Tylko 9 % Polaków planuje w tym roku zmianę zatrudnienia

d1kv2ju
d1kv2ju

Firmom może być trudniej wyciągnąć fachowców od konkurencji. Tylko 9 % Polaków planuje w tym roku zmianę zatrudnienia, informuje "Rzeczpospolita".

Według badań „Rz” po ostatnich kilku latach dość częstych zmian pracy Polacy stawiają teraz na stabilność zatrudnienia. Tylko 9% badanych planuje zmianę pracodawcy w ciągu 12 najbliższych miesięcy.

To dużo mniej niż w ostatnich trzech latach, gdy pracę zmieniła ponad jedna czwarta z nas. W tym prawie połowa osób przed trzydziestką i co trzecia od 30 do 39 lat. Teraz do zmiany zatrudnienia przymierza się tylko 5 proc. badanych w tej ostatniej grupie.

– Na pewno trudniej wyciąga się teraz ludzi z firm, bo pracodawcy coraz bardziej dbają o satysfakcję pracowników, i to nie tylko pod względem finansowym – ocenia Joanna Kotzian z firmy doradztwa personalnego HRK. Jak wynika z danych GUS, przeciętne zarobki Polaków wzrosły w ubiegłym roku o 8,6 proc.

W ankietach i pracownicy, i pracodawcy przyznają, że przywileje zarezerwowane kiedyś dla kadry kierowniczej – prywatna opieka medyczna, służbowy laptop czy samochód – są teraz rozszerzane na inne stanowiska. – W ostatnich latach, zwłaszcza w ubiegłym roku, pracownicy poczuli się pewniej. Pracodawcy zdali sobie sprawę, że trzeba zabiegać nie tylko o talenty, ale i o szeregowych pracowników – zauważa Joanna Kotzian.

d1kv2ju

Według niedawnego badania przeprowadzonego przez portal wynagrodzenia.pl już co piąty z polskich pracowników ma dodatkową bezpłatną opiekę medyczną, ponad 18 proc. – służbowy laptop, 13 proc. – dofinansowania nauki i możliwość wyboru szkoleń według własnego uznania.

Coraz częściej pracodawcy zlecają też profesjonalne badania satysfakcji pracowników i szukają różnych sposobów, by ją zwiększyć. Firma logistyczna Schenker zainwestowała niedawno w szkolenia dla całej kadry kierowniczej, które pod hasłem „15 minut o karierze” miały wspierać budowę dobrych relacji z podwładnymi.

– Pracownicy przychodzą do firm, ale odchodzą od ludzi – przypomina Piotr Wielgomas, prezes firmy doradztwa personalnego Bigram. Jego zdaniem polscy pracodawcy docenili znaczenie dobrej atmosfery w pracy i popełniają mniej błędów w zarządzaniu ludźmi. Oprócz podwyżek wynagrodzeń firmy coraz częściej sięgają po dodatkowe sposoby motywacji pracowników – urządzają w firmie siłownie, dofinansowują bilety na imprezy kulturalne i sportowe czy kursy gry w golfa. – Przy większej grupie osób takie działania nie są zbyt kosztowne, a za to bardzo skuteczne. Pod warunkiem że firma dobrze rozpozna potrzeby pracowników – zaznacza Joanna Kotzian.

W firmowych biurowcach pomieszczenia bez okien, w których dawniej urządzano kolejne sale konferencyjne, teraz coraz częściej stają się chill-out roomami, gdzie pracownicy mogą się odprężyć przy muzyce czy grze w bilard.

d1kv2ju

W nowej siedzibie krakowskiego centrum usługowego Shella są trzy tematyczne pokoje do relaksu. Pracownicy mogą odpocząć w fotelach przed plaz- mowym telewizorem, grając w rzutki lub przy muzyce relaksacyjnej. W centrum, gdzie pracuje 700 osób, za kilka miesięcy ma też ruszyć siłownia z prysznicami. – Nasi pracownicy cały dzień pracują przy komputerze. Potrzebne im jest miejsce, w którym mogą się odprężyć – wyjaśnia Aleksandra Leśniańska dyrektor ds. personalnych centrum Shella. Jak dodaje, takie działania budują też dobry wizerunek pracodawcy, co pomaga pozyskać nowych ludzi.

– Chcemy się wyróżniać pod względem pakietu socjalnego. Pracownicy zwracają uwagę na dodatkowe świadczenia – stwierdza Justyna Ożóg z Sabre Holdings. 600 pracowników firmy ma teraz do wyboru basen, tenis, squasha, gokarty, zajęcia jogi. Zdaniem Justyny Ożóg pomaga to ograniczyć rotację kadr do 0,5 – 1 proc. rocznie.

Jesienią ubiegłego roku BRE Bank uruchomił roczny program MBA dla grupy 26 najlepszych młodych pracowników. Zdaniem doradców personalnych szkolenia i studia MBA finansowane przez firmę w zamian za zobowiązanie pracy przez określony czas to skuteczna motywacja dla młodych ludzi. Badania „Rz” potwierdzają, że to młodzi ludzie, do 30. roku życia, są najbardziej mobilni – co siódmy z nich planuje w ciągu roku zmienić pracę.

d1kv2ju

Najbardziej stabilni są pracownicy od 30. do 40. roku życia i po pięćdziesiątce. Wśród nich tylko 5 – 6 proc. planuje taki krok. Spośród dobrze opłacanych menedżerów i specjalistów pracę zamierza zmienić w tym roku tylko 3 proc. badanych.

Potwierdzają to też badania firmy doradczej Reed. Według nich połowa menedżerów i specjalistów nie ma nawet chęci do zmiany obecnej pracy na inną. – Na pewnym etapie kariery zawodowej ludzie już wiedzą, że zmiana nie zawsze wychodzi na lepsze – zauważa Piotr Wielgomas z Bigramu.

Sondaż dla „Rz” przeprowadził Instytut GfK Polonia 25 – 27 stycznia tego roku na ogólnopolskiej reprezentatywnej grupie 986 Polaków, w tym 483 obecnie pracujących.

d1kv2ju
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1kv2ju