Trwa ładowanie...
niemcy
20-11-2018 18:35

Wysokie ceny ziemniaków. Winny jeden czynnik

Konsumenci odczuwają skutki tegorocznej suszy. Ceny ziemniaków poszły niebotycznie w górę, a w sklepach pojawiły się wybrakowane bulwy.

Wysokie ceny ziemniaków. Winny jeden czynnikŹródło: 123RF
d3efrsb
d3efrsb

Po suszy i ubogich wykopkach ceny ziemniaków w Niemczech wzrosły o ponad połowę. Teraz za kilogram ziemniaków w sklepie klienci muszą zapłacić 84 eurocentów. Przed rokiem kilogram kosztował jeszcze 55 eurocentów. Do kolejnej podwyżki może dojść wiosną przyszłego roku – przewiduje Christoph Hambloch, analista AMI – serwisu informacyjnego na temat rynku rolnego.

Bulwy z plamami i narostami

Klienci muszą się też nastawić na ofertę nieco wybrakowanych ziemniaków, które w przeszłości nie trafiłyby na półki sklepowe. A zatem więcej jest bulw z ciemnymi plamami lub narostami. – Ale to tylko defekty optyczne, które nie mają wpływu na smak ziemniaków – wyjaśnia Hambloch.

Szacuje się, że w tym roku w Niemczech zebrano o 3 mln ton ziemniaków mniej niż przed rokiem. Mimo nieurodzajnych wykopków niemieccy konsumenci nie muszą jednak martwić się, że ziemniaki znikną z ich stołów. Po dobrym roku 2017 wiele zakładów może jeszcze sięgać po rezerwy. Mniej niemieckich kartofli pójdzie też na eksport, a w razie niedoboru pomoże import.

d3efrsb

Lepsze ceny dla rolników

Rolnicy, którzy pomimo panującej w tym roku suszy zdołali wyhodować znaczącą ilość ziemniaków, czerpią korzyści z popytu na to warzywo i wysokich cen w sklepach. W krótkim czasie zbytu wzrosły z 10 euro do 25-26 euro za 100 kg. Problemy mogą mieć jednak ci rolnicy, którzy już z góry zakontraktowali swoje zbiory za wcześniej ustalone ceny – zaznacza Hambloch.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3efrsb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3efrsb