Trwa ładowanie...

Wywóz śmieci. Kompostownik obniży opłatę

Opłaty za wywóz śmieci rosną drastycznie. Jest jednak sposób na obniżkę ceny, trzeba tylko przy swoim domu postawić kompostownik.

Wywóz śmieci. Kompostownik obniży opłatęŹródło: East News
d1u5fio
d1u5fio

Za wywóz śmieci płaci się coraz więcej, wpływ mają na to m.in. nowe obowiązki nakładane na gminy. Zgodnie z unijnymi wymogami, co najmniej połowa wszystkich odpadów musi trafić do recyklingu, dlatego najwięcej płacą ci, którzy nie segregują śmieci.

Jednak nawet dla segregujących podwyżki opłat są odczuwalne, stąd każdy próbuje zaoszczędzić na śmieciach. Jednym z rozwiązań, ale tylko dla właścicieli nieruchomości z ogrodem, jest postawienie przydomowego kompostownika.

Umożliwia to nowelizacja ustawy śmieciowej, ale zwolnienie nie jest automatyczne. Musi je wprowadzić gmina i to od niej zależy też wysokość obniżki. Jeśli już wprowadzi takie rozwiązanie, właściciel domu musi poinformować, czy korzysta z kompostownika, robi to w deklaracji śmieciowej.

Obejrzyj: Czekają nas kolejne podwyżki. Inflacja jeszcze przyspieszy

Obniżka jest odczuwalna. Na przykład w gminie Izabelin od stycznia obowiązują nowe stawki - 33 zł od osoby za odpady segregowane. Właściciele domów, którzy mają kompostownik, płacą o 6 zł mniej na osobę.

d1u5fio

- Muszą jednak liczyć się z tym, że śmieciarki nie będą odbierać od nich odpadów zielonych ani kuchennych. Nie nie ma też możliwości oddania ich do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, dlatego wielu mieszkańców gminy nie decyduje się na skorzystanie z tej zniżki - mówi "Rzeczpospolitej" Dorota Zmarzlak, wójt Izabelina.

Są gminy, w których obniżka za kompostownik jest symboliczna, jak w gminie Książki, gdzie za segregowane odpady płaci się 16 zł od osoby. Mając kompostownik opłata jest obniżana... o 50 gr na każą osobę.

W Warszawie, gdzie jest 70 tys. domów jednorodzinnych, obniżki za kompostowanie będą obowiązywały od marca. - Myślę, że co najmniej jedna czwarta ich właścicieli zadeklaruje, że chce kompostować odpady - wyjaśnia Michał Olszewski, wiceprezydent stolicy. Będzie to obniżka o 4 zł, więc właściciel domu zapłaci nie 94 zł, a 90 zł.

Z kolei w Gdańsku oszczędza się jeden grosz od każdego metra kwadratowego powierzchni domu jednorodzinnego. Mają dom o powierzchni 100 mkw., obniżka wyniesie 1 zł.

d1u5fio

Do kompostownika nie można jednak wrzucać wszystkiego i o tym muszą pamiętać właściciele domów. Do kompostowania nadają się: skorupki jaj, resztki warzyw i owoców, fusy kawy i herbaty, resztki jedzenia w płynie, łupiny orzechów, namoczony chleb, ziarna, trociny czy rozdrobnione gałęzie.

Jednak nie można wrzucać tam choćby: resztek mięsa (również z ryb), niedopałków papierosów, roślin zaatakowanych chorobami lub pasożytami, pieluch i podpasek, ani dużych ilości oleju po smażeniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1u5fio
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1u5fio