Wyżnikiewicz: pierwsza 20 rankingu Doing Business to cel dla Polski

Możemy być zadowolenie z tegorocznego miejsca w rankingu Doing Business 2015 roku, w którym zajęliśmy 32 miejsce, ale naszym celem powinno być miejsce w pierwszej 20 - uważa wiceprezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową dr Bohdan Wyżnikiewicz.

29.10.2014 14:25

Bank Światowy opublikował w środę ranking 189 krajów pod względem łatwości prowadzenia w nich prywatnych firm, czyli raport Doing Business na 2015 rok. Najlepiej wypadł Singapur, a Polska zajęła 32. miejsce (tuż za Francją i przed Hiszpanią), wśród krajów z wyraźną poprawą klimatu biznesowego. W rankingu Dong Business na 2014 rok Polska uplasowała się na miejscu 45., ale po korekcie danych i zmianie metodologii przez Bank Światowy uplasowała się ostatecznie na miejscu 30.

"Patrząc na nasz potencjał gospodarczy , to nasze miejsce powinno być w pierwszej 20 rankingu. Takie miejsca to byłoby coś takiego, co świadczyłoby, że odrobiliśmy pracę domową i zajmujemy miejsce zgodnie z naszym potencjałem i możliwościami" - powiedział PAP, Wyżnikiewicz.

Jak podkreślił, pozycja polski w tegorocznej edycji raportu to "suma wielu różnych świadomych działań". "Efekt jest taki, że jesteśmy na 32 miejscu, czyli na poziomie Francji. Ten kraj, co prawda nie jest wzorem gospodarki liberalnej, ale jednak jest krajem zamożnym. Dlatego możemy być dumni, bo już nie jesteśmy ubogim krewnym, który musi sobie poradzić z wieloma problemami tylko jesteśmy w tym kapitalistycznym peletonie" - zaznaczył expert.

W rankingu BŚ dziesięć gospodarek najbardziej przyjaznych biznesowi to - poza Singapurem - Nowa Zelandia, Hongkong, Dania, Korea Południowa, Norwegia, a także Wielka Brytania, USA, Finlandia i Australia. Najwięcej korzystnych reform dotyczących przepisów regulujących zakładanie i prowadzenie firm wprowadzono w krajach Afryki subsaharyjskiej.

Kraje, które najbardziej awansowały w rankingu Banku Światowego, to Tadżykistan, Benin, Togo, Wybrzeże Kości Słoniowej, Senegal, Trynidad i Tobago, Demokratyczna Republika Konga, Azerbejdżan, Irlandia i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Raport na rok 2015 odnotowuje, że w Polsce łatwiejsze stało się np. przekazywanie kapitału dzięki wprowadzeniu procedur, które pozwalają wypełnić szereg formalności on-line oraz obniżeniu płatności notarialnych. Ułatwiono również handel transgraniczny. Zmniejszono koszty pozyskiwania energii elektrycznej, zweryfikowano koszty nowych podłączeń.

Raport przypomina, że w Polsce łatwiejsze stało się zakładanie nowych firm, między innymi dzięki zniesieniu takich wymogów jak rejestracja działalności gospodarczej w Państwowym Inspektoracie Pracy.

Łatwiejsze stało się też pozyskiwanie zezwoleń na budowę. Ogólnie rzecz biorąc w ostatnich latach wprowadzono wiele uproszczeń i udogodnień dla przedsiębiorców - wynika z przeglądu zmian w polskim ustawodawstwie, które Bank Światowy zamieszcza na swoich stronach.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)