Trwa ładowanie...
dqacyin

Wyższe emerytury. Związkowcy chcą zmian w zasadach waloryzacji

Związek Emerytów i Rencistów chce, aby minimalna waloryzacja wynosiła 20 zł. Jak twierdzą, nie może być tak, że najbiedniejsi dostają ledwie kilka złotych więcej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Waloryzacja rent i emerytur w 2018 r. przyniesie podwyżki
Waloryzacja rent i emerytur w 2018 r. przyniesie podwyżki (East News)
dqacyin

Polscy emeryci od marca 2018 roku mogą liczyć na podwyżkę. Wszystko przez waloryzację. W przyszłym roku ma ona wynieść 2,7 proc., co oznacza -jak pisaliśmi w WP, że ci seniorzy, którzy obecnie dostają 1000 zł brutto emerytury lub renty w przyszłym roku mogliby liczyć na 1027 zł.

Wysokość waloryzacji wyliczana jest na podstawie wysokości inflacji oraz co najmniej 20 proc. wzrostu płac. Tym samym najwięcej zyskują najlepiej uposażeni, a podwyżka dla najbiedniejszych seniorów wynosi kilka złotych. I to chcą zmienić związkowcy – pisze "Super Ekspress".

Aby to było możliwe potrzeba wprowadzenia minimum waloryzacyjne. - Apeluję do minister Rafalskiej o to, aby ustawowo zapisać, by waloryzacja była nie mniejsza niż na przykład 20 zł. Emeryci nie mogą się bać tego, że są corocznie zaskakiwani, i z niepokojem czekać na decyzje waloryzacyjne – tłumaczy "SE" Elżbieta Ostrowska, szefowa Związku Emerytów i Rencistów.

dqacyin

Dodatkowe zmiany proponowane przez emerytów, to wyższe wskaźniki inflacji i 40 proc., a nie 20 proc. wzrost płac.
Poza tym związkowcy chcą dodatkowego wsparcia dla emerytów. Wnioskują o darmowe laki dla wszystkich emerytów po 75 roku życia oraz zapowiadany dodatek 500+ dla emeryta.

*Waloryzacja rent i emerytur w 2018 r. Będą podwyżki *

Czy postulaty emerytów trafią do rządzących? Jak informowaliśmy w WP, rząd pracuje wciąż rozważa wprowadzenie 500+ dla seniorów. - W tym momencie analizujemy sytuację budżetową. Jest ona bardzo dobra i między innymi, dlatego również jesteśmy zdolni do tego i możemy realizować kolejne reformy prospołeczne, chociażby obniżenie wieku emerytalnego, czy reforma służby zdrowia - dodał Bochenek.

dqacyin

Według niego rząd stara się wspierać emerytów w różnym zakresie. - Podnieśliśmy minimalne emerytury do poziomu 1000 złotych. Ja wiem, że to jest wciąż niewiele. Natomiast mimo wszystko jest to podwyżka chyba historycznie największa, bo większej chyba nie było, jeśli chodzi o waloryzację i podniesienie minimalnych świadczeń emerytalnych - mówił rzecznik rządu.

Jak pisaliśmy, podczas jednego z paneli tegorocznego Forum Ekonomicznym w Krynicy minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zwrócił uwagę, że z programu bezpłatnych leków 75 plus skorzystało 2,2 mln osób. - 20 mln recept, 40 mln opakowań leków, ponad 370 mln zł, które zostały w kieszeniach seniorów - mówił.

1 marca wzrosły kwoty najniższych świadczeń wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych - emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renty rodzinnej wyniosą 1 tys. zł brutto, a renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy 750 zł.

dqacyin

Podziel się opinią

Share
dqacyin
dqacyin