Trwa ładowanie...
d3ee6d2
banki
20-04-2006 03:20

Wyzysk za bankowym okienkiem

Działające w Polsce banki odnotowują
rekordowe zyski. W zeszłym roku zarobiły 9,2 mld zł. Nie
towarzyszy temu poprawa warunków zatrudnienia w tej branży. Wręcz
przeciwnie - uważa "Trybuna".

d3ee6d2
d3ee6d2

Działające w Polsce banki odnotowują rekordowe zyski, w ubiegłym roku zarobiły 9,2 mld zł (wg. GUS). Nie towarzyszy temu poprawa warunków zatrudnienia w tej branży. Wręcz przeciwnie - uważa "Trybuna".

Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) odkryła w trakcie ubiegłorocznych kontroli setki przypadków wyzysku pracowników banku.

Nieprawidłowe prowadzenie ewidencji czasu pracy, niewypłacanie lub zaniżanie wynagrodzenia za nadgodziny, nieudzielanie urlopów wypoczynkowych, źle skonstruowane umowy z zatrudnionymi i przekraczanie dziennego wymiaru czasu pracy - to najczęstsze nieprawidłowości, jakie wykazały kontrole PIP.

_ Osoby zatrudnione w bankach boją się bezrobocia. Dlatego wiele z nich godzi się na pogarszające się warunki pracy _ - ocenia poseł Stanisław Szwed (PiS), przewodniczący Rady Ochrony Pracy.

d3ee6d2

_ Banki przeznaczają ogromne pieniądze na reklamę, a jednocześnie twierdzą, że nie mają środków na zapewnienie elementarnych warunków pracy, przestrzeganie przepisów bhp i płacenie ludziom za nadgodziny _ - mówi Szwed.

Kontrole PIP objęły w 2005 roku osiem central, ponad 80 placówek i oddziałów zatrudniających łącznie ok. 16 tys. osób, w tym ponad 11 tys. kobiet. Skala nieprawidłowości, jak stwierdza główna inspektor pracy Barbara Borys-Szopa, wzbudziła niepokój.

W efekcie kontroli PIP wyegzekwowano na rzecz ponad 2 tys. pracowników 1,145 mln zł z tytułu niewypłaconych wynagrodzeń i świadczeń ze stosunku pracy. Zaległych urlopów udzielono 669 pracownikom; poprawiono warunki pracy ok. 1,3 tys. osób - wylicza "Trybuna". (PAP)

d3ee6d2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ee6d2