Wzrósł odsetek pracodawców deklarujących brak redukcji kosztów zw. z zatrudnieniem - raport NBP

16.09. Warszawa (PAP) - Istotnie wzrósł odsetek pracodawców deklarujących, że nie redukowaliby kosztów związanych z zatrudnieniem w reakcji na pogorszenie koniunktury - wynika z...

16.09. Warszawa (PAP) - Istotnie wzrósł odsetek pracodawców deklarujących, że nie redukowaliby kosztów związanych z zatrudnieniem w reakcji na pogorszenie koniunktury - wynika z raportu NBP "Badanie ankietowe rynku pracy 2013".

"W połowie 2013 roku sytuacja większości firm była dobra, a wyraźnie mniej firm niż rok wcześniej oczekiwało dalszego pogorszenia koniunktury. W tej sytuacji firmy w większym niż rok wcześniej stopniu +chomikowały+ pracę co znalazło odzwierciedlenie w spadającym odsetku deklaracji potencjalnych zwolnień w razie konieczności cięcia kosztów. Było to spójne z relatywnie niewielkim wzrostem ryzyka utraty pracy (przepływy BAEL) pomimo wyraźnego obniżenia się dynamiki PKB" - napisano w raporcie NBP.

Jak podaje NBP oceny kondycji firm w 2013 i 2012 roku nie różnią się znacząco, ale mniej firm oczekuje pogorszenia - większość określała swoją sytuację jako dość dobrą, zmniejszył się nieco odsetek firm w sytuacji trudnej i bardzo trudnej, na korzyść nieco lepszej oceny słabej. Wyraźnie mniej firm niż w 2012 roku oczekiwało pogorszenia koniunktury, a więcej jej stabilizacji.

"Relatywnie dobra sytuacja firm i poprawa oczekiwań wyjaśniają przyczyny szerokiego występowania +chomikowania pracy+, pomimo wyraźnego spadku dynamiki PKB na początku 2013 roku. Porównanie badań wskazuje, że istotnie wzrósł odsetek pracodawców, którzy deklarowali, że nie redukowaliby kosztów związanych z zatrudnieniem w reakcji na pogorszenie koniunktury. Systematycznie spada także udział firm, które zmniejszałyby zatrudnienie, a wysoki pozostawał udział firm deklarujących, że mogą to zrobić poprzez cięcia premii i dodatkowych składników wynagrodzeń" - napisano.

"Stabilizacja sytuacji firm oraz +chomikowanie+ etatowych pracowników są spójne z relatywnie niewielkim wzrostem ryzyka utraty pracy, ale utrzymującą się również na niskim poziomie kreacją nowych miejsc pracy" - dodano.(PAP)

jba/ ana/

Źródło artykułu:PAP
finansezatrudnieniebanki

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)