Trwa ładowanie...
d2k0eem

Wzrost bezpieczeństwa energetycznego po ociepleniu z Rosją

Premier Donald Tusk powiedział w czwartek, że jednym z efektów względnego ocieplenia stosunków z Rosją jest to, że w przeciwieństwie do innych państw Europy, Polska ma gdzie kupić gaz po przystępnej cenie, co zwiększa jej bezpieczeństwo energetyczne.

d2k0eem
d2k0eem

W kontekście wizyty w Polsce szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa, Tusk był pytany przez dziennikarzy czy to "polityka gestów" w stosunkach z Rosją.

- W polityce gesty się liczą. Ja wolę, by były to gesty obustronnie przyjazne a nie wrogie. Z gestów wrogich robi się poważny kłopot, a z gestów przyjaznych w najgorszym przypadku niewiele wynika - powiedział Tusk w Brukseli, gdzie przebywa w związku z rozpoczynającym się szczytem UE.

Szef rządu podkreślił, że są już efekty lepszych relacji Polski z Rosją, jak np. bezpieczeństwo energetyczne Polski, "które dla niego oznacza, że mamy skąd gaz kupić po cenie przystępnej i do zaakceptowania, to jest bezpieczeństwo energetyczne".

- Jednym z efektów tej polityki jest to, że w sprawie gazu Polska nie jest pod ciśnieniem zagrożenia, że zabraknie gazu, inaczej niż w wielu państwach europejskich. To jest jeden z efektów tego względnego, ale jednak ocieplenia w stosunkach polsko-rosyjskich - dodał Tusk.

d2k0eem

Przyznał, że nie jest szczególnie wrażliwy na głosy PiS, krytykujące ocieplenie relacji z Rosją, "które ma uczulenia antyrosyjskie z krótką przerwą w wyborach prezydenckich".

- Nie zmienię swojego zdania nawet, jak opozycja będzie grzmiała sto razy głośniej i używała najgorszych epitetów pod moim adresem. Dla Polski lepiej, kiedy mamy dobre relacje z sąsiadami, w tym Niemcami i Rosją, a nie wtedy, kiedy mamy złe relacje. Złe relacje z tymi sąsiadami kończą się źle dla Polski - podkreślił Tusk.

d2k0eem
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2k0eem