Trwa ładowanie...
d46pcvz

Wzrost CPI mdm z powodu cen żywności, opłat mieszkaniowych, zdrowia - GUS

13.12. Warszawa (PAP) - Największy wpływ na wzrost cen towarów i usług w listopadzie o 0,1 proc. mdm miał wzrost cen żywności, podwyżki opłat związanych z mieszkaniem oraz opłat...

Share
d46pcvz

13.12. Warszawa (PAP) - Największy wpływ na wzrost cen towarów i usług w listopadzie o 0,1 proc. mdm miał wzrost cen żywności, podwyżki opłat związanych z mieszkaniem oraz opłat związanych ze zdrowiem - podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny.

"Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2012 r., w stosunku do poprzedniego miesiąca, wzrosły o 0,1 proc. W poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen. Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie wyższe ceny żywności (o 0,5 proc.) oraz podwyżki opłat związanych z mieszkaniem (o 0,1 proc.), a także ze zdrowiem (o 0,4 proc.), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,11 pkt proc. i po 0,02 pkt proc. Niższe ceny w zakresie transportu (o 1,2 proc.) oraz odzieży i obuwia (o 0,1 proc.) obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,12 pkt proc. i 0,01 pkt proc." - napisano w komunikacie GUS.

"Wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie br., w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku, wyniósł 2,8 proc. wobec wzrostu o 3,4 proc. w październiku br. Największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych na tym poziomie miały podwyżki opłat związanych z mieszkaniem (o 4,3 proc.), wzrost cen żywności (o 4,0 proc.), a także towarów i usług w zakresie transportu (o 3,1 proc.), które podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 1,12 pkt proc., 0,88 pkt proc. i 0,28 pkt proc. Niższe ceny odzieży i obuwia (o 4,8 proc.) obniżyły wskaźnik w tym okresie o 0,23 pkt proc." - dodano. (PAP)

bg/ jtt/

d46pcvz

Podziel się opinią

Share
d46pcvz
d46pcvz