Wzrost gosp. będzie generował większe niż do tej pory ujemne saldo C/A - Sobota, NBP
20.01. Warszawa (PAP) - Wzrost gospodarczy będzie generował większe niż do tej pory obserwowane ujemne saldo obrotów bieżących - powiedział Józef Sobota, dyrektor Departamentu...
20.01.2011 | aktual.: 20.01.2011 19:53
20.01. Warszawa (PAP) - Wzrost gospodarczy będzie generował większe niż do tej pory obserwowane ujemne saldo obrotów bieżących - powiedział Józef Sobota, dyrektor Departamentu Statystyki NBP. Jego zdaniem na większe od konsensusu rynkowego ujemne saldo C/A w listopadzie złożył się szereg jednorazowych zjawisk.
"Trzeba mieć świadomość (...), że fakt wzrostu gospodarczego będzie generował większe niż do tej pory obserwowaliśmy ujemne saldo obrotów bieżących, z uwagi na to, że import w tym przypadku z reguły jest większy niż eksport" - powiedział Sobota w wywiadzie zamieszczonym w czwartek na portalu NBP News.
"Ujemne saldo obrotów bieżących było dużo większe niż konsensus rynkowy. Złożył się na to cały szereg jednorazowych zjawisk. Pierwsze to takie, że w listopadzie Polska musiała dopłacić składkę unijną (...) co spowodowało, że saldo transferów unijnych było ujemne. Druga z przyczyn, dosyć nietypowa, to silne przyspieszenie importu paliw i ropy naftowej, ten przyrost był na tyle istotny, że mocno skorygował w sensie negatywnym saldo obrotów towarowych" - dodał.
"Trzecia istotna przyczyna, której rynek również zapewne nie antycypował, to ujemne saldo tzw. uszlachetnienia statków. Jest to dosyć ciekawa pozycja, polega to na tym, że my przyjmujemy statki do remontów, to się nazywa uszlachetnienie. Przypływające statki to jest import, a wypływające, uszlachetnione, wzbogacone o dodatkowe urządzenia, to jest eksport. W listopadzie statki przypłynęły, ale nie było eksportu. Te trzy elementy istotnie odchyliły trend, jaki był ostatnio obserwowany, jeśli chodzi o saldo obrotów bieżących" - powiedział dyrektor Departamentu Statystyki.
W ubiegły czwartek NBP podał, że deficyt w obrotach bieżących w listopadzie wyniósł 2.286 mln euro wobec 1.217 mln euro deficytu w październiku i wobec 1.444 mln euro deficytu oczekiwanego przez ekonomistów. (PAP)
fdu/ ana/