Wzrost PKB w II kw. w okolicach 3 proc., w całym roku 3‑3,5 proc. - Zielińska-Głębocka z RPP
27.08. Warszawa (PAP) - Zdaniem Anny Zielińskiej-Głębockiej, członkini RPP, wzrost gospodarczy w II kwartale oscylował w okolicach 3 proc., zaś w całym roku wzrost PKB wyniesie...
27.08.2010 | aktual.: 27.08.2010 10:38
27.08. Warszawa (PAP) - Zdaniem Anny Zielińskiej-Głębockiej, członkini RPP, wzrost gospodarczy w II kwartale oscylował w okolicach 3 proc., zaś w całym roku wzrost PKB wyniesie 3-3,5 proc.
"Wszystkie prognozy mówią o pewnej stabilizacji jeśli chodzi o zmiany w II kwartale. (...) Myślę, że cały kwartał nie wypadł najgorzej. Wydaje mi się, że utrzymamy wzrost w okolicach 3 proc." - powiedziała w piątek w TVN CNBC Zielińska-Głębocka.
"W całym roku PKB może rosnąć w tempie 3 plus, co to będzie ten plus to zobaczymy. Mniejsze tempo nie powinno być. Myślę, że będzie to w przedziale 3-3,5 proc." - dodała.
Zielińska-Głębocka powiedziała, że wpływ podwyżki VAT przełoży się na wzrost CPI o 0,3 pkt. proc., zaś na inflację bazową o 0,6 pkt. proc.
"Z obliczeń, które robił Instytut Ekonomiczny NBP wynika, że może być 75 proc. wpływu podatku na ceny liczone jako CPI. Ten wpływ oni oszacowali na 0,3 pkt proc. jeśli chodzi o CPI i trochę więcej jeśli chodzi o inflację bazową - szacuje się 0,6 pkt. proc." - powiedziała.
"Jest to pewien sygnał dla RPP, żeby się nad tym zastanowić. Wiadomo, że podwyżka VAT może wpłynąć na dynamikę spożycia indywidualnego. Tam gdzie nie ma sztywnych wydatków, mogą się one lekko zmniejszyć. Jeśli tak, to może zmniejszyć się popyt. Ciężko ocenić na ile efekt cenowy zostanie zrównoważony zmianami w popycie" - dodała.
Zdaniem członkini RPP, ciężko stwierdzić czy powakacyjny wzrost cen będzie niepokoił Radę.
"To co się dzieje z CPI ogłaszanym przez GUS jest zgodne z oczekiwaniami. Wszystkie projekcje przewidywały spadek inflacji w okresie letnim. (...) Po okresie wakacyjnym zawsze następuje odbicie cenowe i popytowe i wskaźnik będzie rósł. Czy tak szybko, żeby niepokoić RPP to trudno powiedzieć. Na razie przyglądamy się czynnikom, które mogą spowodować napięcia inflacyjne" - dodała. (PAP)
nik/ jba/ asa/