Trwa ładowanie...
d40tz2a
d40tz2a

Wzrost PKB w Polsce 3,8 proc. w '11, 3,6 proc. w '12 - MFW (aktl.)

...
Share
d40tz2a

# Dochodzą wypowiedzi przedstawicielki Polski przy MFW Katarzyny Zajdel-Kurowskiej. #

11.04. Warszawa (PAP) - Wzrost PKB w Polsce w tym roku wyniesie 3,8 proc., a w przyszłym spowolni do 3,6 proc. - wynika z opublikowanego w poniedziałek kwietniowego raportu World Economic Outlook (WEO). Fundusz prognozuje, że średnioroczna inflacja w 2011 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2012 r. 2,9 proc.

"Wzrost rentowności przedsiębiorstw, kontynuacja absorpcji funduszy UE oraz ożywienie w kredytach bankowych pozwolą Polsce utrzymać solidne tempo wzrostu ok. 3,75 proc. w tym roku" - napisano w raporcie.

d40tz2a

W poprzednim, październikowym WEO MFW prognozował dynamikę PKB w tym roku na poziomie 3,7 proc., a średnioroczną inflację CPI na poziomie 2,7 proc.

Z tabeli zamieszczonej w pierwszym rozdziale kwietniowego WEO wynika, że średnioterminowe fundamenty wskazują na to, że złoty nie jest ani przewartościowany, ani niedowartościowany. W rozdziale tym MFW ocenił wybrane gospodarki pod kątem możliwości przegrzania. Na trzystopniowej skali, w której "czerwone światło" oznacza przegrzanie, Polsce przyznano światło żółte.

Przedstawiciel Polski przy MFW, Katarzyna Zajdel-Kurowska zaleca umiarkowane zacieśnienie polityki monetarnej w Polsce.

"Fundusz jest konserwatywny dla wszystkich krajów, to tzw. prognoza bazowa, wspólna dla wszystkich krajów. Bilans ryzyk dla świata jest negatywny, co wynika z droższej ropy, żywności, a poza tym nie wiadomo, jak na światową gospodarkę wpłynie zacieśnienie fiskalne i monetarne. Biorąc to pod uwagę te prognozy są konserwatywne nie tylko dla Polski, ale dla całego świata" - powiedziała Zajdel-Kurowska w poniedziałek w TVN CNBC.

d40tz2a

"Fundusz od jesieni zaleca krajom +emerging markets+ zacieśnienie polityki monetarnej. W Polsce presji popytowej nie ma, ale widać ją w innych gospodarkach, tam już jest czas na zacieśnienie. W Polsce daleko jesteśmy od oceny, że gospodarka jest przegrzana, zalecałabym tu umiarkowane zacieśnienie monetarne, ale biorąc po uwagę inne czynniki, jak ceny paliw, energii, żywności, to inflacja będzie reagowała w krótkim okresie mocniej" - dodała.

Poniżej prognozy MFW zamieszczone w drugim rozdziale kwietniowego WEO.

'11 '12

Dynamika PKB w proc. 3,8 3,6
CPI średnioroczny w proc. 4,1 2,9
C/A (w proc. PKB) -3,9 -4,2
Bezrobocie w proc.* 9,0 8,7

*W raporcie zaznaczono, że stopa bezrobocia może się różnić od definicji krajowej. (PAP)

fdu/ jtt/ asa/

d40tz2a

Podziel się opinią

Share
d40tz2a
d40tz2a