Wzrost presji podażowej

Ważnym wydarzeniem ostatnich sesji było z pewnością piątkowe zbliżenie się kontraktów do eksponowanej przeze mnie zapory podażowej Fibonacciego: 2405 – 2410 pkt. W komentarzach podkreślałem, że zanegowanie tej przeszkody powinno zmobilizować popyt do jeszcze większego wysiłku, co koniec końców musiałoby znaleźć swoje odzwierciedlenie w postaci kolejnej podfali wzrostowej.

Wzrost presji podażowej
Źródło zdjęć: © DM BZ WBK

W takim przypadku zmieniłby się również charakter tego wzrostu. Trudno byłoby wówczas traktować inicjatywę byków jako jedynie ruch korygujący wcześniejszy (trwający od początku roku) impuls podażowy. Tym samym wzrosłoby prawdopodobieństwo wejścia rynku w kolejną fazę wzrostów. W piątek nie udało się jednak bykom sforsować wymienionego wcześniej przedziału oporu. Wczoraj również były z tym spore problemy.

Nawiązując do przebiegu poniedziałkowego handlu warto podkreślić, że od początku sesji popyt miał wyraźną przewagę. Na pewno czynnikiem pobudzającym kupujących do działania były nowe rekordy hossy za oceanem, osiągnięte w trakcie piątkowego handlu. Warszawski rynek niejako siłą rzeczy musiał zareagować na te bezprecedensowe wydarzenia za oceanem. Pomimo wszystko reakcja była jednak trochę stonowana. Wystarczy w tym kontekście wspomnieć raz jeszcze o kłopotach ze sforsowaniem strefy: 2405 – 2410 pkt. Z biegiem czasu podaż zaczęła dostrzegać ten wyraźny brak zdecydowania popytu, co zaowocowało wejściem rynku w niegroźną fazę korekty technicznej, która przeobraziła się ostatecznie w nieco silniejszy ruch kontrujący.

Obraz
© (fot. DM BZ WBK)

Pisząc o silniejszym ruchu korekcyjnym mam przede wszystkim na myśli końcową fazę handlu. Warto podkreślić, że to właśnie w jej trakcie podaż zdołała „zepchnąć” kontrakty do eksponowanej przeze mnie w komentarzach online intradayowej strefy wsparcia: 2369 – 2373 pkt. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie sytuacja rozwijająca się wówczas na wiodących rynkach akcyjnych. Wszędzie dominował w tym czasie obóz niedźwiedzi, jednak to na GPW niedźwiedziom udało się najsilniej zaakcentować swoją obecność. Tym samym powróciła ponownie kwestia naszej relatywnej słabości względem rynków bazowych.

Pocieszające w tym wszystkim było jedynie to, że akcja kreowana przez podaż nie miała potwierdzenia w postaci jakiegoś silnego wzrostu wolumenu obrotu. Fala spadkowa, o czym już wspominałem, wytraciła również swój impet w lokalnym (intradayowym) węźle popytowym: 2369 – 2373 pkt.

Na razie zatem możemy mówić jedynie o niegroźnej korekcie stosunkowo silnego ruchu wzrostowego. Prawdopodobieństwo jej pogłębienia wzrosłoby, gdyby doszło także do przełamanie przedstawionej na wykresie strefy wsparcia Fibonacciego: 2350 – 2354 pkt. Jak widać wiązałoby się to także z zanegowaniem zielonej linii kanału trendowego i czerwonej Median Line. Z punktu widzenia techniki zostałyby zatem wygenerowane sygnały techniczne zapowiadające możliwość wykreowania się kolejnej podfali spadkowej. Intuicyjnie czujemy, że w takiej sytuacji scenariusz bazowy (czyli kontynuacja ruchu wzrostowego) nie wszedłby prawdopodobnie w fazę realizacji (przynajmniej w najbliższym czasie). Dla odmiany kontrakty znalazłyby się najpewniej w rejonie kolejnej zapory popytowej Fibonacciego.

Podsumowując, warto obserwować w tej chwili uważnie rozwój sytuacji na FW20M13, gdyż uzyskaliśmy wczoraj kolejne potwierdzenie ważności średnioterminowej strefy oporu: 2405 – 2410 pkt. Właśnie z tego rejonu rozwinął się stosunkowo silny ruch spadkowy, który na razie należy traktować jedynie w kategoriach korekty technicznej. W przypadku jeszcze silniejszego wzrostu presji podażowej i przełamania zakresu wsparcia: 2350 – 2354 pkt. krótkoterminowy układ techniczny wykresu pogorszyłby się. Niewykluczone, że znalazłoby to swoje odzwierciedlenie w postaci kolejnej podfali spadkowej. Na razie zakłam jednak, że popyt podejmie walkę w rejonie: 2350 – 2354 pkt.

Paweł Danielewicz
analityk techniczny

DM BZ WBK

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

indeksyfuturesgpw

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)