Trwa ładowanie...
d467nij

Wzrosty przy podwyższonych obrotach

Czwartek był kolejnym dniem w tym tygodniu, kiedy wykres WIG20 naśladował ruchy największych indeksów europejskich.
Share
d467nij

Na parkietach Starego Kontynentu natomiast od rana panował umiarkowany optymizm. Dzień wcześniej wyniki za II kwartał 2009 opublikowała pierwsza spółka ze składu Dow Jones, Alcoa i okazało się, że poniosła stratę (47 centów na akcję). Mimo to, rynek przyjął wiadomość raczej pozytywnie, ze względu na spory udział jednorazowych kosztów restrukturyzacji w stracie. W rezultacie kontrakty na indeksy amerykańskie zwyżkowały, co dało sygnał kupna dla graczy europejskich. Jak wyżej wspomniano GPW zachowywała się podobnie.

WIG20 otwierał się na ok. jednoprocentowym plusie i do końca sesji jego kurs poruszał się w okolicach tego poziomu. Największą rewelację spośród blue chipów stanowiły akcje Biotonu. W mediach pojawiła się informacja o podpisaniu przez spółkę kontraktu o wartości od 1,5 do 2 mld USD, na sprzedaż insuliny w Chinach przez 15 lat. Popyt na walory Biotonu był bardzo duży, ostatecznie kurs spółki zwyżkował 6,5%, przy potężnych obrotach 126 mln PLN. Po południu na rynek dochodziły kolejne informacje korzystne dla strony kupującej. Znacznie umacniał się polski złoty, a o 14:30 dowiedzieliśmy się, że w ubiegłym tygodniu w USA przybyło 565 tys. bezrobotnych, podczas gdy oczekiwano 608 tys.

Strona popytowa nie kwapiła się jednak, aby wykorzystać szansę, nadal obserwowaliśmy ruch boczny przy niewielkich wahaniach. W tej sytuacji bardzo gwałtowny atak przypuścili sprzedający. Pretekstem było nieznacznie słabsze od oczekiwanego otwarcie giełd w USA. WIG20 w przeciągu 10 min zniżkował ok. 20 pkt. Niemal równie szybko straty zostały odrobione i indeks zamykał się +0,7%. Pozytywnym sygnałem jest znaczne zwiększenie obrotów, które wyniosły prawie 1,1 mld PLN dla 20 największych spółek.

BM Banku BPH

d467nij

Podziel się opinią

Share
d467nij
d467nij