Trwa ładowanie...
d38ghj2
wolne za trzech króli

Za 6 stycznia nie odbierzesz wolnego. Kodeks pracy jest jednoznaczny

Święto Trzech Króli wypada w 2019 r. w niedzielę. Dla pracowników, którzy liczyli na dodatkowy dzień wolny w pracy, Państwowa Inspekcja Pracy nie ma dobrych wieści.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Święto Trzech Króli w 2019 r. wypada w niedzielę.
Święto Trzech Króli w 2019 r. wypada w niedzielę. (REPORTER, Fot: Krzysztof Kaniewski)
d38ghj2

6 stycznia to dzień ustawowo wolny od pracy. Wypadające wtedy Objawienie Pańskie, znane szerzej jako Święto Trzech Króli, należy do 12 wolnych dni świątecznych w roku. W 2019 roku 6 stycznia to niedziela. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy w związku z tym można odebrać sobie wolne za ten dzień.

"W takiej sytuacji po stronie pracodawcy nie występuje obowiązek udzielenia pracownikom dnia wolnego od pracy w innym terminie" - gasi nadzieje Państwowa Inspekcja Pracy.

Jak wyjaśnia PIP, jeśli święto przypada w dzień roboczy czyli od poniedziałku do soboty, to zgodnie z Kodeksem pracy "każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin". Jak łatwo zauważyć, zasada ta nie obowiązuje w niedziele.

d38ghj2

Wolne 2019. Czeka nas aż siedem długich weekendów

W praktyce "odbieranie wolnego" występuje tylko w sytuacji, gdy ustawowe święto wypada w sobotę.

Jak pisze PIP, jeżeli święto ustawowe przypada w sobotę, to mimo, że sobota jest dniem wolnym dla danego pracownika, to pracodawca ma obowiązek udzielenia pracownikowi innego dnia wolnego od pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym - w większości firm maksymalnie trwa on cztery miesiące.

"Sytuacja jest mniej skomplikowana, jeśli święto wypada w niedzielę. W takiej sytuacji nie należy z tego powodu obniżać wymiaru czasu pracy o osiem godzin, czyli o tzw. dniówkę" - wyjaśnia PIP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d38ghj2

Podziel się opinią

Share
d38ghj2
d38ghj2