Trwa ładowanie...

Za niezłożenie w terminie zeznania podatkowego grozi grzywna

Spóźnienie się ze złożeniem w terminie zeznania podatkowego jest wykroczeniem skarbowym zagrożonym grzywną. Jeśli trzeba dopłacić podatek, niedochowanie terminu rozliczenia się z fiskusem oznacza także konieczność zapłaty odsetek. Jeżeli podatnik dopełni wszystkich obowiązków wobec urzędu skarbowego, ma szansę na zwolnienie z odpowiedzialności za wykroczenie skarbowe.

Za niezłożenie w terminie zeznania podatkowego grozi grzywnaŹródło: WP.PL
dz9bev0
dz9bev0

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nakładają na podatników obowiązek składania do urzędu skarbowego zeznania podatkowego o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w danym roku podatkowym. Należy to zrobić w terminie do 30 kwietnia następnego roku.

- Poza terminem złożenia rocznego zeznania podatkowego, musimy także pamiętać o jego złożeniu do właściwego urzędu skarbowego - mówi Agencji Informacyjnej Newseria Rafał Sidorowicz, doradca podatkowy z Kancelarii MDDP. - Liczy się tutaj przede wszystkim miejsce zamieszkania na ostatni dzień roku podatkowego, za który składamy zeznanie. Druga kwestia to oczywiście dotrzymanie terminów. Terminy na złożenie zeznania, niezależnie od tego, czy to jest PIT 36, PIT 36L czy PIT 37 są takie same i jest to 30 kwietnia każdego roku następnego – dodaje ekspert.

Grzywna, mandat czy odsetki

Podatnicy, którzy nie złożą w terminie zeznania podatkowego, muszą liczyć się z konsekwencjami i sankcjami, głównie finansowymi.

- Za brak złożenia w terminie zeznania podatkowego może nam grozić odpowiedzialność uregulowana w Kodeksie karnym skarbowym - podkreśla Rafał Sidorowicz.

dz9bev0

Co do zasady kara grzywny za wykroczenie skarbowe, przewidziana w Kodeksie karnym skarbowym może być wymierzona w granicach od jednej dziesiątej do dwudziestokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od 1 stycznia 2013 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 1 600 zł brutto.

W przypadku spóźnienia się ze złożeniem zeznania podatkowego, urzędy skarbowe rozpatrują każdą taką sprawę indywidualnie. Część podatników może być ukarana za takie wykroczenie mandatem. Wymierzając karę grzywny lub nakładając ją mandatem karnym, uwzględnia się bowiem stosunki majątkowe i rodzinne podatnika oraz jego dochody i możliwości zarobkowe. Zgodnie z przepisami Kodeksu karnego skarbowego mandatem karnym można nałożyć karę grzywny w granicach nieprzekraczających podwójnej wysokości minimalnego wynagrodzenia. Nałożenie na sprawcę mandatu karnego może nastąpić, jeżeli podatnik wyraża zgodę na jego przyjęcie.

To nie koniec sankcji, jakie grożą za brak złożenia w terminie zeznania podatkowego.

- Jeżeli z naszego zeznania wynika podatek do zapłaty, spóźnienie w złożeniu zeznania oznacza konieczność uiszczenia w urzędzie skarbowym odsetek za każdy dzień zwłoki w zapłacie należnego podatku. Te odsetki zmieniają się i są uzależnione od stóp procentowych ogładzanych przez NBP. Biorąc pod uwagę wysokość odsetek jakie obowiązywały w ostatnich latach, można przyjąć, że kształtują się mniej więcej na poziomie 12-14 proc. Z uwzględnieniem zasad szczególnych, które mogą modyfikować wysokość odsetek w przypadku np. zgłoszenia prawnie skutecznej korekty zeznania podatkowego, gdzie odsetki są mniejsze - reasumuje Rafał Sidorowicz.

dz9bev0

Jest szansa na uniknięcie kary

Jeżeli podatnik dopełni wszystkich obowiązków wobec fiskusa, może uniknąć odpowiedzialności za wykroczenie skarbowe. Nie podlega bowiem karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe osoba, która po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomiła o tym organ podatkowy, ujawniając istotne okoliczności przestępstwa lub wykroczenia skarbowego. Przepisy Kodeksu karnego skarbowego przewidują instytucję tzw czynnego żalu. Polega ona na tym, że nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe osoba, która złożyła korektę deklaracji wraz z uzasadnieniem przyczyny korekty i zapłaciła zaległy podatek wraz z odsetkami.

dz9bev0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dz9bev0