Trwa ładowanie...

Za rakietą Falcon Heavy stoi Polak. Znasz go ze starego mema

Do ostatniego sukcesu Elona Muska rękę przyłożył Polak. Co ciekawe, kiedyś był bohaterem jednego z najsłynniejszych memów w polskim internecie.

Za rakietą Falcon Heavy stoi Polak. Znasz go ze starego memaŹródło: WP.PL
d1wei8n
d1wei8n

Impreza informatyków - tak podpisano zdjęcie, które krążyło po sieci na długo przed rozpowszechnieniem się mediów społecznościowych i stron w rodzaju Demotywatory.pl. Fotografia przedstawiała kilku młodych ludzi. Trudno powiedzieć, żeby wyglądali "szałowo".

Dwóch z nich jest ubranych w wełniane swetry w fantazyjne wzory, przez lata zwane w Polsce "tureckimi" (ze względu na kraj, z którego masowo sprowadzała je swoimi maluchami prywatna inicjatywa). Czyli ostatni krzyk mody gdzieś tak z 1995 r. Pozostali dwaj mają na sobie o wiele za duże, wyciągnięte bluzy.

Podobno zdjęcie zrobiono w Zwardoniu na Śląsku w 1997 r. podczas ogólnopolskiej olimpiady matematycznej. I podobno wszyscy uwieńczeni na nim bohaterowie to dzisiaj wzięci informatycy.

Kabriolet w kosmosie. "Kierowca" miał nieziemskie widoki*Zobacz wideo*

Jednak tylko jeden z nich od czasu do czasu przewija się w mediach. To Tomasz Czajka ze Stalowej Woli, jedyny z czwórki chłopców, który nie miał na sobie okularów. Parę lat temu prasa, radio i tv informowały, że Czajka, absolwent matematyki na Uniwersytecie Warszawskim, jest programistą i pracuje dla Google’a. Tabloidy podawały nawet rzekomą kwotę jego rocznych zarobków, która kształtować się miała na poziomie 200 tys. dolarów rocznie.

d1wei8n

Jednak od dwóch lat Czajka nie pracuje już u monopolisty wśród internetowych wyszukiwarek. Nie ruszył się jednak z Kalfornii. Od 2016 r. jest zatrudniony w firmie Elona Muska SpaceX. Ekscentryczny miliarder utworzył ją, by zrealizować swoje wielkie marzenie, jakim jest kolonizacja Marsa.

Pomóc w urzeczywistnieniu tego celu ma rakieta Falcon Heavy, której pierwszy, udany start kilka dni temu obserwował świat. Nic dziwnego. To największy taki obiekt od czasu słynnych rakiet Saturn V, czyli tych, które wynosiły na orbitę statki Apollo, którymi Amerykanie polecieli na Księżyc.

Jednym ze współautorów tego sukcesu jest właśnie Czajka. W firmie SpaceX odpowiada on za programowanie używane podczas lotów statków.

Fakt ten przypomniało ostatnio na Twitterze Centrum Projektów Polska Cyfrowa:

Przez internautów Polak nazywany jest "nadludzkim programistą". Obecnie na Facebook’u Czajkę śledzi ponad tysiąc osób z całego świata a on sam dzieli się na swoim profilu osiągnięciami swej macierzystej firmy. Ale w Polsce i tak większość będzie go kojarzyć z mało wyjściową bluzą i niepewnym uśmiechem ze słynnego mema.

d1wei8n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wei8n