ZA Tarnów chcą 51‑66 proc. udziału w akcjonariacie ZA Puławy
Azoty Tarnów oceniają, że grupę zadowalałoby osiągnięcie 51-66 proc. udziału w akcjonariacie Zakładów Azotowych Puławy - poinformował w poniedziałek dziennikarzy Andrzej Skolmowski, wiceprezes Azotów Tarnów.
20.08.2012 | aktual.: 20.08.2012 17:38
"Interesuje nas przejęcie kontroli. Operacyjnie będziemy zadowoleni z przedziału 51-66 proc." - powiedział wiceprezes Tarnowa.
Jak powiedział w poniedziałek podczas konferencji prasowej w Szczecinie Wojciech Naruć, wiceprezes Zakładów Chemicznych Police, które należą do Grupy Kapitałowej Azoty Tarnów, możliwość wejścia ZA Puławy do grupy Azoty Tarnów zwiększy bezpieczeństwo grupy. "Po połączeniu będziemy się mogli porównywać z grupą PKN Orlen czy KGHM, czyli liderami na polskim rynku. Bardzo realne będzie wtedy także wejście do WIG20" - dodał.
Naruć poinformował, że "są w tej chwili prowadzone prace w Tarnowie nad wyliczeniem efektów synergii, a także nad ustaleniem nowego planu inwestycyjnego dla całej grupy".
Zakłady Azotowe w Tarnowie w połowie lipca wezwały do sprzedaży akcji ZA Puławy po 110 zł za akcję. W wezwaniu złożono zapisy na 10,3 proc. kapitału zakładowego ZA Puławy. Wzywający zdecydował, że kupi wszystkie akcje, na które złożono zapisy.
Ministerstwo Skarbu Państwa poinformowało, że w wyniku odpowiedzi przez Kompanię Węglową na wezwanie, udział Skarbu Państwa w ZAP obniżył się z 60,57 proc., do 50,67 proc. Drugim krokiem będzie zbycie przez Skarb Państwa pozostałych akcji w ZAP w ofercie wymiany akcji zapowiedzianej przez ZAT.
Azoty Tarnów planują zaoferować akcjonariuszom Puław akcje nowej emisji, w wyniku czego będą mogły zwiększyć udział w akcjonariacie Puław do 100 proc. głosów na WZ. Parytet wymiany wynieść ma 2,5 akcji Tarnowa za 1 akcję Puław.
Poza Puławami Tarnów zainteresowany jest przejęciem od Skarbu Państwa Siarkopolu. MSP planuje sprzedaż 85 proc. akcji firmy wydobywającej i przerabiającej siarkę.
- W lipcu złożyliśmy korektę oferty, czekamy na odpowiedź sprzedającego - powiedział Skolmowski.
- Priorytetem obecnie są Puławy. Jeśli zostanie zaakceptowana nasza oferta na Siarkopol, będziemy przygotowani, ale nie zamierzamy kupować za wszelką cenę - dodał.
Azoty Tarnów to największa w Polsce firma chemiczna, notowana na GPW, w której Skarb Państwa ma nieco ponad 32 proc. udziałów. Kontrolowana przez państwo Grupa PZU (w tym OFE PZU) ma ponad 10,30 proc. akcji. Reszta należy do innych funduszy emerytalnych i rozproszonego akcjonariatu.
Zakłady Azotowe Puławy to spółka giełdowa. Produkuje głównie nawozy sztuczne, a także tworzywa sztuczne. Jest jedynym w Polsce, a trzecim na świecie, producentem melaminy.