Specjalny zakaz wydany na 11 listopada. Dotyczy dwóch miast
11 listopada w Warszawie i Wrocławiu będzie obowiązywał zakaz noszenia broni i przemieszczania jej w stanie rozładowanym. Powodem jest zapewnienie bezpieczeństwa na uroczystościach państwowych i zgromadzeniach publicznych.
09.11.2023 | aktual.: 09.11.2023 10:57
Projekt rozporządzenia MSWiA został opublikowany we wtorek. Z dokumentu wynika, że 11 listopada w Warszawie i Wrocławiu wprowadzony zostanie zakaz noszenia lub przemieszczania w stanie rozładowanym wszelkiego rodzaju broni.
W uzasadnieniu do projektu rozporządzenia czytamy, że zakaz jest konieczny do zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom uroczystości państwowych z okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości, a także zgromadzeń publicznych organizowanych tego dnia w Warszawie i Wrocławiu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zakaz dotyczy kilkudziesięciu tysięcy osób
Ze względu na rangę tych przedsięwzięć oraz przewidywaną kilkusettysięczną liczbę uczestników, w tym cudzoziemców, a także na sytuację międzynarodową, istnieje konieczność zapewnienia wzmocnionych rygorów bezpieczeństwa i porządku publicznego na obszarze miasta stołecznego Warszawy oraz miasta Wrocławia - czytamy w rozporządzeniu.
Ma to wyeliminować ewentualne przypadki utraty broni, a tym samym niebezpieczeństwo dostania się jej w ręce osób nieuprawnionych i jej użycia.
Z załączonej do projektu rozporządzenia Oceny Skutków Regulacji wynika, że zakaz będzie oddziaływał na ok. 58 tys. osób fizycznych oraz ok. 220 podmiotów posiadających pozwolenia na broń, mających miejsce stałego pobytu lub siedzibę na terenie Warszawy oraz Wrocławia.
11 listopada w Polsce obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości dla upamiętnienia przekazania przez Radę Regencyjną naczelnego dowództwa wojsk polskich Józefowi Piłsudskiemu tego dnia w 1918 r. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 1937 r. Zniesiono je w 1945 r. i przez cały okres PRL nie było oficjalnie obchodzone. Święto przywrócono w 1989 r. na mocy ustawy - od tego czasu Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada jest dniem wolnym od pracy.
11 listopada wypada w sobotę. Co z dniem wolnym?
Święto Niepodległości w tym roku wypada w sobotę, która jest dniem wolnym od pracy. Jeśli święto w danym miesiącu przypada w sobotę, pracodawca zobowiązany jest obniżyć wymiar czasu pracy pracowników o 8 godzin. W praktyce oznacza to, że pracownik zyskuje dodatkowy dzień urlopu. Kiedy, komu i w jakim wymiarze przysługuje dzień wolny?
Zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca ma obowiązek zagwarantować pracownikom zastępczy dzień wolny od pracy za święto ustawowo wolne od pracy wypadające w sobotę. Zazwyczaj termin zależy od wewnętrznych ustaleń w firmie.
Może być jednak tak, że pracodawca sam ustala datę i nie musi jej uzgadniać z pracownikami. Jednak pracodawca powinien wyznaczyć dzień wolny w trakcie tego samego okresu rozliczeniowego. Pracodawca, który złamie przepisy i nie udzieli pracownikom, którym przysługuje przywilej dodatkowego wolnego, może zostać ukarany karą grzywny.