Trwa ładowanie...

Działkowcy nic sobie nie robią z zakazu. Związek opublikował komunikat

Po pracach w ogrodzie i na działce pozostają całe worki liści, gałęzi i innych pozostałości po roślinach. Jednak w świetle obecnych przepisów zarówno palenie liści, jak i gałęzi na działkach, jest zabronione. Oto oficjalny komunikat Polskiego Związku Działkowców.

Do Jednostki Krajowej PZD wpływają pytania dotyczące spalania odpadów roślinnychDo Jednostki Krajowej PZD wpływają pytania dotyczące spalania odpadów roślinnychŹródło: East News, fot: WOJTEK LASKI
d1mjj33
d1mjj33

Do Jednostki Krajowej PZD wpływają pytania dotyczące spalania odpadów roślinnych na działkach w ROD. Przepisy w tej kwestii są jednoznaczne. W świetle obecnych przepisów zarówno palenie liści, jak i gałęzi na działkach jest zabronione i grozi za to surowy mandat.

Mimo wielokrotnego przypominania, zakaz ten jest notorycznie naruszany przez działkowców, na co nie pozostają obojętne służby. Jak prawidłowo pozbywać się odpadów zielonych z działki?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Szczera rozmowa z restauratorem. Zdradza ile zarabia - Jakub Tepper - Biznes Klasa #13

Palenie liści w ogrodzie nie jest zgodne z prawem

Wszyscy jesteśmy objęci obowiązkiem segregowania śmieci, a gminy mają obowiązek selektywnego zbierania odpadów, co w praktyce oznacza, że odpadów zielonych na działkach spalać nie wolno. Ponadto spalanie liści i wielu odpadów prowadzi do powstania gęstego dymu, który jest szkodliwy dla naszego zdrowia. Zgodnie z ustawą o ROD, ogrody służą m.in. kształtowaniu zdrowego otoczenia człowieka, ochronie środowiska i przyrody, a także mają oddziaływać na poprawę warunków ekologicznych w gminach.

"Apelujemy o przestrzeganie przepisów dotyczących spalania odpadów. Jedyną możliwością przekształcania resztek roślinnych na terenie ROD jest ich kompostowanie" - czytamy w oficjalnym komunikacie Polskiego Związku Działkowców.

Niestosowanie się do regulacji dotyczących spalania może prowadzić do dotkliwych konsekwencji. Zgodnie z art. 145 Kodeksu wykroczeń, naruszenie zakazu spalania jest wykroczeniem zagrożonym mandatem do 500 zł, ale także karą grzywny do 5 tys. zł lub aresztu. Zabronione jest ponadto używanie otwartego ognia w odległości mniejszej niż 10 m od miejsc występowania np. palnych płodów rolnych, rozniecanie ognia w miejscach niewyznaczonych do tego celu, w lasach, na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk, jak również w odległości do 100 m od granicy lasów, rozpalanie ognia w miejscu umożliwiającym zapalenie się materiałów palnych.

d1mjj33

Co robić z liśćmi i gałęziami?

Odpady zielone, czyli suche liście, gałęzie po cięciu drzewek i krzewów, skoszoną trawę, łodygi, kwiaty i chwasty należy dostarczyć do lokalnego PSZOK-u, czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Odpady przed odbiorem należy odpowiednio przygotować, tj. zapakować w worki. Innym rozwiązaniem jest kompostownik lub wykorzystanie suchych i zdrowych liści do osłonięcia roślin przed mrozem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1mjj33
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1mjj33