Zamiast autorytarnej gwiazdy, lider stojący na czele silnego zespołu
Najnowszy raport z badań polskich menedżerów Talent Club pokazuje, że zmienia się model zarządzania w polskich firmach
*Najnowszy raport z badań polskich menedżerów Talent Club pokazuje, że zmienia się model zarządzania w polskich firmach. Do lamusa odchodzi styl, w którym autorytarny menedżer realizuje swoją wizję jako jednoosobowa gwiazda. Wzorem dla nowego pokolenia jest lider stojący na czele silnego zespołu. * Z badań wynika, że młodzi menedżerowie skupiają się na cechach interpersonalnych ułatwiających budowę silnego i zgranego zespołu. To zgrany i skuteczny zespół świadczy o kompetencjach menedżera, który powinien umieć być liderem dla swych pracowników.
Według uczestników badania niezbędne cechy dobrego menedżera to kreatywność, elastyczność i obiektywizm w podejściu do problemów. Wśród pożądanych zalet są również: sprawiedliwość, spokój, kompromisowość, działanie projektowe, inteligencja emocjonalna oraz wizja. Dodać należy, że ankietowani menedżerowie sami oceniają się pozytywnie, widząc u siebie większość pożądanych na tym stanowisku cech.
Mimo że w wielu polskich firmach nadal praktykowane jest autokratyczne zarządzanie, zwłaszcza w sprywatyzowanych zakładach przemysłowych, przybywa przedsiębiorstw, które stawiają na demokratyczne metody lansowane w poradnikach zarządzania.
Większość respondentów przyznaje, że nie pracuje na 100% swych możliwości, jedynie 1% menedżerów deklaruje, że w pracę angażuje się maksymalnie. Jednym z powodów takiego podejścia może być fakt, że 70% z nich ocenia swoje zarobki jako zbyt niskie na zajmowanych stanowisku i w stosunku do stażu pracy w firmie. Co piąty ankietowany określił swe wynagrodzenie za pracę jako uczciwe w stosunku do tego, jak ją wykonuje. Większość menedżerów gotowa jest zmienić pracodawcę w zamian za wyższe wynagrodzenie.