Trwa ładowanie...

Zamknięta część drogi startowej lotniska Warszawa-Modlin

Decyzją Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego betonowa część drogi startowej Lotniska Warszawa-Modlin została zamknięta - poinformowała Magdalena Bojarska z zespołu prasowego lotniska. Ograniczony został ruch dla dużych samolotów pasażerskich.

Zamknięta część drogi startowej lotniska Warszawa-ModlinŹródło: Jupiterimages
d2ku1c2
d2ku1c2

Z powodu zamknięcia część drogi startowej Lotniska Warszawa-Modlin do 31 grudnia loty dużych samolotów pasażerskich będą przekierowywane na inne lotniska. Warszawskie Lotnisko Chopina jest gotowe na przyjęcie wszystkich operacji lotniczych przeniesionych z Modlina.

Betonowa część drogi startowej Lotniska Warszawa-Modlin zamknięta została w wyniku inspekcji Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Lotnisko w Modlinie poinformowało, że będzie mogło obsługiwać jedynie samoloty, którym do lądowania wystarczy droga startowa o długości 1500 m.

"Z powodu zamknięcia części drogi startowej (ok. 1500 m), wszystkie loty, od dzisiaj (od godz. 16.18) do 31 grudnia, będą przekierowane na inne lotniska (najprawdopodobniej na Lotnisko Chopina). Pasażerów prosimy o szukanie szczegółowych informacji dot. konkretnych połączeń, na stronie przewoźnika. Czekamy na pisemną decyzję Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, która ma być wydana w ciągu kilku dni" - poinformowało w sobotę lotnisko w Modlinie na swym profilu na Facebooku.

Bieżące informacje o rejsach dostępne są na stronie internetowej: www.modlinairport.pl oraz w punkcie Informacji Lotniskowej, pod numerem tel.: 22 346 43 60 i 22 346 43 61.

d2ku1c2

Poinformowano również przewoźnik Ryanair zamierza przenieść wszystkie swoje loty na Lotnisko Chopina do 27 grudnia, do godz. 24.00.

Wcześniej w sobotę rzecznik Lotniska Chopina Przemysław Przybylski poinformował PAP, że Ryanair zdecydował już, że przenosi na Lotnisko Chopina 34 operacje (17 lądowań i 17 startów) zaplanowane na niedzielę 23 grudnia.

Przybylski informując w sobotę PAP, że "Lotnisko Chopina jest gotowe na przyjęcie wszystkich operacji lotniczych przeniesionych z Modlina w związku z zamknięciem części drogi startowej na tym lotnisku", zaznaczył że "decyzja o przeniesieniu operacji należy do przewoźników".

- Pasażerowie powinni kontaktować się z linią lotniczą, w której wykupili bilety, aby dowiedzieć się gdzie wyląduje ich samolot - podkreślił Przybylski.

d2ku1c2

Według informacji ze strony internetowej lotniska Warszawa-Modlin, jeden z sobotnich przylotów został skierowany na lotnisko w Łodzi, a pozostałe na Lotnisko Chopina w Warszawie. Zgodnie z informacjami ze strony internetowej pasażerom, którzy mieli wylecieć z Modlina w sobotę wieczorem m.in. do Glasgow, Dublina, czy Brukseli udostępniono autokary na warszawskie Lotnisko Chopina.

Edyta Mikołajczyk z portu w Modlinie powiedziała w sobotę PAP, że decyzja inspektora nadzoru budowlanego została przekazana ustnie władzom lotniska. Wyjaśniła, że inspektor wykrył, na dwóch betonowych odcinkach po 500 m każdy, na początku i na końcu pasa startowego, uszkodzenia i zdecydował, że nie może na nich odbywać się normalny ruch. W związku z tym droga startowa liczy obecnie 1500 m, co oznacza, że przy takiej długości pasa nie mogą stratować, ani lądować pasażerskie samoloty.

Mikołajczyk powiedziała, że lotnisko w najbliższym czasie zwróci się do wykonawcy pasa startowego, aby ocenił uszkodzenia wskazane przez inspektora nadzoru budowlanego i jak najszybciej je naprawił. Podkreśliła, że po naprawie przez wykonawcę, inspektor oceni, czy nie ma już uszkodzeń i zdecyduje czy te odcinki pasa mogą zostać oddane do użytku.

d2ku1c2

Jak podkreślono w komunikacie lotniska Warszawa-Modlin, wykonawca modernizacji drogi startowej zobowiązany jest do dokonania naprawy wszystkich uszkodzeń występujących na drodze startowej w ramach gwarancji; firma zostanie też zobowiązana do pokrycia strat wynikłych z konieczności zawieszenia działania portu lotniczego.

Rzeczniczka Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC) Katarzyna Krasnodębska poinformowała PAP, że po dokonaniu kontroli przez inspektorów ULC na lotnisku w Modlinie w dniach 21-22 grudnia, w porozumieniu z Ministerstwem Transportu, w sobotę została przeprowadzona dodatkowa inspekcja Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego. W wyniku kontroli Mazowiecki Wojewódzki Inspektor wstrzymał użytkowanie betonowej części drogi startowej lotniska Modlin.

"Mając na uwadze powyższe oraz względy bezpieczeństwa wynikające z prawa lotniczego, prezes ULC wydał decyzję o ograniczeniu eksploatacji części lotniska poprzez wyłączenie z użytkowania części drogi startowej wykonanej w technologii betonowej wskazanej w decyzji Wojewódzkiego Inspektora" - podkreślono w komunikacie ULC. Jak zaznaczono, oznacza to ograniczenie ruchu dla dużych samolotów pasażerskich.

Również ULC poinformował, że Lotnisko Chopina w Warszawie jest gotowe na przyjęcie wszystkich samolotów, ale ostateczna decyzja o wyborze lotniska zapasowego leży każdorazowo po stronie przewoźnika. Urząd przypomina także, że zgodnie z przepisami unijnymi, transport do docelowego miejsca podróży powinien zapewnić przewoźnik.

d2ku1c2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ku1c2