Trwa ładowanie...
nowelizacja ustawy
11-05-2012 09:44

Zaostrzą sankcje wobec nierzetelnych wykonawców

Rząd przyjął już projekt nowelizacji prawa zamówień publicznych

Share
Zaostrzą sankcje wobec nierzetelnych wykonawcówŹródło: thinkstock
d4bsuhj

Rząd przyjął projekt nowelizacji prawa zamówień publicznych, który zaostrzy sankcje wobec nierzetelnych wykonawców.

Polskie przepisy staną się jeszcze bardziej restrykcyjne, a urzędnik wykluczy z przetargu firmę na podstawie tego, że inny urzędnik rozwiązał z nią umowę - protestuje PKPP Lewiatan.

„Obowiązujący obecnie w ustawie o zamówieniach publicznych przepis przewiduje wykluczenie wykonawców z wszelkich postępowań prowadzonych przez zamawiającego, który wypowiedział lub odstąpił od umowy o zamówienie publiczne, jeżeli przyczyny wypowiedzenia lub odstąpienia przypisuje wykonawcy.

Nowy przepis rozszerza możliwość wykluczenia z tego powodu na wszystkie postępowania w kraju (tj. prowadzone przez wszystkich zamawiających). To oznacza, że polskie prawo stanie się w jeszcze większym stopniu restrykcyjne" - mówi Grzegorz Lang, ekspert PKPP Lewiatan.

d4bsuhj

Wykluczenie będzie pozostawało poza kontrolą sądową. Nawet jeżeli wykonawca wykaże przed sądem niesłuszność odstąpienia lub wypowiedzenia umowy, to i tak będzie podlegał wykluczeniu. Przepis ten może zostać użyty jako dogodny instrument pozaprawnej presji na wykonawców.

Warto dodać, że prawo zamówień publicznych nie uzależnia tej podstawy wykluczenia od wyrządzenia zamawiającemu jakiejkolwiek szkody. Przesłanką jest wartość niewykonanej części umowy, tj. więcej niż 5 proc. Zamawiający może zatem skutecznie wykluczyć wykonawcę, nawet jeżeli 94 proc. umowy zostało nienagannie wykonane.

Komisja Europejska już teraz negatywnie ocenia obowiązujące u nas przepisy w zakresie wykluczania z przetargu wykonawców. Po zaostrzeniu przepisów zostaną oni wyeliminowani z całego rynku zamówień publicznych. Wobec stanowiska Komisji Europejskiej, PKPP Lewiatan wyraża zdziwienie i zaniepokojenie, że mimo Rada Ministrów uzgodniła takie zmiany w Prawie zamówień publicznych.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

d4bsuhj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4bsuhj
d4bsuhj