Trwa ładowanie...

Zapłacimy więcej za wypłaty z bankomatów?

Nie dość, że mamy najwyższe w Europie opłaty interchange, to teraz dodatkowo będziemy płacić za korzystanie z bankomatów.

Zapłacimy więcej za wypłaty z bankomatów?Źródło: Jupiterimages
d1ygyp2
d1ygyp2

Nie dość, że mamy najwyższe w Europie opłaty interchange, to teraz dodatkowo będziemy płacić za skorzystanie z bankomatu.

Wprowadzenia kolejnej prowizji od wypłat bankomatowych chce resort finansów, który tłumaczy, że jest to podyktowane koniecznością dostosowania polskiego prawa do unijnego. Wprowadzone zmiany mają umożliwić właścicielowi bankomatu pobierania surcharge - opłaty za korzystanie z jego urządzeń.

Zdaniem ekspertów wprowadzenie takiego rozwiązania spowoduje chaos na rynku. Klienci nie będą wiedzieć, czy i ile zapłacą za wyciągnięcie gotówki z bankomatu. System ten jest również niekorzystny dla banków, które nie posiadają własnej sieci bankomatów.

Mieczysław Groszek, wiceprezes Związku Banków Polskich, informuje, że środowisko bankowe opowiada się solidarnie przeciwko wprowadzeniu możliwości pobierania tej prowizji. Także MasterCard konsekwentnie nie zgadza się na jakąkolwiek ingerencję władz w prowizje na rynku kart.

d1ygyp2

- Surcharge uderzy w konsumentów. Może bowiem doprowadzić do sytuacji, w której konsumenci będą szukali bankomatów własnego banku i wypłacali większe sumy gotówki. Oznaczać to będzie częste korzystanie z banknotów przy płatnościach w sklepie, a to będzie zabijać obrót bezgotówkowy - twierdzi Michał Skowronek, szef polskiego oddziału MasterCard.

Prawa do wprowadzenia tej opłaty domagają się natomiast operatorzy bankomatów. Jak twierdzą, dzięki temu będą mogli postawić bankomaty tam, gdzie teraz nie opłaca się ich stawiać.

d1ygyp2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ygyp2

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj